Cestování > Země > Evropa > Irsko

Irsko

Hlavní město: Dublin (irsky Baile Átha Cliath)Počet obyvatel: 4 588 000 (údaj z roku 2012). Rozloha: 70 273 km² (119. na světě). Úřední jazyk: Angličtina, irština. Měna: Euro. Sousední státy: Ostrovní stát, sdílené hranice pouze s Velkou Británií (resp. Severním Irskem).

Bezvízový styk pro obyvatele ČR: Irsko je součástí Evropské unie, tudíž čeští občané nepotřebují ke vstupu vízum. Platí však limity dovozu některého zboží určeného k osobní spotřebě. 

Velvyslanectví: Velvyslanectví České republicky v Irsku, 57 Northumberland Road, Ballsbridge, Dublin, telefon: +353/(0)1/6681135, 6681343, KO-6681281, email: dublin@embassy.mzv.cz consulate_dublin@mzv.cz, provozní hodiny: pondělí, pátek 08.30 - 17.00 a úterý a čtvrtek 09.30 - 12.00, 13.30 - 16.00

Irsko je zemí, která i dnes v uspěchané a kolikrát až přetechnizované době 21. století, oplývá stále tou úžasnou snovou atmosférou kouzelných sněhobílých jednorožců uprostřed mlhavých hvozdů, divokých víl a malých skřítků s ledabyle pomuchlaným zeleným čtyřlístkem za omšelým kloboukem.

Tajemný smaragdový ostrov s rebelsky bijícím srdcem 

Irsko, to je především fascinující příroda, která dýchá duchem prastaré keltské mytologie a kultury.

Majestátné horské srázy, kde se prašné a kamenné cesty vinou až k prastarému a polorozbořenému hradu nad temně hučícími vodami neutichajících nárazů vln na výčnělky mořských útesů.

Každý cestovatel nesmí při toulkách irskou faunou jistě zapomenout navštívit hlavní město Dublin, které je známé svou bohatou sakrální, ale zároveň i moderní světskou architekturou a proslulými „hospůdkami“ na každém rohu ulice.

Lahodí vašemu sluchu hudba keltského odkazu? Tak v tom případě se rozhodně vyplatí vypravit se do Corku (druhém největším městě v Irsku), kde každoroční hudební festival pořádně rozparádí krev všech zúčastněných.   

Irsko je zemí zeleného piva, třikrát pálené whisky a literárních géniů

Zelené pivo? To myslíte vážně? Ale ano, duchovní patron Svatý Patrik jednou v roce vesele kyne všem lidem v zemi svatou holí a celý den se nese v zelených barvách.

Když už jsem u těch nápojů, tak každý pravověrný Ir, je nesmírně hrdý na jemně vybranou domácí whisky, která je třikrát destilovaná z irského ječmene a zraje v dřevěných sudech.

Irský ostrov je také kolébkou tří bezesporu geniálních romanopisců, básníků a dramatiků, kteří ve své epoše velmi svérázným způsobem „ťali do živého“ v dalším vývoji světové literatury. Ti tři velikáni jsou: „Enfant terrible“ Oscar Wilde, „okultní filosof s Nobelovou cenou“ William Butler Yeats a „experimentální modernista“ James Joyce.

Zaujala vás země Svatého Patrika pro případné cestovatelské výpravy? V článcích níže vám postupně představíme všechny zajímavosti a taje malebného Irska. 

Psali jsme o těchto místech

Javascript is required to view this map.

Oblíbené články

Říká se, že to jsou nejkrásnější útesy v Irsku. A že patří mezi ta nejhezčí zapomenutá místa na světě. Turisté milující Dublin sem moc nejezdí už jen proto, že by museli jet z hlavního města skoro 300 km na druhý břeh ostrova. Dlouhou cestu na západ přesto někteří podstupují, poněvadž tuší, jaký pohled na ně čeká.

celý článek

Pivo je lék, pivo dělá hezká těla. Ať už na to věříte, nebo ne, pravděpodobně většina z vás uzná, že vám alespoň trochu chutná. Na tom staví takzvaná "pivní turistika". Ale aby nedošlo k mýlce - nejde o to pít pivo po litrech, ale poznávat skrze něj novou kulturu lidi. Jak se to povedlo jednomu z našich redaktorů?

celý článek
Většinu dobrých myšlenek lidstvo utopí v alkoholu, svátek svatého Patrika netvoří výjimku. Bujaré oslavy lidí oděných od hlavy až k patě v zelené a s trojlístky v klopách jsou původním událostem na hony vzdáleny. 17. březen je vlastně připomínkou smrti svatého Patrika, se kterým se v začátcích pojila modrá barva. V Dublinu se však dnes slaví čtyři dny a sami duchovní se od něj kvůli litrům alkoholu raději distancují.
celý článek
  •  

Cestujete rádi? Pak jste na správné adrese! Právě tady najdete výběr těch nejlepších článků, videí a fotek s cestovatelskou tématikou. Magazín o cestování nejen pro dobrodruhy.