Přejít k hlavnímu obsahu

Rusko

Hlavní město: Moskva. Počet obyvatel: 143,2 mil (údaj z roku 2009). Rozloha: 17 075 400 km² (největší země světa). Úřední jazyk: Ruština. Měna: Rubl. Sousední státy: Norsko, Finsko, Estonsko, Lotyšsko, Bělorusko, Ukrajina, Gruzie, Ázerbájdžán, Kazachstán, Čína, Mongolsko, Severní Korea. Prostřednictvím Kaliningradské oblasti sousedí s Litvou a Polskem. 

Bezvízový styk pro obyvatele ČR: O ruské vízum mohou občané ČR požádat pouze na ruských velvyslanectvích a konzulátech. Vízum lze vyřídit i prostřednictvím některých cestovních kanceláří v ČR, pokud však cestující není členem zájezdu pořádaného takovou cestovní kanceláří, obstarat si takto vízum se nedoporučuje.

Velvyslanectví: Velvyslanectví ČR v Rusku: ul. J. Fučíka 12/14, 123 056 Moscow.

Rusko, není větší země!

Rusko – největší země světa, která fyzicky zabírá devět časových pásem (tolik časů ale v Rusku reálně neplatí) a kam se jezdí za kulturou, nákupy, ale i k moři, nebo za drsnou přírodou.

Rusko je nástupnickým státem Sovětského svazu, je to země, jejíž kulturu silně ovlivňuje pravoslavná církev, země, která je považována za supervelmoc, za stát, který je díky obrovským zásobám nerostných surovin energeticky soběstačný.

Rusko – to je Moskva, která se pomalu, ale jistě proměňuje na metropoli západního střihu, ale i nekonečné pláně Sibiře, kde je půda navěky zmrzlá a tudíž naprosto nevhodná pro jakoukoli činnost.

Modré oko Sibiře - Bajkal

Na Sibiři na vás ale „zamrká“ modré oko Sibiře – právě tak se totiž přezdívá jezeru Bajkal – nejhlubšímu jezeru planety, největší zásobárně pitné vody na Zemi a i přes svou odlehlost fascinujícímu místu na mapě. Dno Bajkalu padá až do hloubky 1637 metrů a co se ukrývá při dně, to je jen otázka spekulací.

K Sibiři také neodmyslitelně platí sibiřské veletoky – řeky Ob, Irtyš a Jenisej, které chtěli sovětští inženýři otáčet proti jejich přirozenému proudu.

Moskva v západním střihu

V Rusku, které je devátým nejlidnatějším státem planety, je celkem 13 velkoměst, které mají více než milion obyvatel. Tím největším je logicky hlavní město Moskva – přistát tu můžete na jednom ze čtyř letišť a rychlovlakem a později i metrem dojet na hlavní symbol nejen Moskvy, ale vůbec celého Ruska – na Rudé náměstí.

A kolem něj leží de facto další dva symboly Moskvy – vysoká rudá zeď symbolizuje ochranu Kremlu, sídla ruské moci, barevné kupole, které hlavně dětem připomínají točenou zmrzlinu, pak chrám Vasila Blaženého. Z Rudého náměstí můžete vstoupit i do superdrahého obchodního domu GUM, nebo do mauzolea Vladimíra Iljiče Lenina – mimochodem říká se, že z původního těla zbývá už jen deset procent a zbytek je umně vytvořená maketa.

Petrohrad – Benátky severu

Za kulturou, historií a poznáním můžete vyrazit i do Petrohradu. Město, které nechal vybudovat Petr Veliký na bažinách, má přezdívku „Benátky severu“ a proslavily ho bílé noci, zvedání mostů a hlavně – Ermitáž.

Světoznámá galerie se rozkládá v pěti obrovských palácích, včetně Zimního paláce, ve třech stovkách sálů a artefaktů je tolik, že by vás desetivteřinové prohlížení každého z nich stálo v součtu tři roky života!

