Cestování > Země > Evropa > Rusko

Rusko

Hlavní město: Moskva. Počet obyvatel: 143,2 mil (údaj z roku 2009). Rozloha: 17 075 400 km² (největší země světa). Úřední jazyk: Ruština. Měna: Rubl. Sousední státy: Norsko, Finsko, Estonsko, Lotyšsko, Bělorusko, Ukrajina, Gruzie, Ázerbájdžán, Kazachstán, Čína, Mongolsko, Severní Korea. Prostřednictvím Kaliningradské oblasti sousedí s Litvou a Polskem. 

Bezvízový styk pro obyvatele ČR: O ruské vízum mohou občané ČR požádat pouze na ruských velvyslanectvích a konzulátech. Vízum lze vyřídit i prostřednictvím některých cestovních kanceláří v ČR, pokud však cestující není členem zájezdu pořádaného takovou cestovní kanceláří, obstarat si takto vízum se nedoporučuje.

Velvyslanectví: Velvyslanectví ČR v Rusku: ul. J. Fučíka 12/14, 123 056 Moscow.

Rusko, není větší země!

Rusko – největší země světa, která fyzicky zabírá devět časových pásem (tolik časů ale v Rusku reálně neplatí) a kam se jezdí za kulturou, nákupy, ale i k moři, nebo za drsnou přírodou.

Rusko je nástupnickým státem Sovětského svazu, je to země, jejíž kulturu silně ovlivňuje pravoslavná církev, země, která je považována za supervelmoc, za stát, který je díky obrovským zásobám nerostných surovin energeticky soběstačný.

Rusko – to je Moskva, která se pomalu, ale jistě proměňuje na metropoli západního střihu, ale i nekonečné pláně Sibiře, kde je půda navěky zmrzlá a tudíž naprosto nevhodná pro jakoukoli činnost.

Modré oko Sibiře - Bajkal

Na Sibiři na vás ale „zamrká“ modré oko Sibiře – právě tak se totiž přezdívá jezeru Bajkal – nejhlubšímu jezeru planety, největší zásobárně pitné vody na Zemi a i přes svou odlehlost fascinujícímu místu na mapě. Dno Bajkalu padá až do hloubky 1637 metrů a co se ukrývá při dně, to je jen otázka spekulací.

K Sibiři také neodmyslitelně platí sibiřské veletoky – řeky Ob, Irtyš a Jenisej, které chtěli sovětští inženýři otáčet proti jejich přirozenému proudu.

Moskva v západním střihu

V Rusku, které je devátým nejlidnatějším státem planety, je celkem 13 velkoměst, které mají více než milion obyvatel. Tím největším je logicky hlavní město Moskva – přistát tu můžete na jednom ze čtyř letišť a rychlovlakem a později i metrem dojet na hlavní symbol nejen Moskvy, ale vůbec celého Ruska – na Rudé náměstí.

A kolem něj leží de facto další dva symboly Moskvy – vysoká rudá zeď symbolizuje ochranu Kremlu, sídla ruské moci, barevné kupole, které hlavně dětem připomínají točenou zmrzlinu, pak chrám Vasila Blaženého. Z Rudého náměstí můžete vstoupit i do superdrahého obchodního domu GUM, nebo do mauzolea Vladimíra Iljiče Lenina – mimochodem říká se, že z původního těla zbývá už jen deset procent a zbytek je umně vytvořená maketa.

Petrohrad – Benátky severu

Za kulturou, historií a poznáním můžete vyrazit i do Petrohradu. Město, které nechal vybudovat Petr Veliký na bažinách, má přezdívku „Benátky severu“ a proslavily ho bílé noci, zvedání mostů a hlavně – Ermitáž.

Světoznámá galerie se rozkládá v pěti obrovských palácích, včetně Zimního paláce, ve třech stovkách sálů a artefaktů je tolik, že by vás desetivteřinové prohlížení každého z nich stálo v součtu tři roky života!

Psali jsme o těchto místech

Javascript is required to view this map.

