Přejít k hlavnímu obsahu

Thajsko

Hlavní město: Bangkok. Počet obyvatel: 65,4 mil (údaj z roku 2005). Rozloha: 513 115 km² (49. na světě). Úřední jazyk: Thajština. Měna: Baht. Sousední státy: Malajsie, Kambodža, Vietnam, Laos, Barma.

Bezvízový styk pro obyvatele ČR: Od 11.8.2011 nepotřebují občané ČR pro vstup a pobyt na území Thajského království do 30 dnů za účelem turistiky víza.

Velvyslanectví: Velvyslanectví České republiky v Thajsku. Embassy of the Czech Republic - 71/6 Ruam Rudee Soi 2, Ploenchit Rd., 10330 Bangkok. V Thajsku jsou ještě dva honorární konzuláty.

Thajsko - jedna z nejoblíbenějších zemí světa

Národní park Erawan se slavným vodopádem, jehož krása bere dech. Hříšná čtvrť Patpong, kde se odehrává nemravná zábava, 40 tisíc chrámů, Zlatý trojúhelník, kde to voní po opiu, a hlavně… nádherné pláže a zázemí pro turisty. Není divu, že je Thajsko jednou z turisticky nejvděčnějších zemí planety.

Tropy po celý rok

Thajsko leží v tropickém pásu a ještě navíc ho ovlivňují monzuny. Po celý rok je tu teplo – v dubnu a květnu teploty šplhají až k šestatřiceti stupňům – od června do října je ale celá oblast ovlivňována monzunem a nastává období dešťů. I v této době sem ale přijíždějí turisté, déšť je totiž obvykle prudký, ale velmi krátký.

Hlavním městem Thajska je Bangkok, občas nazývaný také Krung Thep. Leží na řece Čao Praja a je hlavním obchodním, administrativním i hospodářským centrem celé země. A samozřejmě je i oblíbeným turistickým cílem. Co sem turisty táhne? Stovky a stovky historických památek – od královského paláce, před chrámy Wat Phra Kaeo (chrám smaragdového Buddhy) a Wat Arun (chrám úsvitu) po Památník vítězství. Mimochodem – Bangkok je po Paříži a Londýně třetím nejnavštěvovanějším městem světa a třikrát po sobě byl vyhlášený i nejlepším místem pro život.

Pláže – jedno z největších bohatství Thajska

Po prohlídce památek, nákupech a případně i návštěvě některé z „červených“ čtvrtí se z Bangkoku obvykle jezdí do letovisek v jeho bezprostředním okolí. Případně do hříšného letoviska Pattaya, nebo do nejluxusnějšího místa tohoto státu, do Phuketu, který v roce 2004 zpustošila „vánoční“ tsunami.

… A v Thajsku se samozřejmě jezdí také na ostrovy v Andamanském moři. Při pohledu z letadla vypadají jako malé smaragdy na modrém podkladu, po přistání se mění v ráje na zemi. Symbolem thajských ostrovů je bezesporu souostroví Phi Phi. Právě na něm se natáčela slavná Pláž, právě na něm leží „panenská zátoka“ Ao Maya.

I další ostrovy ale mají co nabídnout – klid, krásnou přírodu, ideální podmínky pro potápění (není divu při takovém množství mořských parků a rezervací) a často jen minimum turistů. Což je dosti odlišuje od pevninské části Thajska, která v některých místech trpí přemírou turistů.

Více o Thajsku najdete třeba na užitečném rozcestníku Thajsko.ihned.info

Psali jsme o těchto místech

Oblíbené články

nejkrásnější národní parky Thajska
Lesy a džungle
Nejkrásnější thajské národní parky: chrám schovaný v jeskyni, neuvěřitelné vodopády i tříhlavý bílý slon
Thajsko je místem mnohých starobylých a více čí méně uvěřitelných legend. Jedna z nich se váže k malé vesničce nedaleko Lampangu.
utajené divy Thajska
Pláže a moře
Chrám z piva, létající hory nebo skalní ementál? Seznamte se s utajenými divy Thajska
Thajsko patří bezesporu mezi nejnavštěvovanější místa jihovýchodní Asie. Většina turistů a cestovatelů by navíc svorně tvrdila, že už není nic, co by je v této oblíbené destinaci překvapilo.
most přes řeku Kwai - Cestovinky.cz
Moderní stavby, Filmové a seriálové lokace
Fikce se sedmi Oscary láká na most přes řeku Kwai. Jaká je pravda?
Thajsko, druhá světová válka. Zajatci urputně pracují na mostě přes řeku, který má být úžasný, nezdolný, dokonalý. Zároveň se ale z jiné strany chystá jeho zničení.
obrazek
Průvodce státem
V nejstarším thajském kabaretu vystupuje stovka žen, které bývaly muži
Kabaret je v Thajsku oblíbená zábava a turistický cíl. Tisíce mladíků po celé zemi touží, že se díky němu proslaví a stanou se celebritou v ženských šatech.
vodní trh Damnoen Saduak - Cestovinky.cz
Řeky a jezera
Vodní tržiště v Thajsku: Jak se nakupuje na loďce
Charakter, zvyklosti a atmosféru cizí země nejlépe poznáte na tržišti. Thajský Damnoen Saduak k tomu přidává úžasnou atmosféru „thajských Benátek“. Vítejte na tržišti na vodě.
Thajská pláž Kata Noi - Cestovinky.cz
Pláže a moře
Nejkrásnější filmové pláže Thajska: Zahrály si v bondovce, Star Wars a zamiloval si je i DiCaprio
Ti z vás, kteří viděli slavný film Pláž s Leo DiCapriem anebo proslulou „bondovku“ Muž se zlatou zbraní, se jistě pozastavili nad krásou pláží a jejich okolí, kterému bylo ve fi
V Thajsku začal platit zákaz kouření na plážích - Cestovinky.cz
Pláže a moře
Na plážích a u památek si už nezakouříte. Kde ve světě mají kuřáci stop
Vlnu nevole, ale i chápavého pokyvování hlavou vyvolal zákaz kouření na thajských plážích, který vešel v platnost první listopadový den. Thajské úřady se rozhodly zakázat kouření na dvou desítkách pláží po celé zemi.
Okolí pláží Krabi - Cestovinky.cz
Pláže a moře
Od Princezniny jeskyně k dobrodružné jízdě džunglí. Kde se ukrývá jedno z nejkrásnějších míst Thajska?
Pro milovníky darů moře zní název thajské provincie Krabi velmi libozvučně. Příjemné je to tam i ve skutečnosti. Jde totiž o oblíbené letovisko milovníků odpočinku na exotických mořských plážích.
obrazek
Průvodce městem
Nejnavštěvovanější města světa: Praha je 20., vede Bangkok
Čekali byste na čelních příčkách cestovatelské hity jako Madrid, Marseille nebo Atény, ale tyhle slunné ráje Praha v návštěvnosti válcuje.
obrazek
Pláže a moře
Phi Phi nebo Rudé moře - poznejte nejkrásnější potápěčské lokality světa
Trávení dovolené se stále častěji pojí s různými druhy adrenalinových zážitků – v poslední době patří mezi nejoblíbenější aktivity, které vám zvednou hladinu adrenalinu v krvi, právě potápění nebo šnorchlování.

Kvízy

Když jdete v Thajsku na kabaret plný "katoey", na co se musíte připravit?
Zobrazit odpověď
Na to, že krásné tanečnice patrně vždy nebyly ženami.