Cestování > Země > > > 5 šílených věcí, které nevíte o katedrále Santa Maria del Fiore
Santa Maria del Fiore - vstupní dveře
Zdroj: Bigstockphoto.com

5 šílených věcí, které nevíte o katedrále Santa Maria del Fiore

Originální a architektonicky přelomová díla mají na pozadí často dost nevšední příběhy. Podíváme se na dominantu města Florencie, katedrálu Santa Maria del Fiore. V její historii narazíte na zakázanou soulož, atentát, nevraživost a ujeté nápady na stavbu kupole katedrály.  

Připravili jsme pro vás pět zajímavostí oblíbené památky:

1. Před 720 lety započala stavba kvůli tomu „kdo ji bude mít větší“

Významná italská města v Toskánsku se v určité době chovala jak „malí Jardové“ na pískovišti. Zcela nepokrytě soutěžila o to, kdo bude mít krásnější baziliku, aby navzájem trumfnula. Odstartovali to v Pise. To viděli sienští a usnesli se začít stavět i u nich. Na to zase reagovali florentští a rozhodli se také jednat, protože Florencie musí být přece tím top místem estetiky a vzdělání.

Katedrála je považována za třetí největší v zemi.
Zdroj: Bigstockphoto.com

V roce 1296 florentští městští radové rozhodli o vybudování takového dómu, který katedrály v Pise či Sieně strčí do kapsy. Jako místo pro jejich novou baziliku si vybrali to, kde stál chrám sv. Reparaty. O něm při zasedání rady padla zmínka, že je už "moc těžkopádný a malý" (tak mluví věrný kronikář města Giovanni Villani).

2. Šílený příběh Brunelleschiho kupole - postavil ji zlatník

Píše se rok 1418. Stavba pokračuje už nějaký ten pátek (přesně řečeno, už 122 let od roku 1296) a dávno dokončena je i např. slavná Giottova zvonice, když tu se městští radové Florencie konečně odhodlají řešit jeden velice palčivý problém. Ohromné díry ve střeše katedrály si už opravdu nejde nevšimnout. Jak tedy vymyslet zastřešení v momentě, kdy se se stavbou celé kupole musí začít 55 metrů nad zemí?

Přečtěte si o Itálii více:

Brunelleschiho skvost!
Zdroj: Bigstockphoto.com

Radní na to šli fikaně – vypsali veřejnou architektonickou soutěž. Vítěz měl dostat 200 zlatých florinů, což byla nemalá suma peněz. A tak se do Florencie sjížděli slavní i méně slavní architekti z celé Evropy a snažili se hodnotitele ohromit svými návrhy. Některé z nich překročily hranice architektury a bizarnosti, jako např. návrh, v němž jako lešení měla posloužit navršená hlína se schovanými zlatými mincemi, kdy by tuto zlatohnědou horu odstranili po dokončení kupole sami Florenťané hledajíce mince. Ale to ještě nikdo netušil, s čím přijde malý zlatník s amatérským zápalem pro architekturu, Filippo Brunelleschi.

Katedrála je postavena na místě, kde na přelomu 4. a 5. století byl nejdříve postaven kostel sv. Reparaty.
Zdroj: Bigstockphoto.com

Brunelleschi slíbil postavit dokonce dvě kupole, a to bez lešení! Z toho spadli někteří radní i ze židlí a nechali ho vyhodit ven se slovy, že je „šašek“, jak uvádí kronikář Villani. Neoblomnost a tajemnost Brunelleschiho slov nakonec radní přesvědčila a rozhodli se mu dát šanci se zesměšnit. Jenže Brunelleschi všechny šokoval, a to doslova. Zjednodušeně řečeno - dal pokyn zedníkům klást cihly po vzoru rybí kosti a šikmým úhlem 45 stupňů, a právě díky tomuto technickému aktu, stačila k práci jen podpěrná vnitřní trámová výztuž. Brunelleschiho geniální dílo a inovativní technika posunula svět architektury zase o něco dopředu.

