Přejít k hlavnímu obsahu

Omán

Hlavní město: Maskat. Počet obyvatel: 3 219 775 (údaj z roku 2014). Rozloha: 309 500 km² (84. na světě). Úřední jazyk: Arabština.  Měna: Ománský rial. Sousední státy: Jemen, Spojené arabské emiráty a Saúdská Arábie.

Režim vstupu pro obyvatele ČR: Občané České republiky mohou od roku 2004 obdržet vstupní víza do Sultanátu Omán na dobu 30 dní na Mezinárodním letišti v Maskatu nebo na ománských hraničních přechodech. Pro získání víza stačí pouze cestovní pas platný minimálně 6 měsíců po skončení platnosti víza. 

Velvyslanectví: Velvyslanectví České republiky pro Omán v Saudské Arábii, Saad Bin Gharir Street, Al-Nuzha District, 11693 Rijád, P.O.B. 94305, telefon: 00966/1/4503617-19, e-mail: riyadh@embassy.mzv.cz, provozní hodiny: neděle, čtvrtek 07.45 – 16.15

Pryskyřicí provoněný Omán se rozprostírá na jihovýchodě Arabského poloostrova. Najdeme tu gigantické písečné duny se zelenými oázami, kaskádovité vodopády v kamenných skalách a osamocené arabské hrady. Samostatnou turistickou kapitolu píší žhavým sluncem věčně zalité nádherné pláže u pobřeží Arabského moře.

Krásný Maskat a palmový Salalah

Na severovýchodě země u křišťálového moře leží Maskat, hlavní město Ománu. Nejvíce to přes den žije na tamních plážích, ale návštěvníci se tam mohou také líně procházet v zákoutích starodávných uliček města, z nichž dýchá neuvěřitelně živá atmosféra. Obdivovat lze i místní památky a kulturu jako například mešitu Ali, Novou mešitu či jednu ze tří pevnosti města – Mutrah, Al Jalali a Mitrani.

Druhé turisticky nejhodnotnější město se jmenuje Salalah (název znamená Záře). Najdeme ho na jihu Ománu. Okolní scenérie města utvořejí horské masivy, rostoucí kokosovníky a banánovníky a do ruda od slunce zabarvené písečné pláže. Málokdo si v Salalah nechá ujít trhy, ze kterých si může domů přivézt i národní symbol Ománu – pravé dýky Khandžáry. Město je také dobrým startovním místem pro kulturní výlety do archeologicky atraktivních lokalit poblíž. Jde například o Ayubovu hrobku, vykopávky nedávno objeveného města Ubar či ruiny bývalého přístavu Zafar. 

Poušť Wahiba a Ománský Grand Canyon

Poušť Wahiba je domovem 16 tisíc bezobratlých tvorů. Ukrývá úchvatný a soběstačný ekosystém (měří celkově asi 180 km), kde můžete lehce spatřit monstrózní písečné duny vysoké až 100 metrů. Projet si to samozřejmě můžete i na velbloudech za doprovodu zde žijících beduínů. Poušť se nachází na západu Ománu.

Teď se přesuneme na sever země, kde ve střední části Ománského pohoří leží nejvyšší hora státu, „třítisícovka“ Džabal Šams a pod ní zřejmě nejnavštěvovanější památka v Ománu – kaňon Wádí an-Nachr, nejhlubší kaňon na Blízkém Východě. 

Psali jsme o těchto místech

Oblíbené články

Největší lákadla Ománu
Moderní stavby
Omán, to je pohádkový hrad i Grand Canyon
Arabský stát v jihovýchodní oblasti Arabského poloostrova, jehož břehy omývá Arabské moře a Ománský záliv, se rozprostírá na 309 500 km
Maják a hlídka Al Ayjah v městě Súr v severovýchodním Ománu. - Cestovinky.cz
Pláže a moře
Súr: 1000 let ústně předávané tajemství unikátních lodí
Na severovýchodě Ománu leží překrásné rybářské městečko Súr. Odsud prý na svých sedm heroických výprav vyplouval legendární námořník Sindibád. Pokud je to pravda, pak jistě plul na lodi jménem dau (dhow).
Titulka Lucka v Ománu - Cestovinky.cz
Průvodce státem
336 hodin v Ománu - v hlavní roli: Já, žena
Kde mají nejlepší písek? Dojde na trapasy? A proč chlapi voní? Právě čtete cestovatelskou pohádku s podtitulem "dva týdny omámená Ománem". Užijte si to. 
Ománská mešita
Průvodce státem
TOP 10 Ománu: Navštivte jezírko s hladovými rybičkami, nedobytnou pevnost i přehradu s pyramidou
Omán je poměrně novou destinací, která se začala v minulých měsících objevovat v katalozích cestovek. Co tady vidět a zažít během týdenní dovolené? Máme pro vás deset tipů!

Kvízy

Jak se jmenuje nejvýchodnější bod Arabského poloostrova?
Zobrazit odpověď
Ras-Al-Hadd.