Přejít k hlavnímu obsahu

Tádžikistán

Základní přehled a charakteristika

Oficiální název státu: Republika Tádžikistán (Džumchurii Točikiston).
Hlavní město: Dušanbe.
Počet obyvatel: 8 873 669 (odhad z července 2020).
Rozloha: 144 100 km2 (97. největší země světa).
Úřední jazyk: tádžičtina (od roku 2009 jediný oficiální jazyk v zemi). Ruština je jazykem především dorozumívacím a používá ji především obyvatelstvo měst.
Měna: 1 tádžikistánský somoni = 100 diramů.
Sousední státy: Afghánistán, Uzbekistán, Kyrgyzstán, Čína.
 

Režim vstupu pro obyvatele ČR: Pro cestování do Tádžikistánu musí být  občané ČR vybaveni vízem. Občané ČR mohou pro cesty za turistickým nebo obchodním účelem využít elektronické vízum, které je vydáváno bez nutnosti návštěvy velvyslanectví Tádžikistánu jako vízum pro jeden vstup s maximální délkou pobytu 45 dnů bez možnosti prodloužení. Doporučujeme mít vytištěné vízum u sebe po celou dobu pobytu (zdroj: mzv.cz).

Zdravotnictví: Důrazně se doporučuje očkování proti obrně absolvované v posledních 10 letech, dále očkování proti hepatitidě A i B a břišnímu tyfu. Nejčastějším problémem cestovatelů do Tádžikistánu jsou průjmová onemocnění a (následná) dehydratace. Pijte proto pouze balenou nebo převařenou vodu. 
Mezi ČR a Tádžikistánem není uzavřena žádná dohoda o vzájemném bezplatném poskytování zdravotní péče. Za první pomoc, ambulantní zákrok i za hospitalizaci platí čeští občané na místě v hotovosti (zdroj: mzv.cz).

Kontaktní cizí úřad: Velvyslanectví Republiky Tádžikistán
Adresa: Perleberger Strasse 43, 10559 Berlin
Telefon: 004930-347 93 00
E-mail: info@botschaft-tadschikistan.de
Provozní hodiny úřadu: 09.00 - 18.00 (Po-Pá)

Kontaktní český úřad: Velvyslanectví Taškent
Adresa: 3-Navnichol 6, Mirzo-Ulugbekskij rajon, 100041 Tashkent
Telefon: (recepce-spojovatel) +998 78-120 6071
E-mail: tashkent@mzv.cz
Provozní hodiny úřadu: Po-Pá 08.30 - 17.00

 

Tádžikistán – země majestátních hor i krásných údolí

Tádžikistán je nejmenší stát ve Střední Asii se silnými muslimskými tradicemi. Je bohatý na faunu a flóru (více než 5 000 druhů rostlin). V divoké přírodě můžete spatřit jeleny, šakaly, medvědy, horské kozy, orly nebo sysly. Úchvatné jsou i zdejší stepi a polopouště nebo horská jezera. Klima v Tádžikistánu je silně kontinentální a mění se s nadmořskou výškou. V údolních oblastech je léto horké a suché; průměrná teplota v červenci je 27 °C až 30 °C.
Na řece Vachš je ve výstavbě Rogunská přehrada s výškou 335 metrů. Po dokončení se stane přehradou s nejvyšší hrází na světě.

Na co si dát pozor?

Tádžikistán je muslimskou zemí, čemuž je nutné přizpůsobit své chování a oblečení. Cestování žen bez mužského doprovodu nemůžeme doporučit. Na mnoha veřejných místech v Tádžikistánu platí přísný zákaz fotografování. Jde o tzv. strategicky důležitá místa, ke kterým patří například letiště, nádraží, tunely, mosty, budovy důležitých institucí a vnitřní prostory některých památek (zdroj: mzv.cz).
 

Psali jsme o těchto místech

Oblíbené články

Tádžikistán - Cestovinky.cz
Hory a ledovce, Průvodce státem
Toužíte po netradiční dovolené? Nechte se překvapit Tádžikistánem
Když lidi přemýšlí nad tím, kam by se tak vydali na letní dovolenou, inspirují se spoustou obrázků a videí ze spousty míst. Stát ležící mezi Čínou, Uzbekistánem, Afghánistánem a Kyrgyzstánem k nim ale tak nějak nepatří.