Cestování > Země > Evropa > Rusko

Rusko

Hlavní město: Moskva. Počet obyvatel: 143,2 mil (údaj z roku 2009). Rozloha: 17 075 400 km² (největší země světa). Úřední jazyk: Ruština. Měna: Rubl. Sousední státy: Norsko, Finsko, Estonsko, Lotyšsko, Bělorusko, Ukrajina, Gruzie, Ázerbájdžán, Kazachstán, Čína, Mongolsko, Severní Korea. Prostřednictvím Kaliningradské oblasti sousedí s Litvou a Polskem. 

Bezvízový styk pro obyvatele ČR: O ruské vízum mohou občané ČR požádat pouze na ruských velvyslanectvích a konzulátech. Vízum lze vyřídit i prostřednictvím některých cestovních kanceláří v ČR, pokud však cestující není členem zájezdu pořádaného takovou cestovní kanceláří, obstarat si takto vízum se nedoporučuje.

Velvyslanectví: Velvyslanectví ČR v Rusku: ul. J. Fučíka 12/14, 123 056 Moscow.

Rusko, není větší země!

Rusko – největší země světa, která fyzicky zabírá devět časových pásem (tolik časů ale v Rusku reálně neplatí) a kam se jezdí za kulturou, nákupy, ale i k moři, nebo za drsnou přírodou.

Rusko je nástupnickým státem Sovětského svazu, je to země, jejíž kulturu silně ovlivňuje pravoslavná církev, země, která je považována za supervelmoc, za stát, který je díky obrovským zásobám nerostných surovin energeticky soběstačný.

Rusko – to je Moskva, která se pomalu, ale jistě proměňuje na metropoli západního střihu, ale i nekonečné pláně Sibiře, kde je půda navěky zmrzlá a tudíž naprosto nevhodná pro jakoukoli činnost.

Modré oko Sibiře - Bajkal

Na Sibiři na vás ale „zamrká“ modré oko Sibiře – právě tak se totiž přezdívá jezeru Bajkal – nejhlubšímu jezeru planety, největší zásobárně pitné vody na Zemi a i přes svou odlehlost fascinujícímu místu na mapě. Dno Bajkalu padá až do hloubky 1637 metrů a co se ukrývá při dně, to je jen otázka spekulací.

K Sibiři také neodmyslitelně platí sibiřské veletoky – řeky Ob, Irtyš a Jenisej, které chtěli sovětští inženýři otáčet proti jejich přirozenému proudu.

Moskva v západním střihu

V Rusku, které je devátým nejlidnatějším státem planety, je celkem 13 velkoměst, které mají více než milion obyvatel. Tím největším je logicky hlavní město Moskva – přistát tu můžete na jednom ze čtyř letišť a rychlovlakem a později i metrem dojet na hlavní symbol nejen Moskvy, ale vůbec celého Ruska – na Rudé náměstí.

A kolem něj leží de facto další dva symboly Moskvy – vysoká rudá zeď symbolizuje ochranu Kremlu, sídla ruské moci, barevné kupole, které hlavně dětem připomínají točenou zmrzlinu, pak chrám Vasila Blaženého. Z Rudého náměstí můžete vstoupit i do superdrahého obchodního domu GUM, nebo do mauzolea Vladimíra Iljiče Lenina – mimochodem říká se, že z původního těla zbývá už jen deset procent a zbytek je umně vytvořená maketa.

Petrohrad – Benátky severu

Za kulturou, historií a poznáním můžete vyrazit i do Petrohradu. Město, které nechal vybudovat Petr Veliký na bažinách, má přezdívku „Benátky severu“ a proslavily ho bílé noci, zvedání mostů a hlavně – Ermitáž.

Světoznámá galerie se rozkládá v pěti obrovských palácích, včetně Zimního paláce, ve třech stovkách sálů a artefaktů je tolik, že by vás desetivteřinové prohlížení každého z nich stálo v součtu tři roky života!

Psali jsme o těchto místech

Javascript is required to view this map.

Oblíbené články

Rusko je zemí neuvěřitelných rarit. Ve svém nitru ukrývá třeba tajemný psychedelický solný důl, který hraje všemi barvami a pobyt v něm vám způsobí pořádné motání hlavy.

celý článek

Kamčatka je zemí ohně a ledu. Abyste se sem dostali, musíte jen z hlavního ruského města Moskvy překonat celkem osm časových pásem. O nedotčenosti tohoto místa svědčí také fakt, že hlavní město kamčatského regionu – Petropavlovsk je druhým největším izolovaným městem na světě.

celý článek

Tíseň z 200 metrové hloubky, suchý vzduch prosycený solí, riziko úniku nebezpečných, ba dokonce smrtelných plynů, vyprahlé hrdlo a očekávání, že vás každou chvíli zavalí kus pestrobarevné stěny, pokryté psychedelickými přírodními obrazci. Tak nějak se budete cítit v solném dolu poblíž průmyslové části v Jekatěrinburgu.

celý článek

Klávesnice neodmyslitelně patří k počítači. Bez ní to moc nejde. Zřejmě právě proto si v ruském Jekatěrinburgu vysloužila svůj památník. Monument s díly vážícími přes 150 kilogramů má podle autora plnit i jinou než estetickou funkci.

celý článek

A máme ho! Kousek od nás běží majestátní lední medvěd. Je to krásné zvíře. Vydali jsme se za ním hodně daleko od domova, ale poznat tento nádherný kout světa za to stálo. Plujeme k severnímu pólu!

celý článek

Slouží už 82 let, má pravděpodobně nejkrásnější uměleckou vyzdobu a je druhé nejvytíženější na světě. Jeho délka přesahuje vzdálenost mezi Prahou a Brnem. Moskevské metro je prostě unikát!

celý článek

Proplouvat řeky, kanály a jezera z Moskvy do Petrohradu, a přitom navštívit velmi nevšední atrakce jako Ermitáž, Kreml nebo Leninovo mauzoleum. Jak taková plavba vypadá?

celý článek

Dne 12. září mají partnerské a manželské páry od vlády pod heslem „Zploď vlastence!“ oficiálně volno, aby zůstaly doma a plodily děti. Připadá vám to trochu praštěné? A to ještě nevíte všechno… 

celý článek
Jakutsk je nejstudenější město na zemi. V zimě stačí, aby vám vítr odfoukl beranici a do čtvrt hodiny je váš osud zpečetěn. Mínus 40 je tu běžná zimní teplota, starousedlíci ale pamatují mráz sahající až k ledové šedesátce.
celý článek
  •  

Kvízy

KVÍZ: Který den se slaví v Rusku Den nezávislosti?
Zobrazit odpověď
12. června
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď
Kolik lidí přepraví denně moskevské metro?
Zobrazit odpověď
9 milionů.
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď

Cestujete rádi? Pak jste na správné adrese! Právě tady najdete výběr těch nejlepších článků, videí a fotek s cestovatelskou tématikou. Magazín o cestování nejen pro dobrodruhy.