Přejít k hlavnímu obsahu

Moskevským metrem jezdí toulaví psi ráno do centra za potravou a večer domů

Slouží už 82 let, má pravděpodobně nejkrásnější uměleckou vyzdobu a je druhé nejvytíženější na světě. Jeho délka přesahuje vzdálenost mezi Prahou a Brnem. Moskevské metro je prostě unikát!

Podíváme se na osm udivujících fakt o podzemní dráze v ruské metropoli. Dozvíte se i o neobyčejně inteligentních toulavých psech, kteří se dokázali přizpůsobit městskému životu.

1. 44 stanic je na památkovém seznamu

Nikdy jinde na světě nenajdete tak umělecky hodnotnou výzdobu stanic metra jako v Moskvě.  Například stanice Komsomolskaja vypadá jako románový taneční sál, kde by mohla klidně snadno tančit Tolstého Anna Karenina.

Jedna z nejkrásnějších stanic na světě. Seznamte se!
Zdroj: Bigstock.com

2. Denně dokáže přepravit tolik lidí, kolik má Česká republika celkem

Celkem 2 545 turnikety každý den projde okolo 9 milionů lidí (někdy i kolem 10), kteří se následně svezou na 544 eskalátorech, projedou 200 stanic ve 12 linkách na délce 333, 4 km. Někteří z cestujících si také prohlédnou jedinou fontánu v celém systému metra. A pozor - intervaly metra ve špičce jsou přesně 90 vteřin.

Design, který uchvacuje, i tak může vypadat stanice metra.

3. Legenda o Stalinově kávě

Když budete mít v ruce jakoukoli mapu moskevského metra, tak vás jistě upoutá nápadná kruhová trasa hnědé linky kolem centra města. O ní se traduje, že na jednom pracovním zasedání prý Stalin odložil svůj šálek kávy na plánovanou mapu tras metra.

Poté se na to podíval a řekl, že přesně takhle chce mít konstrukce trati. Recesisté tvrdí, že konstruktéři se tak Stalina báli (byl známý svým nepředvídatelným chováním, díky kterému mohl někdo být snadno povýšen, či naopak upadnout v nemilost), že radši udělili lince i hnědou barvu podle skvrny od kávy.

Na lahodný šálek dobré sovětské kávy.
Zdroj: www.zazzle.com

4. Nejdelší eskalátory na světě

Nacházejí se na stanici Park Pobedy, která leží 84 metrů pod zemí. Naopak nejblíže k povrchu zemskému je stanice Pečatniki, která má hloubku pouhých 5 metrů.

Výzdoba ve stanici Park Pobedy.
Zdroj: Bigstock.com

5. Střídání mužského a ženského hlasu, občas i celebrit

Kdo jede do centra – ten slyš mužský hlas. Kdo jede naopak směrem z centra – ten slyší ženský hlas. Na výše zmíněné kruhové trase je ve směru hodin mužský hlas a ve směru proti zase ženský. Jednoduchá a efektivní prevence proti bloudění v metru. A některé dny (většinou svátky) se v metru ozývají i hlasy celebrit!

Metro bylo otevřeno přesně 15. března 1935.
Zdroj: Bigstock.com

6. Pod „veřejným“ metrem funguje i „tajné“ metro

Metro 2 má označení D6 a dle neověřených zdrojů i větší délku než veřejná část metra! Systém metra 2 je jednokolejný a bez využití ventilačních šachet. Metro 2 má sloužit pro tajné vojenské účely a případné evakuaci.

7. Metro funguje i jako paleontologické muzeum

V několika stanicích metra lze vidět neuvěřitelné zkameněliny v mramoru. Na zajímavé stránce Paleometro (bohužel je jen v ruštině) najdete všechny detaily a informace, kde a co z mikro zkamenělin v podzemní dráze vidět.

Fosilie v metru? Inu, proč ne...
Zdroj: russian7.ru

8. V metru přespává více než 500 toulavých psů

Ale pozor, mnoho čtyřnožčů v metru jen nepřespává - osvojili si vskutku originální strategii obživy. Naučili se bravurně orientovat v systému moskevského metra. Ráno cestují do centra za potravou, aby se později na sklonku dne vrátili do svých domovských stanic, kde snáze než uprostřed města najdou klidné místo k přespání. Lidé někdy mají problém dojíždět za lukrativní prací. Od moskevských psů by se měli učit.

 
 

Místo

55° 45' 2.6244", 37° 36' 56.952"
Rubrika:
Aktivity:

Kultura

Autor:
Pavel Jartym

Podívejte se na články ze stejných kategorií:

Moskevským metrem jezdí toulaví psi ráno do centra za potravou a večer domů