Přejít k hlavnímu obsahu

České zámky jsou pohádkové. Tyhle byste měli navštívit

Češi zámky prostě milují! Oblíbené turistické cíle každoročně lákají do svých útrob miliony návštěvníků, kteří obdivují honosné komnaty, z nichž dýchá dávná krása a historie i jedinečné artefakty a památky. Mnohé stavby se navíc objevují ve starších i moderních pohádkách. Máme pro vás pět tipů na ty nejkrásnější zámky, které si rozhodně zaslouží vaši návštěvu.

Červená Lhota: Nejpohádkovější zámek Česka

Vodní zámek Červená Lhota se řadí k těm vůbec nejpohádkovějším zámkům v Česku. Stavbu jste totiž mohli vidět v celé řadě příběhů o dobru a zlu. Rozpomeňte se třeba na Zlatovlásku, pohádku O zatoulané princezně, O kráse a štěstí či Princezně na hrášku. Zámek se objevil také ve filmech o panu Vokovi, kterého ztvárnili Miloš Kopecký a o devět let později Martin Růžek.

Červená Lhota
Na zámku Červená Lhota se natáčelo nespočet českých pohádek. Jmenovat můžeme třeba Zlatovlásku, pohádku O zatoulané princezně nebo Princeznu na hrášku.
Zdroj:
Bigstockphoto

Renesanční zámek najdete ve východní části jižních Čech na severu Jindřichohradecka. K zámku náleží i rybník, park a několik hospodářských budov. Od roku 2001 je Červená Lhota národní kulturní památkou České republiky.
Prohlídka zámku trvá necelou hodinku, během které uvidíte 16  pokojů představujících bydlení šlechty v 19. století a na začátku 20. století. Červená Lhota je třetím nejnavštěvovanějším zámkem v Jihočeském kraji a ročně ho navštíví něco kolem 80 000 návštěvníků.

Hluboká nad Vltavou: Zámek prvních českých princezen

Pokud bychom uspořádali netradiční soutěž s názvem Miss Zámek pravděpodobně byste dokázali celkem jasně a bez zaváhání odhadnout vítěze. Pravděpodobně by jím byl ten nejfotografovanější a nejhonosnější zámek u nás Hluboká nad Vltavou. Zámek najdete asi patnáct kilometrů severně od Českých Budějovic a ročně ho navštíví necelých 300 000 návštěvníků, kteří obdivují jeho romantické vzezření.

Hluboká nad Vltavou
Hluboká nad Vltavou je považována za nejkrásnější zámek u nás. I tady se točilo nespočet pohádek.
Zdroj:
Bigstockphoto

Málokdo ale ví, že Hluboká byla dříve barokní stavbou. Do romantického stylu byla přestavěna až v polovině 19. století. Předlohou se stal britský královský zámek Windsor, který uchvátil knížete Jana Adolfa II. Schwarzenberga. Ten do Británie pravidelně cestoval a jako vážený host se zúčastnil dokonce i korunovace britské královny Viktorie v roce 1838. Zajímavostí Hluboké je i to, že se tady natáčela vůbec první česká pohádka Pyšná princezna (1952).

Zámek Lednice: Nejkrásnější moravský zámek

Jihomoravský kraj není jen o koštýřích plných lahodného vína a nekonečných vinných stezkách. Najdete tady i jeden zámecký skvost s okouzlujícím parkem a maurským minaretem. Ano, tušíte správně, řeč je o novogotickém (původně renesančním) zámku Lednice, který najdete na pravém břehu Dyje, přibližně 12 km východně od Mikulova. Lednické panství získali roku 1249 Liechtensteinové a patřilo jim bezmála 700 let.

Lednice zámek
K zámku náleží rozhlehlý zámecký park s ostrůvky a maurským Minaretem.
Zdroj:
Bigstockphoto

Součástí zámeckého areálu je i rozsáhlý zámecký park vybudovaný na počátku 19. století. V parku se nachází mnoho vzácných dřevin, rybníků a pozoruhodných staveb. Kromě maurského Minaretu tady najdete i pseudogotickou napodobeninu hradní zříceniny známkou jako Janův hrad. Překrásný zámek, který je součástí seznamu světového a kulturního dědictví UNESCO, jste mohli vidět třeba v pohádce O zakletém hadovi, O Malíčkovi, Šípková Růženka nebo Sedm krkavců.

Český Krumlov: Druhý největší komplex u nás

Rožmberský klenot najdete 22 km jihozápadně od Českých Budějovic. Už několik desítek let přitahuje nejen turisty, ale také filmaře.  Natáčela se tady pohádka Z pekla štěstí i Tři životy, film Řeka čaruje, a vidět jste ho mohli i ve snímku Jen ho nechte, ať se bojí.

Zajímavostí tohoto komplexu je to, že po Pražském hradu jde o druhý nejrozsáhlejší historický komplex u nás. Tvoří ho čtyřicet budov a palácových stavení, soustředěných kolem pěti zámeckých nádvoří, a sedm hektarů zámecké zahrady. Komplex je taktéž součástí seznamu památek světového kulturního dědictví UNESCO.

Český Krumlov
Český Krumlov je druhým největším komplexem u nás. Zároveň jde o nejnavštěvovanější zámek v ČR.
Zdroj:
Bigstockphoto

Návštěvníci si mohou vybrat jednu ze dvou prohlídkových tras, přičemž první je provede původními renesančními a barokními apartmány, zámeckou kaplí sv. Jiří, eggenberským sálem a slavným rokokovým maškarním sálem. Druhý okruh pak návštěvníky seznámí s historií rodu Schwarzenbergů.

Zámek Sychrov: Jediný zámek s královským apartmá pro vyvolené

Kdo by neznal pohádku Nesmrtelná teta s excelující Jiřinou Bohdalovou? A víte, že právě tenhle snímek se natáčel na zámku Sychrov? Opravdu! Novogotický zámek sloužil po mnohá desetiletí jako rezidence francouzskému rodu Rohanů. Jako jediný v republice má Sychrov klasické královské apartmá, které je připraveno pro nejvýznamnější (a samozřejmě také nejzámožnější) hosty.

Sychrov
Také tenhle zámek můžete znát z celé řady pohádek a filmových příběhů. Zmínit musíme třeba Nesmrtelnou tetu s úžasnou Jiřinou Bohdalovou.
Zdroj:
Bigstockphoto

Součástí zámeckého komplexu je i anglický park, který patří k nejkrásnějším a nejbohatším sbírkám v Čechách. Zámek je součástí Libereckého kraje a nabízí 3 návštěvnické okruhy, noční prohlídky, ukázky sokolnictví, koncerty. Skvělé je, že tenhle pohádkový skvost je otevřený celoročně a to každý den včetně pondělí.  Absolvovat ho navíc můžete i s opravdovou princeznou (průvodkyní v kostýmu) :)

 
 

Místo

50° 4' 31.9404", 14° 26' 16.08"
Rubrika:
Aktivity:

Poznání

Autor:
Vendula Flassig Vrablová

Podívejte se na články ze stejných kategorií:

České zámky jsou pohádkové. Tyhle byste měli navštívit