Oblíbené články

Byla to velká sláva přijel ruský premiér, opodál se mačkal dav zvědavců a pak to přišlo. Ruský most byl po čtyřech letech výstavby konečně otevřen. Nejdelší zavěšený most světa. Stalo se v srpnu 2012. Dodnes ho v délce žádná podobná stavba nepřekonala.

celý článek

Rusko je zemí mnoha tváří a neuvěřitelných možností. Najdete tady smrtící jezero, které vás zabije do několika minut, nejvyšší budovu Evropy, duhové jeskyně nebo tyrkysový led. Pokud sem cestujete s cílem poznat nejzajímavější památky a přírodní rarity, vyhněte se 23. únoru.

celý článek

Kdo z vás si nepřál jako malý akvárium s pestrobarevnými rybičkami? Mnohým z nás tento dětský sen rodiče splnili. Jen si vzpomeňte, jak jste chodili obdivovat pestrobarevné rybky, bojovnice, skaláry a neonky do místního zverimexu. Jaká to byla radost, když vám rodiče akvárko naplnili rostlinkami, kamínky a živými rybkami. Čím větší, tím pochopitelně lepší. Ne všude je tomu ale stejně.

celý článek

Mezi nejvyšší obytné budovy Evropy se sice nepočítá, nicméně v pořadí staveb jakéhokoliv druhu a účelu vévodí celoevropskému pořadí. Nic většího zatím na starém kontinentě nevyrostlo. A v letech 1967 - 1975 neexistovala vyšší stavba na celém světě než legendární ruská televizní věž Ostankino.

celý článek

Rusko můžete milovat, můžete ho nenávidět, jisté ovšem je, že už několik let se ty nejzajémavější architektonické projekty Evropy rodí především na jeho území. Tak jako petrohradská Lachta, nejvyšší budova kontinentu. Nestojí za ní nikdo menší než plynárenský kolos Gazprom.

celý článek

Do roku 2016 v Evropě nestála ani jedna budova s více než 100 poschodími. První, která tuto magickou hranici pokořila, se stala moskevská Věž federace (konkrétně její východní věž). Přesto, že se boom mrakodrapů dorazil na starý kontinent a stále se projektují nové budovy sahající do oblak, patří Věž federace dodnes mezi nejvyšší na celém kontinentu.

celý článek

Možná jste už slyšeli o skleněné pláži Fort Bragg, kterou můžete obdivovat v Kalifornii. Málokdo ale ví, že za podobnou raritou nemusíme cestovat pouze do Spojených států amerických, ale také do Ruska. Konkrétně tedy k pláži v Ussurijském zálivu u ruského Vladivostoku.

celý článek

Nenápadná nudle má na délku sotva půl kilometru a v nejširším místě necelých sto metrů. Najdete ji v Čeljabinské oblasti, která náleží k bývalému Sovětskému svazu. Pokud byste na břehu jezera strávili sotva pět minut, vaše tělo schytá smrtelnou dávku radiace. Jestliže se ale na tomhle proklatém místě zdržíte rovnou hodinu, domů už nedojdete po svých.

celý článek

Rusko je prý zemí neuvěřitelných možností. Jakou váhu tahle slova mají, dokazují i přírodní úkazy, které můžeme napříč Ruskou federací pozorovat. Jedním z nich je i tyrkysový led, který od ledna do května pokrývá jezero Bajkal. Blyštivý fenomén zdokumentoval ruský fotograf Alexej Trofimov a jeho snímky jsou jednoduše úchvatné.

celý článek

Rusko je zemí neuvěřitelných rarit. Ve svém nitru ukrývá třeba tajemný psychedelický solný důl, který hraje všemi barvami a pobyt v něm vám způsobí pořádné motání hlavy.

celý článek

Kvízy

KVÍZ: Který den se slaví v Rusku Den nezávislosti?
Zobrazit odpověď
12. června
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď
Kolik lidí přepraví denně moskevské metro?
Zobrazit odpověď
9 milionů.
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď
Kde stojí nejvyšší budova Evropy?
Zobrazit odpověď
V ruském Petrohradu.
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď
Jak se jmenuje únorový ruský svátek zvaný "Den opilců"?
Zobrazit odpověď
Den obránců vlasti (23. 2.).
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď
Kde mají nejvyšší zavěšený most světa?
Zobrazit odpověď
V Rusku u Vladivostoku (Ruský most).
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď

Cestujete rádi? Pak jste na správné adrese! Právě tady najdete výběr těch nejlepších článků, videí a fotek s cestovatelskou tématikou. Magazín o cestování nejen pro dobrodruhy.