Přejít k hlavnímu obsahu

Madagaskar

Hlavní město: AntananarivoPočet obyvatel: 20 653 556  (údaj z roku 2011). Rozloha: 587 041 km² (47. na světě). Úřední jazyk: Francouzština a Malgaština. Měna: Malgašský Ariary (MGA). Sousední státy: Žádné.

Podmínky k pobytu pro obyvatele ČR: Občan ČR potřebuje pro cestu na Madagaskar platný cestovní pas s uděleným vízem. Pro udělení víza musí být pas platný minimálně 6 měsíců od skončení plánované dobyt pobytu.

Velvyslanectví: Velvyslanectví České republiky pro Madagaskar v Etiopii, Kirkos Kifle Ketema Rd., Kebele 15, House No. 289, Addis Ababa; P. O. Box 3108 telefon: 00251/11/5516382, 00251/11/5516132, fax: 00251/11/5513471
e-mail: addisabeba@embassy.mzv.cz , provozní hodiny: pondělí, pátek 08.30 - 12.30, 13.00 – 17.00.

Exotický Madagaskar je čtvrtý největší ostrov na světě a vyhlášená turistická destinace. Originální fauna a flóra ostrova se nese v tajuplném duchu všudypřítomné tajemné atmosféry. Asi 70 - 80 % zdejšího rostlinstva jsou endemity.

8 z 10 živočichů, které zde potkáte, jsou jediného svého druhu na celém světě!

Ano, podobně jako u rostlin tu najdeme i endemické druhy zvířat. Kteří vzácní živočichové dávají na Madagaskaru každý večer hvězdám dobrou noc? Tak např. člověkem již ohrožená dravá šelma Fosa, gekoni, pestrobarevní chameleoni, ale i nejvzácnější primát na světě – lemur zlatokorunkatý.

Roztomilí lemuři jsou zde obecně všemi malými i velkými cestovateli velmi vyhledávanou turistickou atrakcí a jedním z národních symbolů. Madagaskar patří k šesti obrovským národním parků, které jsou součástí světového dědictví UNESCO. Tomu se nelze divit.

 Baobaby ukrývají duše dávných předků

Mysteriózní „Avenue Du Baobab“ neboli známá alej baobabů je dalším místem, které si nesmíte za žádnou cenu nechat ujít. Bizarně „tlusté“ baobaby opředli domorodci legendami a mýty, které si z pokolení na pokolení místní předávají mezi sebou.

Domorodí obyvatelé, tedy Malgašové, konzervativnímu Středoevropanovi připadají trochu podivní. Jednou během pěti či sedmi let totiž vykopávají ostatky svých mrtvých a kropí je vesele vínem či parfémovým odérem. Po tomto tanci znovu ostatky nově přebalí a pohřbí.  Pokud budete mít toho duchovna už „plnou hlavu“, tak vám krásně písčité pláže ostrova nabídnou dostatek prostoru pro aktivity jako např. potápění, šnorchlování, výlety lodí či surfování.

V hlavním městě Antananarivo zase můžete najít další z mnoha pozoruhodných tváří Madagaskaru, a to v podobě růžového barokního paláce či moderního tepu života připomínajícího vzdáleně evropská velkoměsta.

Chcete poznat před dovolenou na Madagaskar blížei? Podívejte se do našich článků uvedených níže.

Psali jsme o těchto místech

Oblíbené články

Park je plný kamenných jehel - Cestovinky.cz
Parky a rezervace
Kameny ostré jako jehly. Národní park na Madagaskaru zkrášlují špičaté tsingy
Madagaskar je svět sám pro sebe. Najdete zde mnoho endemitů, přenádherné scenerie i okouzlující národní parky.
Ankarana úvodní
Parky a rezervace
Barevný oceán všech možných přírodních tvorů a tvarů. Taková je rezervace Ankarana
Na severu ostrova Madagaskar se na 182 km² rozkládá úchvatný dar Matky přírody pro lidské oči – rezervace Ankarana.
Madagaskar - Cestovinky.cz
Parky a rezervace
Lemuři mají v „Horké vodě“ své království
Horká voda je český překlad malgašského slova Ranomafana, které pojmenovává tuto oblast a zdejší národní park. Nikde jinde na světě nespatříte tolik lemurů žijících ve volné přírodě na jednom místě. Tohle musíte vidět!
kam za exotikou v zimě 2023/24
To nejlepší
Exotika volá: Uleťte letos plískanicím do Keni nebo Ománu. Přímým letem!
Děsí vás, že zase přijde nefalšovaný podzim s plískanicemi a zima, která vleze pod kabát i nehty? Naplánujte si únik do ráje. Tady jsou tipy na podzim a zimu 2023/2024!
Madagaskarské tance
Lidé a etnika
Tak „trochu“ jiné StarDance: Na Madagaskaru tancují s mrtvolami tak dlouho, dokud se jim nerozpadnou v ruce
Některá etnika napříč světem mají řadu rituálů a iniciací, které jsou pro našince obtížně pochopitelné.

Kvízy

Má Madagaskar nějaké památky chráněné UNESCO?
Zobrazit odpověď
No samozřejmě, několik, například park Tsingy de Bemaraha.
Jak se jmenuje druh lemura, který se pohybuje v rezervaci Ankarana?
Zobrazit odpověď
Lemur korunkatý.
Jak se říká madagaskarské poloopici s jedním velmi dlouhým prstem?
Zobrazit odpověď
Ksukol ocasatý.