Přejít k hlavnímu obsahu

Kolumbie

Hlavní město: Bogotá. Počet obyvatel: 42 954 279 (odhad z roku 2005). Rozloha: 1 138 910 km² (27. na světě). Úřední jazyk: Španělština. Měna: Kolumbijské peso. Sousední státy: Venezuela, Brazílie, Peru, Ekvádor a Panama.

Bezvízový styk pro obyvatele ČR: Občan ČR nepotřebuje ke vstupu na území Kolumbie vízum ani pobytové povolení. Bezvízový pobyt na dobu 90 dnů s možností prodloužení o dalších 90 dnů se týká každého kalendářního roku. Za účelem akademické činnosti, účasti na seminářích, konferencích, výstavách, při krátkodobém studiu, léčebném pobytu či obchodní činnosti je povolen bezvízový pobyt 180 dnů v rámci i jednoho kalendářního roku.

Velvyslanectví: Velvyslanectví České republiky v Kolumbijské republice, Embajada de la República Checa
Edificio AB Proyectos, Calle 98 No. 9A-41, Oficina 602
Bogota, telefon: 0057-1-742 9142, e-mail: bogota@embassy.mzv.cz , provozní hodiny: pondělí, pátek 09.00 - 17.00.

Kolumbie je jedinou zemí na latinskoamerickém kontinentě, která má přístup k Atlantickému i Tichému. Vydat se do této tropické země, v níž leží proslulé kávové plantáže a tajemné pozůstatky dávných kultur, znamená nabýt unikátní cestovatelskou zkušenost. Země proslula též jako domovina Gabriela Garcii Márqueze.

Koloniální a zlatem oděná Bogotá a barevné domy v Cartageně

Ve středu země leží hlavní město republiky – více než 7milionová Bogotá, založená v 16. století. Zřejmě nejkrásnější části města je historická čtvrť La Candelaria a náměstí Plaza Bolivar. Čtvrť v sobě ukrývá mnoho vzpomínek na dřívější koloniální éru. Jednou z moderních zajímavostí města je Muzeum zlata, kde lze najít více než 30 tisíc zlatých předmětů. Kdo má rád více adrenalinu, ten navštíví býčí zápasy a tišší duše zase spočinou ve smyslovém opojení v botanické zahradě Jardin Botánico de Bogotá.

Na severu Kolumbie u Karibského moře se nachází páté největší město v zemi, Cartagena. A proč jí zmiňujeme? Nejde ani tak o to, že je na seznamu dědictví UNESCO, to díky historické části města. Cartagena je hlavně v očích turistů velmi živé město proslulé svými vesele barevnými fasádami, největším zachovalým opevněním na kontinentě a asi nejkrásnější výzdobou místních kostelů.    

Jaguáři a ztracené město v horské džungli a San Andrés – ostrov u třetího největšího korálového útesu na světě

Na severu už zůstaneme, protože zde leží majestátní pohoří Sierra Nevada Santa Marta. Pramení tady 36 řek a hory se také honosí významným celosvětovým statutem nejvyššího pobřežního pohoří. Je to také jedinečná možnost poznat místní flóru a faunu, které vévodí rychlonozí jaguáři. V pohoří můžete také vidět nejvyšší horu země Pico Cristobal Colón (5 775 m) či navštívit kamenné terasy Ciudad Perdida nebo ztraceného indiánského města z předkolumbovské éry.  

A kdo má už dost toho mystického dobrodružství v tropické džungli a radši by se posadil s kokosovým koktejlem v ruce na nějaké písečné pláži, toho už volají sladké zpěvy kolumbijských sirén z korálového ostrova San Andrés. Jeho pláže omývají vlny Karibiku. Palmové lesy, malebné zátoky a romantické západy slunce nad skalisky u místních teplých pláží sem lákají nespočet turistů z celé planety.

Psali jsme o těchto místech

Oblíbené články

Catedral del Sal v Zipaquirá
Moderní stavby
Catedral del Sal v Zipaquirá: Sůl, Bůh a LED osvětlení v dolech
Římskokatolickou solnou katedrálu v kolumbijském Zipaquirá najdeme 200 metrů pod zemí. Patří k nejnavštěvovanějším turistickým atrakcím Kolumbie.
cano cristales úvodní
Řeky a jezera
Kdo může za krvavé zbarvení řeky Caño Cristales
Caño Cristales není jen tak obyčejná řeka. Tato nezaměnitelná součást Národního parku Serrania de la Macarena totiž patří k těm nejkrásnějším a nejobdivuhodnějším na světě.
Cartagena - Cestovinky.cz
Průvodce městem
Decimovali ji piráti a cholera, Cartagena se přesto stala turistickým hitem
Na začátku 19. století přišla Cartagena o třetinu obyvatel v boji za nezávislost Kolumbie, v polovině téhož století další třetinu pozabíjela epidemie cholery, k tomu všemu výpady pirátů.
Nejnebezpečnější města pro život
To nejlepší
Nejhorší města na světě. Tady vážně bydlet nechcete
Asi každý sní o bydlení v bezpečném, čistém a klidném místě pro život. Bohužel existují i místa, která mají do čistoty, bezpečnosti a klidu hodně daleko. Seznamte se s pěti nejhoršími.
svatyně Las Lajas - Cestovinky.cz
Moderní stavby
Svatyně Las Lajas, poutní místo, které sahá 130 metrů nad kaňon
Na jihu Kolumbie, u hranic s Ekvádorem, se tyčí ohromná katedrála. Nebylo by na tom snad nic divného, kdyby nestála přímo nad kaňonem řeky Guáitara. S pevnou půdou ji z jedné strany spojuje 50 metrů vysoký most.
Lonely Planet 2023
To nejlepší
Destinace, které budou v roce 2023 in: Lonely Planet doporučuje Peru, Aljašku i Německo
Vydavatelství Lonely Planet oblažilo cestovatelskou a turistickou veřejnost novým seznamem míst, která v roce 2023 doporučuje navštívit. Rozdělilo je do pěti kategorií.
Mravenci připravení k servírování.
Praktický rádce
Extrémní kuchyně: Zadečky mravenců vypadají jako malé šípky a chutnají prý jako popcorn
Pojídání hmyzu je i u nás stále oblíbenější. Někteří o téhle pochutině dokonce hovoří jako o jídlu budoucnosti.

Kvízy

Z jakého materiálu sestává katedrála Catedral del Sal?
Zobrazit odpověď
Ze soli.