Přejít k hlavnímu obsahu

Turkmenistán

Základní přehled a charakteristika

Oficiální název státu: Turkmenistán.
Hlavní město: Ašchabad.
Počet obyvatel: 5 528 627 (odhad z července 2020).
Rozloha: 488 100 km2 (54. největší země světa).
Úřední jazyk: turkmenština. Dalším nejpoužívanějším jazykem je ruština.
Měna: turkmenský manat (TMT). Jeden manat se dělí na 100 tenge.
Sousední státy: Afghánistán, Írán, Kazachstán a Uzbekistán.

Režim vstupu pro obyvatele ČR: Na občany České republiky se vztahuje vízová povinnost, a to i v případě tranzitu přes území Turkmenistánu.  Žádost o vízum se podává na Velvyslanectví Turkmenistánu v Berlíně nebo ve Vídni. Při příjezdu do Turkmenistánu je každý cizinec povinen vyplnit  dvoudílnou migrační kartu a uhradit migrační poplatek ve výši 14 USD (zdroj: mzv.cz).

Zdravotnictví: V Turkmenistánu se běžně vyskytuje tyfus a žloutenka typu A, a proto se doporučuje očkování proti těmto nemocem. Vhodné je i očkování proti žloutence typu B, vzteklině a záškrtu. V letních měsících se poblíž hranice s Afghánistánem běžně vyskytuje i malárie (zdroj: mzv.cz).

Kontaktní český úřad: Turkmenistán - Velvyslanectví Taškent
Adresa: 3-Navnichol 6, Mirzo-Ulugbekskij rajon, 100041 Tashkent
Telefon: (recepce-spojovatel) +998 78-120 6071
E-mail: tashkent@mzv.cz
Provozní hodiny úřadu: po-pá 08.30 - 17.00

Kontaktní cizí úřad: Velvyslanectví Turkmenistánu
Adresa: Argentinierstrasse 22/II/EG, A-1040 Vienna
Telefon: 00431-503 64 70, 503 64 71, 503 64 72
Provozní hodiny úřadu: 09.00 - 17.00 (Po – Pá)

Turkmenistán – tajuplná země v poušti

Turkmenistán z velké části pokrývá Karakumská poušť. Velkou pozornost přitahuje Brána do pekla, kráter uprostřed pouště Karakum poblíž oázy Darvaza, v němž už od 70. let 20. století hoří unikající zemní plyn.

V turkmenském hlavním městě Ašchabadu je muzeum koberců. Tradiční umění výroby koberců je také součástí národní identity Turkmenistánu, který do roku 1991 byl jako Turkmenská sovětská socialistická republika součástí Sovětského svazu. V muzeu se také vyučuje tkaní koberců.

Na co si dát pozor?

Turkmenistán je muslimskou zemí, čemuž je nutné přizpůsobit své chování a oblečení.  Držení jakéhokoli množství drog je nezákonné a trestá se velmi dlouhými tresty odnětí svobody ve velmi drsných podmínkách. Kouření na veřejnosti je zakázáno, stejně jako darování cigaret druhé osobě.
 

Psali jsme o těchto místech

Oblíbené články

Darvaza kráter
Parky a rezervace
Brána do pekla: Sověti zapálili jámu, ta tu hoří desítky let
Darvaza je malá vesnička s 350 obyvateli uprostřed Karakumské pouště v Turkmenistánu. Píše se o ní ale po celém světě. Od roku 1971 tam totiž ze země šlehají plameny. Z místa, kterému se přezdívá brána do pekla.
hašení brány do pekla
Praktický rádce
Turkmenistán zřejmě začne hasit svou proslulou Bránu do pekla
Pravděpodobně největší turistickou atrakcí v Turkmenistánu je podivuhodná Brána do pekla, která hoří už desítky let. Tomu chce udělat přítrž prezident.