Přejít k hlavnímu obsahu
Víno z Burgundska - Cestovinky.cz

5 tipů, co zažít na kole v Burgundsku

Míjíme vinice a v klidu projíždíme krajem zasvěceným nápoji králů. A nemusíme se bát žádných drsných výšlapů, kterými je Francie známá. V Burgundsku totiž nemají žádnou "tisícovku". Nejvyšší hora tu měří 901 m.

Burgundsko, to je jak jedna velká francouzská pohádka – osobité jídlo, historie a víno. Co by člověk milující přítomný požitek chtěl více, že? Víte, co při výletě sem dělat? Čtěte právě zde.

#1 Ochutnejte burgundské víno

Hřích zde neudělat! Navíc místní pěstitelé jsou pověstní svým pohostinstvím. Takže pokud jim padnete do oka, jedna sklenička rozhodně nezůstane suchá.  A na co se při ochutnávce odrůd obzvláště soustředit? Kdo má rád sklenku červeného – Pinot Noir a Gamay. Kdo má rád sklenku bílého – Chardonnay a Aligote.

Úlohu hlavního vinařského centra v Burgundsku plní historické městečko Beaune. Dlážděné ulice a nádech 15. století v architektuře potěší nejednu romanticky smýšlející duši.

A tohle je všude k nalezení po Burgundsku! No, není to nádhera?
Zdroj: Bigstock.com

#2 Navštivte Dijon a učte se jíst od mistrů

Hl. město oblasti (150 tisíc obyvatel) si oblíbíte především díky zajímavé architektuře. Najdete tu lehce stavby, které jsou ještě z období gotiky a renesance, ale také budovy postavené ve stylu art deco.

Je to také město pověstných gastronomických prožitků. Dijoňané si jídlo dokáží opravdu užít a vychutnat. To jen tak někde neuvidíte. Vzít zde někoho na večeři či oběd do restaurace má stejnou společenskou důležitost jako vzít vaši choť či partnerku na operu či balet. 

Kostel Notre-Dame ze 13. století je úžasnou pamětihodností města.
Zdroj: Bigstock.com

#3 Vykoupejte se v lesoparku Morvan

Národní park Morvan (1h 20 minut cesty na západ od Dijonu) je nádherným místem pro klid a relaxaci. Při jízdě na kole tu nezapomeňte na chvíli odložit bicykl a trochu si odfrknout. Zelenou zde dobře módně doplňuje zářící modrá – místní hladiny jezer mají navíc takový ten tajuplný Máchovský charakter.

Zajímalo by vás vyjet do Burgundska na kole/lodi s prima partou lidí? Zkuste nasát spolu s námi naší typicky netypickou „cestovkovou“ atmosféru.
Typické morvanské zátiší.
Zdroj: Bigstock.com

#4 Poznejte jedinečnou atmosféru klášteru Cluny

Benediktínský klášter, který byl založen 12 mnichy v roce 910. n. l., se řadí k hlavním křesťanským a kulturním centrům raného středověku. Výjimečný byl také tím, že se zodpovídal jen samotnému papeži – takový měl klášter pro církev hodnotu. Významně se zde formovala estetika gotického architektonického slohu. V ceně prohlídky je zahrnutý vstup do místního muzea umění a archeologie. 

Povstal za těmito zdmi základ tzv. posvátné geometrie?
Zdroj: Office de Tourisme de Cluny et du Clunisois

#5 Projděte si zámek Commarin

Zámek obklopený vodním kanálem může být dalším z vašich zpestření cestování po burgundském kraji. Jde o pravděpodobně jediný zámek v oblasti, který má tak velkou tradicizažil již 26 pokolení stále stejného rodu, která Commarin nikdy za historii neprodala. První zmínky o zámku se datují rokem 1214.

Zámek jakoby vypadl z oka těm naším českým, že?
Zdroj: The Burgundy Shop

A zajímavost nakonec – i sami němečtí okupanti se báli za druhé světové války ubrat něco z jeho krásy. Parketové podlahy a gobelíny jsou tak stále v dokonalém stavu.

Autor:

Markéta Lomská

O autorovi:

Máme rádi, když je cestování trochu akční. V tomto duchu jsme v roce 1992  založili rodinnou cestovku Extrem tour. Místo davového sledování průvodkyně s červeným deštníkem nad hlavou radši strávíme dovolenou na kolech, na in-line bruslích, ve vysokých horách nebo na lodi. Je to daleko větší zábava.

Další blog ke čtení:

Mont Saint Michel - Cestovinky.cz

Tajemná Bretaň: K menhirům a zámkům jezdíme na kole i na lodi

Tajemné rituály druidů, širé pláně s majestátními menhiry a dalšími památkami po keltských stavitelích, rozeklané pobřeží půvabné kanály zařezávající se do krajiny – tak vypadá Bretaň v romantických představách mnoha z nás.