Přejít k hlavnímu obsahu

Rusko

Hlavní město: Moskva. Počet obyvatel: 143,2 mil (údaj z roku 2009). Rozloha: 17 075 400 km² (největší země světa). Úřední jazyk: Ruština. Měna: Rubl. Sousední státy: Norsko, Finsko, Estonsko, Lotyšsko, Bělorusko, Ukrajina, Gruzie, Ázerbájdžán, Kazachstán, Čína, Mongolsko, Severní Korea. Prostřednictvím Kaliningradské oblasti sousedí s Litvou a Polskem. 

Bezvízový styk pro obyvatele ČR: O ruské vízum mohou občané ČR požádat pouze na ruských velvyslanectvích a konzulátech. Vízum lze vyřídit i prostřednictvím některých cestovních kanceláří v ČR, pokud však cestující není členem zájezdu pořádaného takovou cestovní kanceláří, obstarat si takto vízum se nedoporučuje.

Velvyslanectví: Velvyslanectví ČR v Rusku: ul. J. Fučíka 12/14, 123 056 Moscow.

Rusko, není větší země!

Rusko – největší země světa, která fyzicky zabírá devět časových pásem (tolik časů ale v Rusku reálně neplatí) a kam se jezdí za kulturou, nákupy, ale i k moři, nebo za drsnou přírodou.

Rusko je nástupnickým státem Sovětského svazu, je to země, jejíž kulturu silně ovlivňuje pravoslavná církev, země, která je považována za supervelmoc, za stát, který je díky obrovským zásobám nerostných surovin energeticky soběstačný.

Rusko – to je Moskva, která se pomalu, ale jistě proměňuje na metropoli západního střihu, ale i nekonečné pláně Sibiře, kde je půda navěky zmrzlá a tudíž naprosto nevhodná pro jakoukoli činnost.

Modré oko Sibiře - Bajkal

Na Sibiři na vás ale „zamrká“ modré oko Sibiře – právě tak se totiž přezdívá jezeru Bajkal – nejhlubšímu jezeru planety, největší zásobárně pitné vody na Zemi a i přes svou odlehlost fascinujícímu místu na mapě. Dno Bajkalu padá až do hloubky 1637 metrů a co se ukrývá při dně, to je jen otázka spekulací.

K Sibiři také neodmyslitelně platí sibiřské veletoky – řeky Ob, Irtyš a Jenisej, které chtěli sovětští inženýři otáčet proti jejich přirozenému proudu.

Moskva v západním střihu

V Rusku, které je devátým nejlidnatějším státem planety, je celkem 13 velkoměst, které mají více než milion obyvatel. Tím největším je logicky hlavní město Moskva – přistát tu můžete na jednom ze čtyř letišť a rychlovlakem a později i metrem dojet na hlavní symbol nejen Moskvy, ale vůbec celého Ruska – na Rudé náměstí.

A kolem něj leží de facto další dva symboly Moskvy – vysoká rudá zeď symbolizuje ochranu Kremlu, sídla ruské moci, barevné kupole, které hlavně dětem připomínají točenou zmrzlinu, pak chrám Vasila Blaženého. Z Rudého náměstí můžete vstoupit i do superdrahého obchodního domu GUM, nebo do mauzolea Vladimíra Iljiče Lenina – mimochodem říká se, že z původního těla zbývá už jen deset procent a zbytek je umně vytvořená maketa.

Petrohrad – Benátky severu

Za kulturou, historií a poznáním můžete vyrazit i do Petrohradu. Město, které nechal vybudovat Petr Veliký na bažinách, má přezdívku „Benátky severu“ a proslavily ho bílé noci, zvedání mostů a hlavně – Ermitáž.

Světoznámá galerie se rozkládá v pěti obrovských palácích, včetně Zimního paláce, ve třech stovkách sálů a artefaktů je tolik, že by vás desetivteřinové prohlížení každého z nich stálo v součtu tři roky života!

