Cestování > Země > > > Rezervace Ankarana: Barevný oceán všech možných přírodních tvorů a tvarů!
Ankarana - hlavní fotka
Zdroj: Photo credit: Mika Andrianoelison / Foter / CC BY-NC-SA

Rezervace Ankarana: Barevný oceán všech možných přírodních tvorů a tvarů!

Na severu ostrova Madagaskar se na 182 km² rozkládá úchvatný dar Matky přírody pro lidské oči - rezervace Ankarana. Flóra a fauna této jedinečné a zatím skoro nedotčené krasové krajiny, která je prostoupena i posvátnými jeskyněmi, působí jako tichý léčivý balzám na západní civilizací uspěchanou lidskou duši! Mohou za to i lemuří modelky.

Už od poloviny 50. let minulého století, kdy Ankarana oficiálně vznikla, si zde turističtí návštěvníci připadají jak v neskutečném světě zázraků. Geologové, hydrologové, herpetologové (92% plazů žijících na Madagaskaru je endemitních!) nebo botanikové nevycházejí při svých průzkumech okolní krasovou krajinou z údivu.

Ankarana je tak velice oblíbenou lokalitou i pro všechny odborné přírodovědné badatele. Od konce 80. let minulého století se právě díky vědcům stává z rezervace oblíbené turistické návštěvní místo. A to i díky, tomu, že zde jako na jediném možném místě na celém Madagaskaru lze fotit volně žijící lemury korunkaté.

Lemuři a gekoni jsou asi nejlepšími „modelkami“ v celém širém okolí!  

Roztomilý lemur korunkatý je nejmenším z rodu.
 Photo credit: belgianchocolate / Foter / CC BY

Kidně i 2kg vážící a velice socializovaní lemuři korunkatí mají svůj domov na suchých stromech v rezervaci. Pojmenováni jsou pro charakteristické oranžové zabarvení srsti na hlavě. Jejich potravu tvoří především ovoce, semena a lesní plody. V době sucha musí cestovat ke zdrojům vody až do krasovitých jeskyní v Ankaraně, kde jim ale hrozí, že se snadnou zatoulají v labyrintu temných chodeb a skalních uliček.

Víte, že domorodí obyvatelé Madagaskaru věří, že lemur je reinkarnací zemřelého člověka? Ale i navzdory tomu jsou bohužel lemuři loveni i v Ankraraně. 
Dračí poutník po stromech, lezoucí klidně i vzhůru nohama.
 Photo credit: IamNotUnique / Foter / CC BY-NC-SA

A potom zde máme oblíbené endemické gekony rodu Uroplatus. Spatřit tohoto roztomilého „malého dráčka“ a nerušeně si ho vyfotit znamená velký zážitek! Téměř všichni zdejší gekoni jsou až na pár výjimek typicky nočními tvory.

Kromě lemurů a gekonů se zde můžete setkat s ledňáčky, orlovcem říčním a hlavně netopýry a krokodýly. To se budeme muset vydat do již zmíněných místních jeskyní – do míst, kam už nedopadají žádné sluneční paprsky a kde se rozprostírá tíživé ticho.

 

Jeskynní komplex v rezervaci může být klidně největším na africkém kontinentě! Ale pozor na krokodýly!

Tajemná čerň děsí, ale i láká...
Photo credit: wallygrom / Foter / CC BY-SA

Jeskyně Ankarany se stále ještě zkoumají a mapují. Nejvýznamněji se na průzkumu jeskynního komplexu zasloužil Francouz Jean Radofilao. Dnes je lidem známo cca 150 km jeskynních chodeb, což je ale jen prý nepatrné zrnko toho, kolik toho Ankarana před člověkem a jeho zvídavým zrakem stále ještě skrývá.

Některé jeskyně v rezervaci jsou výhradně určeny pro slavnostní duchovní ceremoniál tsangatsaina, který se pojí s uctivou návštěvou hrobek ankaranských králů. Pokud se chcete blíže dovědět něco více o ankaranském národě a další zajímavosti ohledně celé rezervace, tak se podívejte do článku v časopise Vesmír – Rezervace Ankarana.

Typickým obyvatelem jeskynní jsou netopýři, korýši ale především krokodýli. Žijí zde prý jedni z nejdivočejších „zubatých predátorů“ na celém Madagaskaru a dosahují klidně délky i 6 m. Nejpočetnější domov mají v podzemní řece jménem Styx (velmi příhodné jméno pro místo, kde žijí tyto předci bájných mořských oblud!).

Tsingy: Špičaté vápencové věže vypadají jako vysoustružené

Tsingy, kam se jen podíváte...
 Photo credit: Rita Willaert / Foter / CC BY-NC

Tyto vápencovité věžové útvary jsou charakteristické jen pro Madagaskar. Pozoruhodné krasové „špičáky“ představují další dominantu Ankarany. Jedná se o vápencové skály, které za miliony let dospěly do podoby těchto na pohled bizarních skalních forem či sloupů. Místní lidi je nazývají tsingy. Některé vrcholy jsou tak zašpičatělé, že jejich bodání do bot a nohou působí až nepříjemně. Tsingy jsou prostě dalším povedeným a originálním experimentem z dílny Matky přírody, ostatně vlastně jako celá rezervace Ankarana.

Provazové mosty jsou zde na každém kroku...
Photo credit: MauritsV / Foter / CC BY-SA
Nikdo to nechápe, ale všichni je na světě obdivují...takový je úděl těchto vápenců!
Photo credit: wallygrom / Foter / CC BY-SA

Místo

Madagascar
12° 54' 55.3968" S, 49° 8' 51.1224" E

Aktivita: Poznání

Podívejte se na články ze stejných kategorií:

Diskuse

Cestujete rádi? Pak jste na správné adrese! Právě tady najdete výběr těch nejlepších článků, videí a fotek s cestovatelskou tématikou. Magazín o cestování nejen pro dobrodruhy.