Přejít k hlavnímu obsahu

Litva

Hlavní město: Vilnius. Počet obyvatel: 2 872 000 (2016). Rozloha: 65 200 km2 (120. na světě). Úřední jazyk: litevština. Měna: euro. Sousední státy: Lotyšsko, Bělorusko, Polsko, Rusko – Kaliningradská oblast.

Nejjižnější z Baltských států se může zdát nezajímavý, opak je ale pravdou. Litva není nijak bohatá země, co se financí týče, její bohatství spočívá v krásných místech, která nabízí svým občanům i zahraničním turistům.

Dovolená u Baltu? Na Litvě to klišé není!

Napadla vás hned dovolená na pobřeží Baltského moře, kterou dobře znáte ze svého mládí nebo z vyprávění starších generací? Takové klišé to ale není, protože Litva je neokoukaná a pro nás tak nějak exotická. Jedním z nejkrásnějších míst na pobřeží je jednoznačně Kurská kosa, o kterou se Litva dělí s Ruskem, tedy s jeho Kaliningradskou oblastí. Ve vnitrozemí zase stojí za obdiv metropole Vilnius, vodní hrad Trakai nebo fascinující Hora křížů.

Země řek a jezer

Mořem to v Litvě s vodou nekončí. Najdeme tu neuvěřitelné 3 000 jezer, z nichž většina je ledovcového původu. Jedno z největších, Vištytis, je pro zdejší rozmanitou faunu a floru nazýván evropským Bajkalem

Psali jsme o těchto místech

Oblíbené články

Kurska kosa - Cestovinky.cz
Pláže a moře
Poušť, která cestuje? Najdete ji u hranice s Ruskem
Za zlatavými písečnými dunami nemusíte jenom do Afriky. Podobný přírodní úkaz, v kombinaci se zalesněným územím a malebnými plážemi, najdete mezi Litvou a Ruskem.
Hrad Trakai - Cestovinky.cz
Historické stavby
Vodní hrad Trakai stráží litevská jezera
Ne že by to do Litvy na dovolenou člověka třeskutě svádělo. To vás sem zavede spíš zvědavost než vášeň. Nakonec ale nelitujete, protože neležíte na přelidněné pláži nebo nelezete po horách.
Hora křížů v Litvě - Cestovinky.cz
Historické stavby
Hora křížů: Místo, ze kterého mrazí
Projíždíte litevskou pustinou a najednou bum – před vámi se objeví cedule s nenápadným místním názvem Kryžių kalnas. Dáte se po ní a to, co spatříte, vám sebere dech. Na uměle vytvořeném pahorku před sebou máte tisícovky křížů.

Kvízy

Jak se jmenuje nejzápadnější část Ruské federace?
Zobrazit odpověď
Kaliningradská oblast.
Kde stojí vodní hrad Trakai?
Zobrazit odpověď
V Litvě.
Ve kterém století se objevily na místě Hory křížů první kříže?
Zobrazit odpověď
V 19. století.