Psali jsme o těchto místech

Oblíbené články

Skály v Rusku u řeky Leny
Řeky a jezera
Kamenné sloupy u ruského veletoku fascinují turisty už od 17. století
Obrovská řeka, ohromné kamenné sloupy kolem ní. Řada Lenských sloupů na břehu Leny ohromovala námořníky od pradávna, a tak není divu, že k ní před třemi stovkami let začali cíleně jezdit turisté.
Jediné gejzírové pole v Eurasii - Cestovinky.cz
Řeky a jezera
Jediné gejzírové pole v Eurasii najdete na ruské Kamčatce
Poloostrov Kamčatka známe jako nejvýchodnější pevninskou část Ruska<
Toxický zelený sníh v ruském městě Pervouralsk - Cestovinky.cz
Průvodce města
Rusko pod toxickou nadílkou. Černý sníh vystřídal sníh barevný
Rusko můžeme označit za zemi přírodních zajímavostí, originálních objevů i úctyhodných staveb.
Moskva - Cestovinky.cz
Moderní stavby
Nejvyšší budova Moskvy: Byt pod 10 milionů v ní neseženete
Do roku 2016 v Evropě nestála ani jedna budova s více než 100 poschodími. První, která tuto magickou hranici pokořila, se stala moskevská Věž federace (konkrétně její východní věž).
obrazek
Moderní stavby
Nejdelší zavěšený most postavili Rusové nad mořem
Byla to velká sláva přijel ruský premiér, opodál se mačkal dav zvědavců a pak to přišlo. Ruský most byl po čtyřech letech výstavby konečně otevřen. Nejdelší zavěšený most světa. Stalo se v srpnu 2012.
Ruský tank - Cestovinky.cz
Průvodce státu
Na Den obránců vlasti do Ruska raději nejezděte. Budete svědky něčeho šíleného
Rusko je zemí mnoha tváří a neuvěřitelných možností. Najdete tady smrtící jezero, které vás zabije do několika minut, nejvyšší budovu Evropy, duhové jeskyně nebo tyrkysový led.
Nejmenší akvárium na světě - Cestovinky.cz
Moderní stavby
Nejmenší akvárko na světě vyrobili v Rusku. Plnit se musí kapátkem a rybky z něho mají klaustrofobii
Kdo z vás si nepřál jako malý akvárium s pestrobarevnými rybičkami? Mnohým z nás tento dětský sen rodiče splnili.
Ostankino - Cestovinky.cz
Moderní stavby
Půlkilometrová televizní věž Ostankino je nejvyšší stavba Evropy
Mezi nejvyšší obytné budovy Evropy se sice nepočítá, nicméně v pořadí staveb jakéhokoliv druhu a účelu vévodí celoevropskému pořadí. Nic většího zatím na starém kontinentě nevyrostlo.
Lachta - Cestovinky.cz
Moderní stavby
Další ruské prvenství: Nejvyšší budova Evropy stojí v Petrohradu
Rusko můžete milovat, můžete ho nenávidět, jisté ovšem je, že už několik let se ty nejzajémavější architektonické projekty Evropy rodí především na jeho území. Tak jako petrohradská Lachta, nejvyšší budova kontinentu.

Kvízy

Rusko, přírodní památka UNESCO, řeka Lena, skály. Co se vám vybaví za přírodní památku?
Zobrazit odpověď
Lenské skály poblíž Jakutska.
Čím jsou zajímavé vodní gejzíry na Kamčatce?
Zobrazit odpověď
Vypouštějí vodu a páru pod ostrým úhlem, nikoli kolmo, jak je běžné u drtivé většiny světových gejzírů.
Kde mají nejvyšší zavěšený most světa?
Zobrazit odpověď
V Rusku u Vladivostoku (Ruský most).
Jak se jmenuje únorový ruský svátek zvaný "Den opilců"?
Zobrazit odpověď
Den obránců vlasti (23. 2.).
Kde stojí nejvyšší budova Evropy?
Zobrazit odpověď
V ruském Petrohradu.
Kolik lidí přepraví denně moskevské metro?
Zobrazit odpověď
9 milionů.
KVÍZ: Který den se slaví v Rusku Den nezávislosti?
Zobrazit odpověď
12. června