Přejít k hlavnímu obsahu

Sověti sem vyhazovali odpad, příroda se s ním vypořádala po svém

Možná jste už slyšeli o skleněné pláži Fort Bragg, kterou můžete obdivovat v Kalifornii. Málokdo ale ví, že podobná rarita se nachází i v Rusku.

Řeč je o pláži, které se přezdívá skleněná. Najdeme ji jen 30 minut jízdy od Vladivostoku, v Ussijském zálivu. Báječná podívaná je tu pro turistu přichystaná v létě i v zimě. A pozor – za to abyste se mohli touto zvláštností pokochat, musíte zaplatit vstupné. 

Pokud vás toto místo zajímá, příliš s návštěvou neotálejte. Už v roce 2018 bylo odborníkům jasné, že během následujících 20 let eroze vyhladí sklo do úplného zapomnění. A to ho tu byla vrstva o 10 centimetrech!

Provrtali se Rusové až do pekla? Nejhlubší vrt světa skrývá mnohá tajemství

Sověti sem navezli kamiony skla a porcelánu

Ještě za dob Sovětského svazu sloužila pláž jako odkladiště nejrůznějších odpadků. Nejčastěji sem mířily kamiony plné rozbitého skla a porcelánových střepů. Sověti se tak zbavovali lahví od piva, vína, šampaňského i vodky.

Protože se stalo místo po několika letech časovanou bombou, lidem tady byl vstup zakázán. Příroda ale během několik desítek let vyřešila problém po svém a dnes se zdejší pláž opět dostala do centra turistického zájmu místních i cestovatelů z celého světa.

Příroda je mocná čarodějka

Mořský příboj si s tímto neuváženým řáděním člověka poradil a skládku přetvořil na okouzlující skleněnou pláž, která se řadí k nejbarevnějším plážím na naší planetě. Kromě ohlazených porcelánových střepů tady najdete i kamínky vytvořené z omletého skla, které dodávají pláží jedinečný vzhled barevného kaleidoskopu.

Ussurijský záliv
Na pláž Sověti vyváželi kamiony plné porcelánových střepů a rozbitých lahví.
Zdroj:
Shutterstock

Ze skládky chráněnou zónou

Jakmile sem dopadnou sluneční paprsky, pláž se doslova rozsvítí tisícem odlesků pestrobarevných sklíček. Fotky, na kterých pláž zachytili turisté i profesionální fotografové tak připomíná místo doslova jako z jiné planety. Protože jde o unikátní podívanou, ruské úřady pláž prohlásily za chráněnou zónu.

Vidět a zemřít. Smrtící ruské jezero vás zabije do několika minut

Použité zdroje:

  • mybestplace.com/en/article/ussuri-bay-the-most-beautiful-glass-beach-in-the-world
  • theculturetrip.com/europe/russia/articles/everything-you-need-to-know-about-ussuri-bay
 
 

Místo

43° 8' 44.1456", 132° 3' 22.7448"
Rubrika:
Aktivity:

Odpočinek

Autor:
Vendula Flassig Vrablová

Podívejte se na články ze stejných kategorií:

Sověti sem vyhazovali odpad, příroda se s ním vypořádala po svém