Přejít k hlavnímu obsahu

Brána do pekla: Sověti zapálili jámu, ta tu hoří desítky let

Darvaza je malá vesnička s 350 obyvateli uprostřed Karakumské pouště v Turkmenistánu. Píše se o ní ale po celém světě. Od roku 1971 tam totiž ze země šlehají plameny. Z místa, kterému se přezdívá brána do pekla.

Zdálo se, že se Darvaza proslaví těžbou – skupina geologů ze Sovětského svazu zde za tímto účelem prováděla průzkum. Ovšem stalo se něco úplně jiného. Když se těžní souprava provrtávala k ložisku zemního plynu, propadla se a zmizela hluboko pod povrchem. Začalo unikat obrovské množství hořlavého plynu. „Když nevíš, co s tím, zapal to,“ říká se. A Sověti se zachovali přesně podle tohoto rčení. Nechtěli otrávit vzduch jedovatým plynem.

Provrtali se Rusové až do pekla? Nejhlubší vrt světa skrývá mnohá tajemství

Od té doby je díra nedaleko Darvazy „branou do pekla“. Plyn neustále hoří, ze země šlehají plameny. Tedy spíše než ze země šlehají z 20 metrů hlubokého kráteru, na který se sem jezdí dívat turisté. Jak dlouho to budou moct dělat, je otázka. Úřady totiž zvažují, zda místo z bezpečnostních důvodů neuzavřít a celou vesnici nepřestěhovat jinam.

Darvaza plynový kráter
Za tmy kráter vynikne ještě víc než za denního světla.
Zdroj:
Shutterstock

Kráter u Darvazy dlouhodobě patří k populárním atrakcím. Cesta sem je poměrně dobrá, ovšem musí se dobře naplánovat. Hlavně si její účastníci musí vzít zásoby jídla a pití. Nejbližší obchod se nachází 90 km od kráteru ve vísce jménem Erbent.

Vyprahlé planiny kolem Darvazy neskýtají mnoho možností obživy. Odedávna se tu lidé živili chovem vyhlášeného plemene koní. Traduje se, že odsud měl svého oblíbeného koně i sám Alexandr Makedonský.

Sověti sem vyhazovali odpad, příroda se s ním vypořádala po svém

Použité zdroje: 

  • atlasobscura.com/places/the-gates-of-hell-turkmenistan
  • advantour.com/turkmenistan/darvaza-gas-crater.htm
 
 

Místo

40° 15' 9.2088", 58° 26' 22.884"
Rubrika:

Podívejte se na články ze stejných kategorií:

Brána do pekla: Sověti zapálili jámu, ta tu hoří desítky let