Přejít k hlavnímu obsahu
thajsko moře - Cestovinky.cz

Exotika táhne. Češi letos do vzdálenějších lokalit jezdí o 7 % častěji než loni

Vyjet si na víkend do Brd jen s chlebníkem a pláštěnkou je sice stále populárnější, ale změna preferencí při výběru dovolené nahrává i vzdáleným destinacím. Češi si z exotiky nejčastěji vybírají Thajsko, táhne je i Dominikána a Kuba.

Rádi se vydávají hlavně do Thajska – jenom v uplynulé sezóně jich tam odletělo 45 tisíc turistů (meziroční nárůst 12,5 %). Pozadu nezůstávají ani jiné destinace. Hned v závěsu za Thajskem je Srí Lanka, Dominikánská republika a Kuba. Bez zajímavosti nezůstává fakt, že zatímco do Thajska cestují čeští turisté i bez cestovní kanceláře, do Karibiku se daleko raději vydávají s cestovkou (až 80 % cestujících do Karibiku využívá služeb českých cestovních kanceláří). Thajsko vyhledávají především mladí, kteří se nebojí koupit si pouze letenku a ubytování si sehnat až na místě.

Zájem je i o Vietnam a levné letenky do Dubaje

Dovolenou v exotických krajích si užívá stále více Čechů a rozhodně nezůstávají jen u klasiky, jakou je Kuba nebo Thajsko. Zájem mají i o Vietnam, Čínu a Indonésii a poněkud nezvyklý je zájem o tyto destinace i během léta

Exotika je stále populárnější. Ve větší míře se Češi zajímají i o Vietnam, Čínu a Indonésii. Rostoucí tendence je dlouhodobě zaznamenávána především u vyšší příjmové skupiny, která chce neustále objevovat nové destinace.

Vzdálené destinace u moře táhnou Čechy nejvíce.
Zdroj: bigstock.com

Právě v segmentu střední a vyšší příjmové klientely narůstá obliba v objevování exotických zemí i v létě. Cestovní kanceláře nově zařadily do své nabídky pobyty ve vzdálených destinacích s využitím pravidelných leteckých linek. Hitem jsou Spojené arabské emiráty, považované za nejbližší exotiku a dostupné díky levným letenkám a zrušení víz, dále Kapverdy, Kuba či Dominikánská republika.

Vedle Thajska letos zaznamenala vysoké nárůsty mezinárodních příjezdů i Kuba, a to ve výši 17,4 %, oproti 2015/2014, nejvíce z Kanady, Německa a Velké Británie. Kuba se stává přístupnější a reaguje na vyšší poptávku zvyšováním cen ubytování, které je však neúměrné k poskytované kvalitě, jež se nezlepšuje. Ceny pobytů na Kubě letos vzrostly o 20 – 30 %, avšak infrastruktura v cestovním ruchu a služby personálu jsou stále nedostatečně rozvinuté. Kuba tak zatím není na takový příval turistů připravena.

V uplynulé zimní sezóně (listopad – duben) 2015/2016 vycestovalo do exotických zemí 176 tis. českých turistů, z nichž přibližně 40 % využilo služeb cestovních kanceláří.

Autor:

Kateřina Petříčková

O autorovi:

Výkonná ředitelka Asociace českých cestovních kanceláří a agentur, kde působí od r. 2010. Zajišťuje informační servis pro členy, komunikaci s médii, pořádá kongresy, semináře a další akce, zastupuje Asociaci na národní i evropské úrovni. Je členkou pracovní komise pro destinace, incoming a udržitelnost cestovního ruchu v evropské asociaci ECTAA.

 

Další blog ke čtení:

Údolí ve Vysokých Tatrách - Cestovinky.cz

Borovička porazila rakii: Češi loni hodně cestovali, na Slovensko častěji než do Chorvatska

V loňském roce cestovalo za hranice o 3,5 % více českých turistů. Nejoblíbenějším cílem se stalo Slovensko, vytlačilo tak z prvního místa dlouhá léta vedoucí Chorvatsko.