Přejít k hlavnímu obsahu

Filipíny

Hlavní město: Manila. Počet obyvatel: 104 256 076 (2017). Rozloha: 300 000 km2 (72. na světě). Úřední jazyk: filipínština, angličtina. Měna: filipínské peso. Sousední státy: žádné.

Ostrovní stát v jihovýchodní Asii byl původně španělskou a pak i americkou kolonií. Vyznačuje se mimo jiné množstvím etnik a kulturních skupin, které zde žijí. Celý stát se skládá z neuvěřitelných 7 107 ostrovů a dělí se do tří velkých ostrovních skupin – Luzon, Visayas, Mindadao.

Oslnivé pláže i tropické pralesy

Filipíny vám uhranou svou pestrostí. Z více než 50 % jsou tvořeny tropickými pralesy, bujnou vegetací, z níž jsou nejrozšířenější nejrůznější druhy palem, v níže položených lokalitách zahlédnete si bambus a banánovník. Ze zvířat můžete narazit na makaka, jelena či vodního buvola a spoustu druhů ptáků.

Filipíny jsou však uhrančivé především proto, že hornaté ostrovy jsou vulkanického původu a zdejší sopky jsou dodnes aktivní. Udává se, že denně se zde uskuteční i 20 zemětřesení, přičemž většina z nich je tak slabá, že je člověk sám od sebe nezaznamená. Krása přírody je tady snad nevyčerpatelná. K nejnavštěvovanějším místům patří třeba jezero Kayangan, Malá a Velká laguna, ostrovy Pescador a Malcapuya či vodopády Cambugahay a Tinuy-an.

Šťastná to země

Filipínci jsou známí tím, že jsou to pohodáři. Takřka stále se usmívají, jsou přátelští a pohostinní. Podle průzkumu patří k těm nejšťastnějším lidem na světě. To všechno navzdory tomu, jak jsou chudí. Také mají v oblibě tanec a zpěv, není proto divu, že se během pobytu zde nejspíš setkáte s nějakou tou kulturní akcí. 

Psali jsme o těchto místech

Oblíbené články

Čokoládové hory Bohol
Hory a ledovce
Říkají jim „ženská ňadra“ nebo „slzy obrů“. Odhalte tajemství Čokoládových hor
Při pohledu na ně si pravděpodobně budete ohmatávat čelo s podezřením na úpal. Několikrát důkladně zamrkáte a až o pár minut později vám dojde, že to, co před sebou vidíte, je skutečné.
Eucalyptus deglupta  - Cestovinky.cz
Lesy a džungle
Duhový strom svou kůrou odzbrojí na první dobrou. Lidé ho ale kácí pro bílý papír
Po otevření tohoto článku vás pravděpodobně napadne, že obrázky, které jsou jeho součástí, prošly zručnýma rukama zkušeného grafika. Někteří si možná myslí, že se na stromech prostě vyřádili pouliční umělci.
Zavěšené rakve s ostatky v Echo Valley - Cestovinky.cz
Hory a ledovce
Rakve na lanech a skále. Takhle se pohřbívá na Filipínách
Pohřeb většinou není veselá událost.
Sunken Cemetery Filipíny
Moderní stavby
Na Filipínách ční z moře velký kříž jako připomínka zatopeného hřbitova
Filipíny, to jsou tisícovky ostrovů. Dalo by se říct, že co ostrov, to perla. Jeskyně, sopky, vodopády, zvláštní živočichové a rostliny. My se tentokrát podíváme na ostrov Camiguin neboli ostrov zrozený z ohně.
Žena s poraněným mužem.
To nejlepší
Krvavé Velikonoce na Filipínách: Lidé se tady nechávají přibít ke kříži a suplují Kristovo utrpení
Velikonoce buď milujete, nebo je vůbec neslavíte. Kdybyste ale žili ve filipínském San Fernandu, pravděpodobně byste neměli na výběr, jak největší křesťanské svátky strávíte.
Vaječina s mozkem prasete
Praktický rádce
Extrémní kuchyně: Omeletu s prasečím mozkem můžete ochutnat nejen na Filipínách. Servírují ji v Evropě
Pokud cestujete po světě a neznáte místní speciality nebo máte vůči některým výhrady, jedním z nejbezpečnějších pokrmů je nepochybně omeleta. Zdání ale občas může klamat…
Částečně vyvinuté kachní embryo
Praktický rádce
Extrémní kuchyně: Balut je jídlo pro drsňáky, které si Filipínci zamilovali
Na první pohled vypadá skoro jako obyčejné vejce. Jen možná trošku větší. Ve skutečnosti jde o chuťovku s překvapením, která mnohým obrátí žaludek naruby.

Kvízy

Jak se česky říká stromu zvanému eukalyptus?
Zobrazit odpověď
Blahovičník.