Cestování > Země > Afrika > Nigérie

Nigérie

Hlavní město: Abuja. Počet obyvatel: 177 155 754 (údaj z roku 2014). Rozloha: 923 768 km² (31. na světě). Úřední jazyk: Angličtina. Měna: Nigérijská naira. Sousední státy: Benin, Čad, Niger a Kamerun.

Režim vstupu pro obyvatele ČR: Ke vstupu do Nigérie potřebuje český občan platný cestovní pas a platné vízum. Platnost pasu by měla nejméně o 3 měsíce přesahovat dobu předpokládaného data odjezdu z Nigérie. Vízum lze získat na zastupitelském úřadě Nigérie (Na Čihadle 917/32, 160 00 Praha 6, tel. 220 561 165, e-mail: nigeria.prague@gmail.com) nebo je možné ho zřídit on-line - https://portal.immigration.gov.ng/). Při vstupu je také nutno prokázat se mezinárodním očkovacím průkazem s platným očkováním proti žluté zimnici.

Velvyslanectví: Velvyslanectví České republiky pro Nigérii, Gnassingbe Eyadema  7003 (volání z Nigerie 0815 064 7003) mail: abuja@embassy.mzv.cz, provozní hodiny: pondělí, pátek 08.00 – 16.30.

Ve středozápadní Africe leží na území delty řeky Niger, která je největší na západě Afriky, Nigérijská republika. Je to nejlidnatější stát v Africe s velkým ropným a stejně tak přírodním endemickým bohatstvím. Pro cestovatele je Nigérie většinou stát s neznámým exotickým přídomkem, který se ukrývá za tajuplným světem místních tradičních etnických kultur.

Abuja a „Město na jezerech“ Lagos

Ve vnitrozemí republiky leží neustále rostoucí hlavní město Abuja. Má dva hlavní symboly: 400 m velkou monolitickou skálu Zuma a sytě žlutou barvou zářící kopuli Nigerijské národní mešity. Při procházce městem rozhodně navštivte největší park Millennium Park.

Ale největším městem země (a druhým největším v celé Africe!) je do roku 1991 hlavní město Nigérie, Lagos. Uvidíte zde mrakodrapy a obchodní střediska amerického střihu, ale zároveň znečištění a velkou chudobu. Je to také místo, kde se potkává nejvíce etnických skupin v Nigérii. V oblasti Lagos Lagoon narazíte na Bohem zapomenuté liduprázdné pláže, romantické cesty s mangrovníky a malebné rybářské vesničky

Cross River Národní park a 250 posledních nigérijských goril

Na jihovýchodě Nigérii (na hranici s Kamerunem) se nachází Cross River Národní park. Jde o jednu z posledních oblastí v zemi, jíž stále hustě obrůstají vzácné tropické dřeviny. V parku přežívají jedny z posledních nigerijských goril. Je zde velká biodiverzita – žije tady přes 950 unikátních druhů motýlů či 350 ptáků.

Na sever od Lagosu leží město Osogbo a jeho okraji posvátný háj Osun-Osogbo kmene Yuruba. Jedná se o poslední zbytky původních lesů v jižní Nigérii. Uvidíte zde jedinečné svatyně a sochy. Podle znalců jde o poslední takový háj etnické skupiny Yurubů. I proto se dostal na seznam unikátních míst UNESCO.

Tam patří i památka na severovýchodě země známá jako krajina Sukur. Jde o kulturní pozůstatky železářského průmyslu tehdejší společnosti. Velice zajímá jsou terasovitá pole lemovaná posvátnými symboly u paláce Hidi.

Psali jsme o těchto místech

Javascript is required to view this map.

Oblíbené články

Čekali byste tu asi cokoliv, ale hrad s prvky evropského raného středověku asi ne. Což o to, pěkný je, tyčí se majestátně nad krajinou, doprostřed africké savany přináší dosti kontrastní atmosféru rytířského středověku - zkrátka škoda ho nevyfotit. Zvlášť, když u jeho brány hlídá drak. Zajímavé místo.

celý článek
  •  

Kvízy

Víte, co je symbolem afrického města Kaduna?
Zobrazit odpověď
Krokodýl.
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď

Cestujete rádi? Pak jste na správné adrese! Právě tady najdete výběr těch nejlepších článků, videí a fotek s cestovatelskou tématikou. Magazín o cestování nejen pro dobrodruhy.