Přejít k hlavnímu obsahu

Rumunsko

Hlavní město: Bukurešť. Počet obyvatel: 19 599 506 (údaj z roku 2011). Rozloha: 238 391 km² (78. na světě). Úřední jazyk: Rumunština. Měna: Rumunský leu. Sousední státy: Bulharsko, Maďarsko, Moldavsko, Srbsko a Ukrajina.

Bezvízový styk pro obyvatele ČR: Občan ČR nepotřebuje ke vstupu na území Rumunska vízum ani pobytové povolení. Do 15 dnů od vstupu na území Rumunska se ale musí přihlásit na nejbližším útvaru cizinecké policie. Teprve v případě, že hodlá pobývat na území Rumunska déle než 3 měsíce, vzniká povinnost přihlásit se na příslušném úřadě státní správy.

Velvyslanectví: Velvyslanectví České republiky v Rumunsku Ambasada Republicii Cehe Str. Ion Ghica 11, Bucuresti 70418 tel: 004021/3039230, 3039238 fax: 004021/3122539, OEÚ-3138980 e-mail: bucharest@embassy.mzv.cz, provozní hodiny: pondělí, pátek 08.00 – 16.30.

Rumunsko je zemí, kde má divoká panenská příroda nespoutané srdce. Skoro 50 % z celkové rozlohy je tvořeno přírodními ekosystémy. Člověkem neporušená příroda vábí už několik desítek let turisty ze všech koutů naší planety.

Bukurešť – město, které znovu křísí své bývalé známé přízvisko „Malá Paříž“

S tou Paříží to vůbec nepřeháníme. V druhé polovině 19. století zde architekti vdechli hlavnímu městu Rumunské republiky jistý půvab a ladnost. Jenže přišly války, zemětřesení, Ceausescu a elegantní pařížská Bukurešť zmizela v propadlišti dějin.

Dnes, když se Rumunsko zařadilo mezi členy EU s velice slibně rozvíjející se ekonomikou, probíhá kulturní vzmach Bukureště v plném proudu. Pokud sem při svých toulkách světem zavítáte, musíte jako první navštívit gigantický a dechberoucí Parlamentní palác – dle rozlohy druhá největší budova na světa.

Národní muzeum vesnice je zase jedním z nejstarších evropských skanzenů, kde můžete více než kdekoli jinde lépe poznat tradici znamenitého rumunského ducha. Mezi další kulturní pozoruhodnosti města počítáme např. Athenaeum, sídlo rumunské národní filharmonie, Staré královské nádvoří, univerzitní knihovna, kostel Královského soudu, nejstarší ve městě nebo národní muzeum umění.

Horské túry v čarokrásných Karpatech a slunění na pobřeží Černého moře

Výlety do Karpat jsou dobrodružstvím, na které se nezapomíná. Odvážní cestovatelé zde mohou snadno spatřit například teplé termální prameny, atypické skalní útvary, tajemné hlubinné jeskyně, nebezpečně úzké soutěsky, mlžná jezera, vyjící vlky, dravé divoké kočky či medvědy chytající ryby v ledových horských říčkách a potocích.   

Dalším přírodním jinotajem, skrývajícím se v zemi, která je rodištěm hraběte Drákuly, je Delta Dunaje - nejzachovalejší evropská říční delta vůbec. Pokud chcete třeba jen tak lenošit přes den na pláži a nechat na sebe dopadat příjemné sluneční paprsky, tak přímořská letoviska u Černého moře jsou jistě dobrou volbou, a to klidně i pro celou rodinu.

Chcete blíže poznat kulturu a přírodu rumunské země? Pak sem určitě vycestujte! Třeba vám předtím přijdou vhod i informace z našich článků, věnovaných všem více i méně známým zajímavostem tohoto „tygra“ východní Evropy.  

Psali jsme o těchto místech

Oblíbené články

obrazek
Hory a ledovce
Cesta do pohoří Fagaraš: Medvědi nejsou problém, slivovice v horách hodně pomůže
Při desetidenní pouti rumunským pohořím Fagaras se toho naše čtyřčlenná parta dozvěděla mnohem víc, než uvádím v titulku, tak se s vámi o pár věcí teď podělím. Třeba se vám něco z toho bude při cestování hodit.
Palác parlamentu v Bukurešti
Historické stavby
Strůjce druhé největší budovy světa popravili těsně před jejím otevřením
Kvůli bukurešťskému Paláci lidu byla zničena stará městská čtvrť. Na jeho výstavbě pracovalo 20 000 dělníků a se svou rozlohou 330 tisíc metrů čtverečních je po Pentagonu druhou největší budovou na světě. 
Transfagarasan úvodní
To nejlepší
Transfagarasan a Transalpina: projeďte se po silnicích s výhledy, o jakých se vám nesnilo
Hledáte na letní dovolenou destinaci, kde nebude hlava na hlavě? Chcete něco neotřelého? A rádi řídíte? Vydejte se tentokrát do Rumunska!
sarmale úvodní
Praktický rádce
Rumunské sarmale: luxusní masovou směs v zelných listech přivezli dobyvační Turci
Máte namířeno do Rumunska a chcete ochutnat některou ze zdejších specialit? Nebo jen pátráte po tom, co by vám mohlo oživit jídelníček?

Kvízy

V jakém roce začala stavba Paláce lidu?
Zobrazit odpověď
1984.