Projíždíte litevskou pustinou a najednou bum – před vámi se objeví cedule s nenápadným místním názvem Kryžių kalnas. Dáte se po ní a to, co spatříte, vám sebere dech. Na uměle vytvořeném pahorku před sebou máte tisícovky křížů.
Jsou malé i velké, vyrobené z nejrůznějších materiálů, rozmanitě barevné, se vzkazy i bez nich. Nechybí růžence a svaté obrázky. Co přimělo lidi vytvořit tak zvláštní místo 11 kilometrů od litevského krajského města Šiauliai a co se tu odehrávalo? Dozvíte se vzápětí.
Co si budeme povídat, když cestujete do Litvy, budete možná dost překvapeni. Dlouhá „území nikoho“ občas naruší vesničky o třech nebo čtyřech domech, s kostelem a obchůdkem, když jde o vesnici významnější. Na zahrádkách u domů se lopotí stařenky a staříci, z hlíny tahají zeleninu a vypadají unaveně až zbědovaně.
Když dorazíte do metropole Vilniusu, okouzlí vás omšelá krása města se svým symbolem – katedrálou. Když se ale podíváte kolem sebe, zmocní se vás pocit, že jste necestovali v prostoru, ale v čase, a to konkrétně do 90. let. Páni podnikatelé tu nenosí dobře padnoucí obleky jako my dnes, nýbrž ty sériově vyráběné, které dělali z obyčejných Čechů podnikatele krátce po revoluci. Ostatní na sobě mají povětšinou obnošené šaty, džíny, jejichž střih už dvacet let nefrčí, a šusťákové soupravy, jaké jsme během „devadesátek“ opěvovali a nemohli se jich nabažit pro jejich pohodlnost.
Litva má samozřejmě i svá krásná místa, ale popravdě jich není moc, protože země je dost pustá. Abychom ji však jen nezkritizovali, můžeme vyzdvihnout Kurskou kosu s nádherným písečným pobřežím.
Ale zpět k tomu cestování po Litvě přes pustiny a metropoli. Nakonec doputujete k Hoře křížů, k uměle vybudovanému pahorku v severní části země, a žasnete, jste omámeni duchem tohoto místa nebo přemýšlíte, jestli vás to náhodou neděsí. Anebo se ve vás melou všechny tři pocity.
První kříže se na tomto místě objevily už během 19. století, a to k uctění památky obětí polského povstání, jež se odehrálo v listopadu 1831. Oběti zde totiž byly pohřbeny a později k nim přibyly i nešťastníci, kteří padli při lednovém povstání v roce 1863.
Na počátku 20. století se tu nacházela asi stovka křížů a pomalu jich přibývalo díky litevským i cizím poutníkům. Každý tu nějaký ten kříž či křížek zanechal a dělo se tak do doby, než zasáhl Sovětský svaz, po jehož vládou Litva byla.
Od roku 1961 vláda kříže několikrát zlikvidovala a pahorek nechala srovnat se zemí buldozery. Snaha o zničení probíhala až do roku 1985, kdy došlo k uvolnění režimu a vláda boj s lidmi, kteří kříže na místě stále tvrdošíjně vztyčovali, vzdala. Právě ono obnovování ze strany prostého lidu se stalo symbolem boje proti okupačnímu režimu, což může být důvodem, proč místo okouzluje i nevěřící.
Hora křížů je křesťanským poutním místem a jeho „cena“ stoupla například po návštěvě papeže Jana Pavla II. v roce 1993. Ten sem tehdy nechal umístit dřevěnou sochu Ježíše Krista, která je dodnes součástí místa.
Když jedete do Vatikánu, víte, že vás čeká atmosféra plná úcty, posvátna, lehkého chvění a šimrání kolem žaludku. V Litvě to ale tak úplně nečekáte, ani když víte, co Hora křížů je. Pahorek vás nenechá chladnými v žádném případě. A jeho návštěvu vřele doporučujeme každému, kdo se Litvu chystá třeba jen projet.