Cestování > Země > Evropa > Litva

Litva

Hlavní město: Vilnius. Počet obyvatel: 2 872 000 (2016). Rozloha: 65 200 km2 (120. na světě). Úřední jazyk: litevština. Měna: euro. Sousední státy: Lotyšsko, Bělorusko, Polsko, Rusko – Kaliningradská oblast.

Nejjižnější z Baltských států se může zdát nezajímavý, opak je ale pravdou. Litva není nijak bohatá země, co se financí týče, její bohatství spočívá v krásných místech, která nabízí svým občanům i zahraničním turistům.

Dovolená u Baltu? Na Litvě to klišé není!

Napadla vás hned dovolená na pobřeží Baltského moře, kterou dobře znáte ze svého mládí nebo z vyprávění starších generací? Takové klišé to ale není, protože Litva je neokoukaná a pro nás tak nějak exotická. Jedním z nejkrásnějších míst na pobřeží je jednoznačně Kurská kosa, o kterou se Litva dělí s Ruskem, tedy s jeho Kaliningradskou oblastí. Ve vnitrozemí zase stojí za obdiv metropole Vilnius, vodní hrad Trakai nebo fascinující Hora křížů.

Země řek a jezer

Mořem to v Litvě s vodou nekončí. Najdeme tu neuvěřitelné 3 000 jezer, z nichž většina je ledovcového původu. Jedno z největších, Vištytis, je pro zdejší rozmanitou faunu a floru nazýván evropským Bajkalem

Psali jsme o těchto místech

Javascript is required to view this map.

Oblíbené články

Za zlatavými písečnými dunami nemusíte jenom do Afriky. Podobný přírodní úkaz, v kombinaci se zalesněným územím a malebnými plážemi, najdete mezi Litvou a Ruskem. Písečný poloostrov (zvaný kosa) v jihovýchodním cípu Baltského moře se táhne ve tvaru úzké, mírně ohnuté duhy z jihozápadu na severovýchod od Kaliningradského poloostrova ke Klaipėdě a odděluje Kurský záliv od Baltského moře.

celý článek

Ne že by to do Litvy na dovolenou člověka třeskutě svádělo. To vás sem zavede spíš zvědavost než vášeň. Nakonec ale nelitujete, protože neležíte na přelidněné pláži nebo nelezete po horách. To ale v žádném případě neznamená, že by vám Litva neměla co nabídnout. Naopak. Třeba Trakai…

celý článek

Projíždíte litevskou pustinou a najednou bum – před vámi se objeví cedule s nenápadným místním názvem Kryžių kalnas. Dáte se po ní a to, co spatříte, vám sebere dech. Na uměle vytvořeném pahorku před sebou máte tisícovky křížů.

celý článek
  •  

Kvízy

Ve kterém století se objevily na místě Hory křížů první kříže?
Zobrazit odpověď
V 19. století.
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď
Jak se jmenuje nejzápadnější část Ruské federace?
Zobrazit odpověď
Kaliningradská oblast.
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď

Cestujete rádi? Pak jste na správné adrese! Právě tady najdete výběr těch nejlepších článků, videí a fotek s cestovatelskou tématikou. Magazín o cestování nejen pro dobrodruhy.