Přejít k hlavnímu obsahu
Otevřít fotogalerii

Dovolená na Rujáně? Žádné retro! Moderní zázemí, moře a spousta zábavy

Poslouchali jste vyprávění svých rodičů a prarodičů o legendárních dovolených na Rujáně? Nebo jste je dokonce sami zažili? Ať už je to jakkoli, vraťme se k tomu!

Kde Rujánu najdeme?

Rujána je největší německý ostrov. S pevninou ho spojuje most vedoucí ze Stralsundu. S přilehlými ostrovy zaujímá plochu 935 kilometrů čtverečních, na nichž najdete nízké členité břehy, písečné pláže se slunečníky a typickými proutěnými koši, spousta restaurací, kaváren a barů, duny a taky nádherný Národní park Jasmund s příkrými křídovými skalami vysokými i 30 metrů.

NP Jasmund
Chloubou NP Jasmund jsou vysoké křídové útesy. Na ty se musíte podívat!
Zdroj:
Pixabay

Ubytování na Rujáně

Ubytování tu seženete ve všech kategoriích. Můžete si vybrat kemp, penzion, ubytování v soukromí, hotel… Všeho je dost, protože na Rujánu přijede ročně přes milión turistů. Nikdy nebudete mít nouzi o místa, kam se jít najíst nebo si kde si zamlsat u dobré kávy. Pláže jsou tu oblíbené a plné, ale najdete tu i taková zákoutí, v nichž budete třeba i sami. 

Rozmanitá příroda, kterou můžete prozkoumat

Rujána se neskládá jen z písečných pláží. Kromě nich a písečných dun jsou taky krásné bukové lesy, zmiňované křídové útesy i jezera s mokřady, které jsou domovem spousty druhů ptáků. 

Ráj pro cyklisty

Ne že by na místních silnicích o celkové délce přes 2 000 kilometrů nejezdila auta, místní ovšem vědí, že je třeba velká míra ohleduplnosti. Na Rujáně se můžete na kole parádně svézt, a pokud zatoužíte po míň náročném výletě, svezte se parním vláčkem Rasender Roland. Ten spojuje města Putbus, Binz, Sellin a Göhren.

Rasender Roland
Tenhle vláček vás sveze na trati dlouhé 24 kilometrů.
Zdroj:
Pixabay

Setkáte se tu taky s trajekty, které spojují jednotlivé ostrůvky. Ten nejvytíženější je Wittower Fähre, který převáží pěší, cyklisty i auta mezi severním poloostrovem a hlavním ostrovem. Jezdí od božího rána do pozdního večera, takže když vám zmizí před nosem, nezoufejte. Dalším známým trajektem je ten na jezeře Hiddensee. A pokud chcete zažít něco jedinečného, jako pěší nebo cyklisti se můžete nechat převézt i ruční veslicí (Moritzdorf Fähre).

zákoutí na Rujáně
Na Rujáně hravě najdete i malebná zákoutí, jejichž návštěvu jste neplánovali.
Zdroj:
Pixabay

5 věcí, které musíte na Rujáně vidět a zažít

Pokud nechcete dovolenou na Rujáně jen proležet na pláži, máme pro vás 5 tipů na fajn aktivity

NP Jasmund. Ten prostě nesmíme vynechat. Na nádherné křídové útesy u moře se určitě vydejte. Uchvátí malé i velké návštěvníky a kromě útesů je tu i návštěvnické centrum, kde se dozvíte spoustu zajímavých informací.

Aqupark AHOI!RÜGEN v Sellinu. Tady na vás čeká hned několik bazénů, (především) na děti pak tobogán, skluzavka a mělký bazén, vnitřní i venkovní areál, trávník na slunění, a pokud bude chladněji, možná vás potěší šest zdejších saun.

cestička u moře
Projít se po pláži, nebo lesem? To bude to nejlepší dilema, jaké tu zažijete!
Zdroj:
Bigstockphoto

Rügenpark Gingst. Jestli už vás někde zaujaly miniatury známých budov, tady budete taky ve svém živlu. Nejslavnější stavby světa v měřítku 1:25 a 15 nejznámějších staveb Rujány vás určitě zaujme. Děti pak budou určitě nadšené ze 17 různých atrakcí přímo pro ně.

Stezka v korunách stromů u Prory. Úctyhodných 40 metrů vysoká věž vám nabídne parádní výhled po okolí a za dobré viditelnosti spatříte i kostelní věže ve Stralsundu. Projdete se na ni stezkou dlouhou 1 250 metrů.

Bobová dráha. Ocitnete-li se v Bergenu (stále na Rujáně, ne v Norsku), vsaďte na klasiku a projeďte se po nejseverněji postavené bobovce v Německu. Ta tu vznikla v roce 2005, je dlouhá 700 metrů, výškový rozdíl je 27 metrů a absolvujete na ní třeba i dvojitou vlnu. 

Rujána vás mile překvapí, vydejte se na ni. Jen myslete na to, že na pobřeží bude nejspíš foukat, počasí nemusí být úplně typické letní, jak jsme na něj zvyklí třeba z Chorvatska nebo Itálie, a voda bude chladnější než v jihoevropských mořích.

Použité zdroje: zdroj 1, zdroj 2, zdroj 3, zdroj 4, zdroj 5, zdroj 6

 
 

Místo

54° 24' 53.19", 13° 25' 34.6836"
Rubrika:
Aktivity:

Poznání

Autor:
Petra Malá

Podívejte se na články ze stejných kategorií:

Dovolená na Rujáně? Žádné retro! Moderní zázemí, moře a spousta zábavy