3. Nesnesitelná rivalita Brunelleschiho a Ghibertiho

O 17 let dříve před vypsáním florentské veřejné soutěže o kupoli baziliky Filippo Brunelleschi a Lorenzo Ghiberti (v té době slavný sochař a architekt) poprvé změřili síly v jiné veřejné soutěží, a to o návrh bronzových dveří, taktéž ve Florencii. Ghiberti byl tentokrát úspěšnější. Zklamaného Brunelleschi pozval jeho přítel Donatello (slavný umělec), aby se s ním vydal do Říma, kde by mohl studovat staré antické stavby. Po této cestě se Brunelleschi rozhodl naplno se věnovat architektuře.

Brunelleschi. Původně se měl stát úředníkem.
Zdroj: http://indianapublicmedia.org/

Jejich druhé setkání v soutěži o kupoli florentského dómu rozhodují radní (spíše asi ze zvědavosti) tentokrát ve prospěch Brunelleschiho. Ale protože Ghiberti měl ve městě velmi dobrou pověst (a navíc rada chtěla, aby hlídal celý ten prapodivný koncept Brunelleschiho) dostal místo vrchního dozorce nad projektem výstavby kupole.

Víte, že Brunelleschiho novátorský počin inspiroval i Michelangela při stavbě chrámu sv. Petra v Římě?
Zdroj: Bigstockphoto.com

To Brunelleschiho samozřejmě rozzuřilo a vedlo to až k takovým situacím, jako např. Brunelleschiho „předstírání“ nemoci. Ghiberti měl proto v nepřítomnosti Brunelleschiho vykonat jisté důležité práce na kupoli, načež se Brunelleschi náhle zázračně uzdravil, aby práce sám odřídil a tím poukázal na zjevnou neschopnost Ghibertiho.

Podívejte se na další aktuální články:

4. Co dělá na katedrále záhadný býk jako chrlič?

Z levé strany katedrály (ve směru na ulici Via Ricasoli) shlíží směrem dolů tajemná býčí hlava. A její příběh? Za vším hledej ženu, alespoň tak mluví legenda. Při stavbě florentského dómu měl jeden mladý kameník poměr s krásnou ženou obzvláště bohatého obchodníka.

Býk je prý i symbolem lásky.
Zdroj: https://www.flickr.com/photos/s-catta/3301437352/in/album-72157607632233728/

Samozřejmě, že jednou se obchodník vrátil nečekaně dříve domů a přistihl pár in flagranti. Podal na církevní soud stížnost a požadavek, aby kameníka potrestal. Zhrzený milenec se rozhodl pomstít po svém. Vytvořil výstřední býčí hlavu a její rohy ukazovali přímo na prodejnu bohatého obchodníka. To na připomínku, koho že obchodníkova žena opravdu miluje. Tomu se říká teda nasadit někomu pořádné (pa)rohy.

Práce na katedrále začala přesně 8. září 1296.
Zdroj: Bigstockphoto.com

5. Atentát na Lorenza I. Medicejského

Jde přesně o ten druh příběhu jako ze scénáře mafiánského filmu Kmotr, pouze je zasazen do renesančního období. Dne 26. dubna roku 1478 měl v božím dómu násilně zemřít velký mecenáš umění a vášnivý čtenář novoplatónských humanistických děl, Lorenzo I. Medicejský zvaný Nádherný.

Víte, že Lorenzovi synem byl papež Lev X.?
Zdroj: yourcontactinflorence.com

Stát se to mělo takto. Při bohoslužbě právě ve chvíli, kdy se chystalo Pozdvihování (oči mají v té chvíli být ve zbožném tichu sklopeny k zemi), měli Pazziové surově zamordovat všechny přítomné Mediceje. Nepovedlo se, Lorenzo se nenechal nachytat na švestkách (bohužel jeho bratr Giulano tolik štěstí neměl). Celý pokus o atentát nakonec vedl k naprosté likvidaci rodu Pazziů právě ze strany Medicejů. Kdo jinému jámu kopá...

Místo

Itálie
43° 46' 23.322" N, 11° 15' 21.456" E

Aktivita: Kultura

Podívejte se na články ze stejných kategorií:

Diskuse

Cestujete rádi? Pak jste na správné adrese! Právě tady najdete výběr těch nejlepších článků, videí a fotek s cestovatelskou tématikou. Magazín o cestování nejen pro dobrodruhy.