Přejít k hlavnímu obsahu

Litva

Hlavní město: Vilnius. Počet obyvatel: 2 872 000 (2016). Rozloha: 65 200 km2 (120. na světě). Úřední jazyk: litevština. Měna: euro. Sousední státy: Lotyšsko, Bělorusko, Polsko, Rusko – Kaliningradská oblast.

Nejjižnější z Baltských států se může zdát nezajímavý, opak je ale pravdou. Litva není nijak bohatá země, co se financí týče, její bohatství spočívá v krásných místech, která nabízí svým občanům i zahraničním turistům.

Dovolená u Baltu? Na Litvě to klišé není!

Napadla vás hned dovolená na pobřeží Baltského moře, kterou dobře znáte ze svého mládí nebo z vyprávění starších generací? Takové klišé to ale není, protože Litva je neokoukaná a pro nás tak nějak exotická. Jedním z nejkrásnějších míst na pobřeží je jednoznačně Kurská kosa, o kterou se Litva dělí s Ruskem, tedy s jeho Kaliningradskou oblastí. Ve vnitrozemí zase stojí za obdiv metropole Vilnius, vodní hrad Trakai nebo fascinující Hora křížů.

Země řek a jezer

Mořem to v Litvě s vodou nekončí. Najdeme tu neuvěřitelné 3 000 jezer, z nichž většina je ledovcového původu. Jedno z největších, Vištytis, je pro zdejší rozmanitou faunu a floru nazýván evropským Bajkalem

Psali jsme o těchto místech

Oblíbené články

Trakai úvodní
Historické stavby, Hrady a zámky
Vodní hrad Trakai stráží litevská jezera
Ne že by to do Litvy na dovolenou člověka třeskutě svádělo. To vás sem zavede spíš zvědavost než vášeň. Nakonec ale nelitujete, protože neležíte na přelidněné pláži nebo nelezete po horách.
Hora křížů v Litvě - Cestovinky.cz
Historické stavby
Hora křížů: místo, ze kterého pořádně mrazí
Projíždíte litevskou pustinou a najednou bum – před vámi se objeví cedule s nenápadným místním názvem Kryžių kalnas. Dáte se po ní a to, co spatříte, vám sebere dech. Na uměle vytvořeném pahorku před sebou máte tisícovky křížů.
Kurská kosa
Pláže a moře
Poušť, která cestuje? Najdete ji u hranice s Ruskem
Za zlatavými písečnými dunami nemusíte jenom do Afriky. Podobný přírodní úkaz, v kombinaci se zalesněným územím a malebnými plážemi, najdete mezi Litvou a Ruskem.
Jaderná elektrárna Ignalina v Litvě, dějiště natáčení seriálu Černobyl
Moderní stavby
Na exkurzi do jaderné elektrárny, v níž se natáčel seriál Černobyl? Proč ne
Seriál Černobyl se stal světovým hitem a filmoví turisté se začali ptát, kde se natáčely scény s reáliemi jaderné elektrárny. Přímo v Černobylu to pochopitelně nebylo. Jednalo se o litevskou atomovou elektrárnu v Ignalině.
seriálové lokace a dovolená
Filmové a seriálové lokace
Na dovolenou letos vyrazte za svými oblíbenými seriály
Určitě to znáte. Některé seriály nebo filmy se vám zaryjí pod kůži natolik, že zkrátka potřebujete ta místa vidět naživo. 
litevské cepelíny
Praktický rádce
Litevci milují cepelíny. Poctivé plněné knedlíky ve tvaru vzducholodi
Pokud rádi ochutnáváte národní speciality a máte v plánu podívat se do Litvy, pak si vyšetřete v žaludku dost místa a zamiřte na cepelinai.

Kvízy

Ve které zemi stojí vodní hrad Trakai?
Zobrazit odpověď
V Litvě.
Ve kterém století se objevily na místě Hory křížů v Litvě první kříže?
Zobrazit odpověď
V 19. století.
Jak se jmenuje nejzápadnější část Ruské federace?
Zobrazit odpověď
Kaliningradská oblast.
Jak se říká litevskému národnímu jídlu, podlouhlým plněným šiškám?
Zobrazit odpověď
Cepelíny.
Kde se natáčel seriál Černobylu?
Zobrazit odpověď
Z velké části v litevské elektrárně Ignalina.