Přejít k hlavnímu obsahu
Mont Saint Michel - Cestovinky.cz

Tajemná Bretaň: K menhirům a zámkům jezdíme na kole i na lodi

Tajemné rituály druidů, širé pláně s majestátními menhiry a dalšími památkami po keltských stavitelích, rozeklané pobřeží půvabné kanály zařezávající se do krajiny – tak vypadá Bretaň v romantických představách mnoha z nás. Nutno podotknout, že to není daleko od reality. Rozhodli jsem se objevovat tento půvabný francouzský kraj na kole a na lodi.

Možná to také ze svých cest znáte – cyklodovolená je rozhodně fajn, ale občas toho máte „plné zuby“, rádi byste se pár dní jen vezli a odpočívali. To na lodi si klidu užijete dost, ovšem aktivnější jedinci by po pár dnech na palubě rádi podnikli něco akčnějšího. Spojit cestu po vodě a na bicyklu právě v Bretani nám přišlo jako skvělý nápad.

Takových nádherných míst je na pobřeží Bretaně spousta.

Naše cesta začíná v Praze, odkud se přes Rozvadov dostaneme do Německa. Prosvištíme zemí našich západních sousedů a ještě tentýž den dojíždíme do Remeše. Tak jako si u Pisy hned vybavíte šikmou věž, tak ani v tomto francouzském městě vám nedá mozek pokoj a vy si město hned spojíte se slavnou katedrálou, kterou musíte aspoň koutkem oka na chvilku zahlédnout.

Po sportovním výkonu přichází zasloužená odměna. Nádhera, že?

Vzhůru do přírody!

Remeš je město se 180 tisíci obyvateli, takže po pár hodinách zatoužíte vydat se někam do klidu do přírody. Kvůli tomu sem přece míříme, a tak po přejezdu do loděnic v Redonu přichází akční část výletu. Naše bagáž se nalodí a my buďto plujeme s ní, nebo se vydáme na kole podél kanálu spojujícího Nantes s Brestem.

Těžko říct, zda si při cestě po Bretani lodí a na kole vychutnáte okolní krajinu lépe ze sedla, nebo z paluby. Z obou pozic rozhodně je na co se dívat a není od věci to střídat. V údolí řeky Oust se totiž objevují pozoruhodné menhiry a dolmeny (megalitická stavba složená z několika menhirů naskládaných na sebe většinou do podoby kamenného přístřešku).

Kola naložíme na loď a jedeme dál.

O něco později ještě přijde obrovský 9,5 m měřící menhir u Dol de Bretagne, ale to až po prohlídce města Rennes. Ať už se podíváte na TripAdvisor, do Michelinova či jakéhokoliv jiného průvodce, téměř všude najdete na prvních třech místech okouzlující desetihektarovou zahradu Parc du Thabor, budovu bretaňského parlamentu z roku 1655 a pěkně udržované historické centrum s parádními hrázděnými domy.

Dobré víno, špičková dovolená v přírodě, chtělo by se vám domů?

Mezi Rennes a menhirem u Dol de Bretegne si ještě užíváme poklidnou jízdu podél kanálu Ille a Rance a okolí kouzelného městečka Bécherel se zámky Caradeuc, Montmuran a Hac či vitráže v kostele Iffs. Několik hradů můžeme vidět i poblíž Dinanu, vnitrozemského přístavního městečka jako z pohádky. Tady naše plavba končí, ale nikoliv naše putování.

Na kole se vydáme dál - až na pobřeží do přístavu St. Malo a letoviska Dinard, kde v 19. století skupina majetných Britů a Američanů vybudovala na pobřeží starobyle vyhlížející domy a zámečky. Při pohledu od moře vypadají báječně, to nejlepší zkrátka musí přijít nakonec.

Autor:

Markéta Lomská

O autorovi:

Máme rádi, když je cestování trochu akční. V tomto duchu jsme v roce 1992  založili rodinnou cestovku Extrem tour. Místo davového sledování průvodkyně s červeným deštníkem nad hlavou radši strávíme dovolenou na kolech, na in-line bruslích, ve vysokých horách nebo na lodi. Je to daleko větší zábava.

Další blog ke čtení:

Mont Saint Michel - Cestovinky.cz

Tajemná Bretaň: K menhirům a zámkům jezdíme na kole i na lodi

Tajemné rituály druidů, širé pláně s majestátními menhiry a dalšími památkami po keltských stavitelích, rozeklané pobřeží půvabné kanály zařezávající se do krajiny – tak vypadá Bretaň v romantických představách mnoha z nás.