Psali jsme o těchto místech

Oblíbené články

nejhlubší vrt do Země
Moderní stavby
Provrtali se Rusové až do pekla? Nejhlubší vrt světa skrývá mnohá tajemství
Zamysleli jste se někdy nad tím, jestli existuje opravdové peklo? Místo, kde se miliony hříšníků vaří v obřích kotlích, pod kterými praská rudý oheň? Mučení, řev, bolest a krutost tady nezná hranic a úleva nepřichází… 
jezero Geyzernoye
Lesy a džungle, To nejlepší
Ruský Yellowstone: Gejzírové jezírko vytváří psychedelické obrazce
Sibiř působí na první pohled jako Bohem i lidmi zapomenuté místo. Na území 13 100 000 km² kilometrů čtverečních žije asi 36 milionů obyvatel. Prostor s nimi sdílí nebezpečná zvířata i nespočet přírodních rarit a krás.
Skály v Rusku u řeky Leny
Řeky a jezera
Kamenné sloupy u ruského veletoku fascinují turisty už od 17. století
Obrovská řeka, ohromné kamenné sloupy kolem ní. Řada Lenských sloupů na břehu Leny ohromovala námořníky od pradávna, a tak není divu, že k ní před třemi stovkami let začali cíleně jezdit turisté.
Cestovatel na Sibiři
To nejlepší
Neuvěřitelná Sibiř: To jsou jednorožci, nesmrtelné viry i jámy polykající vrtulníky
Sibiř zabírá více než 13 100 000 km² kilometrů čtverečních a tvoří většinu Ruska. Pro lepší představu doplníme, že má asi takovou rozlohu jako druhá největší země světa – Kanada.
Keyboard Monument v Jekatěrinburgu - Cestovinky.cz
Moderní stavby
V ruském Jekatěrinburgu má památník klávesnice. Turisté nevěřícně zírají už 17 let
Klávesnice neodmyslitelně patří k počítači. Bez ní to moc nejde. Zřejmě právě proto si v ruském Jekatěrinburgu vysloužila svůj památník.
Oblast kolem řeky Tungusky dnes
Parky a rezervace
Místo tunguzského výbuchu láká turisty. Vydáte se na Sibiř na dovolenou?
Psal se rok 1908 a v odlehlé části Ruska tlaková vlna zlámala miliony stromů jako sirky. Příčina nebyla dlouhá léta zcela jasná, a tak lovci záhad ohromovali veřejnost šílenými teoriemi. Všechno měl ale na svědomí výbuch vesmírného tělesa.
Jediné gejzírové pole v Eurasii - Cestovinky.cz
Řeky a jezera
Jediné gejzírové pole v Eurasii najdete na ruské Kamčatce
Poloostrov Kamčatka známe jako nejvýchodnější pevninskou část Ruska<
Psychedelické malby - Cestovinky.cz
Průvodce městem
Zhmotněná psychedelická halucinace v Rusku není pro slabé žaludky
Tíseň z 200 metrové hloubky, suchý vzduch prosycený solí, riziko úniku nebezpečných, ba dokonce smrtelných plynů, vyprahlé hrdlo a očekávání, že vás každou chvíli zavalí kus pestrobarevné stěny, pokryté psychedelickými přírodními obrazci.
Ruské radioaktivní jezero - Cestovinky.cz
Řeky a jezera
Vidět a zemřít. Smrtící ruské jezero vás zabije do několika minut
Nenápadná nudle má na délku sotva půl kilometru a v nejširším místě necelých sto metrů. Najdete ji v Čeljabinské oblasti, která náleží k bývalému Sovětskému svazu.
Důl Mir v Rusku - Cestovinky.cz
Moderní stavby
Nejdražší jáma světa za 370 miliard polyká vrtulníky
Rusko je zemí neuvěřitelných rarit. Ve svém nitru ukrývá třeba tajemný psychedelický solný důl, který hraje všemi barvami a pobyt v něm vám způsobí pořádné motání hlavy.

Kvízy

Jak se jmenoval "šílený mnich", který ze sibiřské vesnice pronikl až k carské rodině?
Zobrazit odpověď
Grigorij Jefimovič Rasputin
Čím je proslulá vazební věznice Butyrka v Moskvě?
Zobrazit odpověď
Svou přeplněností.
Rusko, přírodní památka UNESCO, řeka Lena, skály. Co se vám vybaví za přírodní památku?
Zobrazit odpověď
Lenské skály poblíž Jakutska.
Co způsobilo tunguskou událost roku 1908?
Zobrazit odpověď
Blíže nespecifikované vesmírné těleso.
Čím jsou zajímavé vodní gejzíry na Kamčatce?
Zobrazit odpověď
Vypouštějí vodu a páru pod ostrým úhlem, nikoli kolmo, jak je běžné u drtivé většiny světových gejzírů.
Kde je nestudenější osídlené místo na světě?
Zobrazit odpověď
V Ojmjakonu na Sibiři.
Kde mají nejvyšší zavěšený most světa?
Zobrazit odpověď
V Rusku u Vladivostoku (Ruský most).
Jak se jmenuje únorový ruský svátek zvaný "Den opilců"?
Zobrazit odpověď
Den obránců vlasti (23. 2.).
Kde stojí nejvyšší budova Evropy?
Zobrazit odpověď
V ruském Petrohradu.
Kolik lidí přepraví denně moskevské metro?
Zobrazit odpověď
9 milionů.
KVÍZ: Který den se slaví v Rusku Den nezávislosti?
Zobrazit odpověď
12. června