Přejít k hlavnímu obsahu

Irsko

Hlavní město: Dublin (irsky Baile Átha Cliath)Počet obyvatel: 4 588 000 (údaj z roku 2012). Rozloha: 70 273 km² (119. na světě). Úřední jazyk: Angličtina, irština. Měna: Euro. Sousední státy: Ostrovní stát, sdílené hranice pouze s Velkou Británií (resp. Severním Irskem).

Bezvízový styk pro obyvatele ČR: Irsko je součástí Evropské unie, tudíž čeští občané nepotřebují ke vstupu vízum. Platí však limity dovozu některého zboží určeného k osobní spotřebě. 

Velvyslanectví: Velvyslanectví České republicky v Irsku, 57 Northumberland Road, Ballsbridge, Dublin, telefon: +353/(0)1/6681135, 6681343, KO-6681281, email: dublin@embassy.mzv.cz consulate_dublin@mzv.cz, provozní hodiny: pondělí, pátek 08.30 - 17.00 a úterý a čtvrtek 09.30 - 12.00, 13.30 - 16.00

Irsko je zemí, která i dnes v uspěchané a kolikrát až přetechnizované době 21. století, oplývá stále tou úžasnou snovou atmosférou kouzelných sněhobílých jednorožců uprostřed mlhavých hvozdů, divokých víl a malých skřítků s ledabyle pomuchlaným zeleným čtyřlístkem za omšelým kloboukem.

Tajemný smaragdový ostrov s rebelsky bijícím srdcem 

Irsko, to je především fascinující příroda, která dýchá duchem prastaré keltské mytologie a kultury.

Majestátné horské srázy, kde se prašné a kamenné cesty vinou až k prastarému a polorozbořenému hradu nad temně hučícími vodami neutichajících nárazů vln na výčnělky mořských útesů.

Každý cestovatel nesmí při toulkách irskou faunou jistě zapomenout navštívit hlavní město Dublin, které je známé svou bohatou sakrální, ale zároveň i moderní světskou architekturou a proslulými „hospůdkami“ na každém rohu ulice.

Lahodí vašemu sluchu hudba keltského odkazu? Tak v tom případě se rozhodně vyplatí vypravit se do Corku (druhém největším městě v Irsku), kde každoroční hudební festival pořádně rozparádí krev všech zúčastněných.   

Irsko je zemí zeleného piva, třikrát pálené whisky a literárních géniů

Zelené pivo? To myslíte vážně? Ale ano, duchovní patron Svatý Patrik jednou v roce vesele kyne všem lidem v zemi svatou holí a celý den se nese v zelených barvách.

Když už jsem u těch nápojů, tak každý pravověrný Ir, je nesmírně hrdý na jemně vybranou domácí whisky, která je třikrát destilovaná z irského ječmene a zraje v dřevěných sudech.

Irský ostrov je také kolébkou tří bezesporu geniálních romanopisců, básníků a dramatiků, kteří ve své epoše velmi svérázným způsobem „ťali do živého“ v dalším vývoji světové literatury. Ti tři velikáni jsou: „Enfant terrible“ Oscar Wilde, „okultní filosof s Nobelovou cenou“ William Butler Yeats a „experimentální modernista“ James Joyce.

Zaujala vás země Svatého Patrika pro případné cestovatelské výpravy? V článcích níže vám postupně představíme všechny zajímavosti a taje malebného Irska. 

Psali jsme o těchto místech

Oblíbené články

Moherské útesy - úvodní
Hory a ledovce
Krásy Irska: Moherské útesy si „zahrály“ v nejednom známém filmu a videoklipu
Vypínají se víc než 200 metrů nad hladinu oceánu a vytváří s ním skutečně nádhernou atmosféru a taky lákadlo pro všechny krásných fotek chtivé.
Moherské útesy - Cestovinky.cz
Pláže a moře
Nejodlehlejší kout Irska nabízí úžasné výhledy
Říká se, že to jsou nejkrásnější útesy v Irsku. A že patří mezi ta nejhezčí zapomenutá místa na světě. Turisté milující Dublin sem moc nejezdí už jen proto, že by museli jet z hlavního města skoro 300 km na druhý břeh ostrova.
Útesy Cliffs of Moher
Průvodce státem
Nejzajímavější památky Irska: Projděte se středověkým městem nebo obdivujte 121 metrů vysokou jehlu
Tradiční a malebné. Zároveň divoké a nespoutané. Takové je Irsko – místo, kde plyne život tak nějak jinak a pomaleji. Co tady stojí za návštěvu? Vybrali jsme deset dominant.
Památky Dublin
Průvodce městem
Nejlepší památky Dublinu: Tradiční pivovar, prosklený komín i 121 metrů vysoká kývající se jehla
Hlavní město Irska má zhruba 1,2 milionu obyvatel a je jednoznačně největším a také nejvíce kosmopolitním městem ostrova.
Dublin bar
Průvodce městem
Krásy Irska: Dublin, to není jen hrad a pivovar
Irsko láká návštěvníky na svou nádhernou, místy velmi drsnou přírodu, ve které se útesy zařezávají do moře. Ale nejen to nás může na téhle ostrovní zemi zajímat.
obrazek
Průvodce městem
Dublin aneb proč jet 1500 km na pivo
Pivo je lék, pivo dělá hezká těla. Ať už na to věříte, nebo ne, pravděpodobně většina z vás uzná, že vám alespoň trochu chutná. Na tom staví takzvaná "pivní turistika".
obrazek
Průvodce státem
Když Irsko slaví, tak se vypijí čtyři miliardy piv
Většinu dobrých myšlenek lidstvo utopí v alkoholu, svátek svatého Patrika netvoří výjimku. Bujaré oslavy lidí oděných od hlavy až k patě v zelené a s trojlístky v klopách jsou původním událostem na hony vzdáleny. 17.