Přejít k hlavnímu obsahu

Kiribati

Hlavní město: Bairiki. Počet obyvatel: 109 tis. (odhad z roku 2013). Rozloha: 811 km² (patří mezi 70 nejmenších států světa). Úřední jazyk: Kiribatština, angličtina. Měna: Kiribatský dolar, australský dolar. Sousední státy: Kiribati je souostroví.

Bezvízový styk pro obyvatele ČR: S Kiribati má Česká republika bezvízový styk. Stačí pas platný ještě tři měsíce po plánovaném návratu, fotokopie zpáteční letenky a doklad o dostatečném množství finančních prostředků.

Velvyslanectví: Přímo v zemi české velvyslanectví nenajdete. Kiribati má v působnosti velvyslanectví České republiky v Malajsii - 42/B The Intermark Vista Tower, 348 Jalan Tun Razak, 50400 Kuala Lumpur

Pokud vám název této země něco říká, gratulujeme a udělujeme vám titul zeměpisného experta. Tento stát nepatří mezi nejznámější, navíc vznikl teprve roku 1979.

Souostroví, které vystupuje z moře na konci světa

Země se skládá z celkem pětatřiceti tichomořských atolů, některé jsou od sebe vzdálené stovky kilometrů. Ty civilizaci nejbližší najdeme poblíž Samoy, přes 6.000 km severovýchodně od pobřeží Austrálie.

Během první světové války se ostrovy staly britskou kolonií. Tou zůstaly, s malým přerušením ve druhé světové válce, kdy je okupovali Japonci, až do konce 70. let 20. století. Tehdy Kiribati získalo nezávislost.

Kiribati: Válečné peklo i chráněný ráj UNESCO

O Kiribati se mluví díky tomu, že jsou velmi nízko položené, a tak dojde-li k dalším zvyšováním hladiny světových moří, bude tento stát ohrožen na existenci. Pod vodu by se dostal Vánoční ostrov (pojmenovaný nikoliv podle toho, že byl objeven během vánoc, ale kvůli podobnosti domorodého názvu anglickému slovu christmas - vánoce).

Pod mořem by skončily také UNESCEM chráněné Phoenixovy ostrovy, ale také ostrovy ze skupiny Tarawa, o něž v roce 1943 sváděli velmi tuhé boje námořní síly USA a Japonska.

Zajímá vás toho o Kiribati víc? Mrkněte do článků!

Psali jsme o těchto místech

Oblíbené články

kiribati tichomoří - Cestovinky.cz
Pláže a moře
Tarawa je tichomořský ráj. Dřív se tu ale lidé masakrovali po tisících
Rakety létají z kanónů a hvízdají ve vzduchu, země je rozrytá, ozývá se sténání umírajících. Tarawa se bohužel zařadila mezi místa, kde se odehrávaly nejtěžší střety amerického a japonského loďstva za druhé světové války.