Přejít k hlavnímu obsahu

Nigérie

Hlavní město: Abuja. Počet obyvatel: 177 155 754 (údaj z roku 2014). Rozloha: 923 768 km² (31. na světě). Úřední jazyk: Angličtina. Měna: Nigérijská naira. Sousední státy: Benin, Čad, Niger a Kamerun.

Režim vstupu pro obyvatele ČR: Ke vstupu do Nigérie potřebuje český občan platný cestovní pas a platné vízum. Platnost pasu by měla nejméně o 3 měsíce přesahovat dobu předpokládaného data odjezdu z Nigérie. Vízum lze získat na zastupitelském úřadě Nigérie (Na Čihadle 917/32, 160 00 Praha 6, tel. 220 561 165, e-mail: nigeria.prague@gmail.com) nebo je možné ho zřídit on-line - https://portal.immigration.gov.ng/). Při vstupu je také nutno prokázat se mezinárodním očkovacím průkazem s platným očkováním proti žluté zimnici.

Velvyslanectví: Velvyslanectví České republiky pro Nigérii, Gnassingbe Eyadema  7003 (volání z Nigerie 0815 064 7003) mail: abuja@embassy.mzv.cz, provozní hodiny: pondělí, pátek 08.00 – 16.30.

Ve středozápadní Africe leží na území delty řeky Niger, která je největší na západě Afriky, Nigérijská republika. Je to nejlidnatější stát v Africe s velkým ropným a stejně tak přírodním endemickým bohatstvím. Pro cestovatele je Nigérie většinou stát s neznámým exotickým přídomkem, který se ukrývá za tajuplným světem místních tradičních etnických kultur.

Abuja a „Město na jezerech“ Lagos

Ve vnitrozemí republiky leží neustále rostoucí hlavní město Abuja. Má dva hlavní symboly: 400 m velkou monolitickou skálu Zuma a sytě žlutou barvou zářící kopuli Nigerijské národní mešity. Při procházce městem rozhodně navštivte největší park Millennium Park.

Ale největším městem země (a druhým největším v celé Africe!) je do roku 1991 hlavní město Nigérie, Lagos. Uvidíte zde mrakodrapy a obchodní střediska amerického střihu, ale zároveň znečištění a velkou chudobu. Je to také místo, kde se potkává nejvíce etnických skupin v Nigérii. V oblasti Lagos Lagoon narazíte na Bohem zapomenuté liduprázdné pláže, romantické cesty s mangrovníky a malebné rybářské vesničky

Cross River Národní park a 250 posledních nigérijských goril

Na jihovýchodě Nigérii (na hranici s Kamerunem) se nachází Cross River Národní park. Jde o jednu z posledních oblastí v zemi, jíž stále hustě obrůstají vzácné tropické dřeviny. V parku přežívají jedny z posledních nigerijských goril. Je zde velká biodiverzita – žije tady přes 950 unikátních druhů motýlů či 350 ptáků.

Na sever od Lagosu leží město Osogbo a jeho okraji posvátný háj Osun-Osogbo kmene Yuruba. Jedná se o poslední zbytky původních lesů v jižní Nigérii. Uvidíte zde jedinečné svatyně a sochy. Podle znalců jde o poslední takový háj etnické skupiny Yurubů. I proto se dostal na seznam unikátních míst UNESCO.

Tam patří i památka na severovýchodě země známá jako krajina Sukur. Jde o kulturní pozůstatky železářského průmyslu tehdejší společnosti. Velice zajímá jsou terasovitá pole lemovaná posvátnými symboly u paláce Hidi.

Psali jsme o těchto místech

Oblíbené články

obrazek
Moderní stavby, Hrady a zámky
Hrad Kajuru: typický evropský středověký hrad uprostřed africké buše
Čekali byste tu asi cokoliv, ale hrad s prvky evropského raného středověku asi ne.

Kvízy

Víte, co je symbolem afrického města Kaduna?
Zobrazit odpověď
Krokodýl.