Přejít k hlavnímu obsahu

Sedm tipů na výlet v okolí Máchova jezera

Pro většinu je to nesmrtelný „Mácháč“, pro dříve narozené pak Velký rybník nebo Velký Dokeský rybník. Věděli jste ale, že slavné Máchovo jezero vlastně vůbec jezerem není? Jde opravdu o rybník, který nechal založit Karel IV. v roce 1366. Svůj název získal koncem 19. století v souvislosti s vyzdvižením památky K. H. Máchy.

Díky své rozloze je největším rybníkem Libereckého kraje a v celorepublikovém měřítku zaujímá pomyslnou osmou příčku. Nabízí jak klasické, tak naturistické pláže, které patří mezi nejnavštěvovanější a nejoblíbenější v republice. V jeho okolí můžete navštívit nespočet architektonických skvostů i přírodních památek. Našli jsme pro vás sedm zajímavých tipů na výlet.

Skalní vyhlídka Králův stolec

Králův stolec je neodmyslitelně spjat s postavou Karla IV., který v těchto místech údajně odpočíval po náročném lovu. Do skály byla v průběhu let vytesána lavice a stůl, deska stolu byla bravurně vyhlazena, trnož a nohy bohatě ozdobeny. Bohužel po smrti panovníka a nájezdech nepřátel místo zpustlo a zůstalo jen v lidské paměti. Dodnes je ale veřejnosti přístupné. Vede sem odbočka ze žluté turistické trasy (Doksy – Břehyně) a naučné stezky Swamp. Od Máchova jezera je vyhlídka vzdálená asi 7,3 kilometrů.

Králův stolec
Z vyhlídky údajně pohlížel Karel IV. do krajiny pod sebou.
Zdroj:
Wikimedia Commons

Zámek Doksy

Zámek Doksy najdete zhruba 4,3 kilometru od Máchova jezera. Nachází se v samém centru města severozápadně pod náměstím Republiky. Po konfiskaci přešel do rukou státu, kde nějakou dobu sloužil pro účely vojenského výzkumného střediska. Později byl přestavěn na internát pro žáky střední odborné školy a učiliště. V roce byla ale škola zrušena a o zámek začalo usilovat město Doksy. Veřejnost se sem poprvé podívala v roce 2013. Od roku 2018 probíhala v zámku rozsáhlá rekonstrukce, během které stavaři odhalili například renesanční pískovcový portál. Do budoucna by se sem mělo přesunout i Muzeum Čtyřlístku a městská knihovna.

Zámek Doksy nedaleko Máchova jezera
Zámek byl dlouhá léta veřejnosti nepřístupný.
Zdroj:
Wikimedia Commons

Památník Karla Hynka Máchy

Památník je součástí Vlastivědného muzea a galerie v České Lípě v nejstarší zachovalé budově města Doksy. Celé muzeum je věnováno odkazu básníka Karla Hynka Máchy a je zde i expozice týkající se rybářství a rybníkářství na Českolipsku. Muzeum je otevřeno standardně od dubna, do října a vstupné sem činí 30 Kč.  Pravidelně jsou tady pořádány nejrůznější výstavy (např. velikonoční jarmark nebo řezbářské sympozium). Od samotného Máchova jezera je Památník vzdálen cca 4,6 kilometrů.

Karel Hynek Mácha památník
Památník Karla Hynka Máchy je součástí Vlastivědného muzea a galerie v České Lípě.
Zdroj:
Wikimedia Commons

Muzeum Čtyřlístku

Spousta z nás vyrůstala na příbězích Bobíka, Pindi, Myšpulína a Fifinky, kteří jsou dítětem Jaroslava Němečka. Kresleným postavičkám a jejich příběhům je věnováno muzeum umístěné v půdních prostorách Městské knihovny v Doksech. Návštěvníci muzea se dozvědí, jak takový komiks vlastně vzniká, co schovává Fifinka v kuchyni nebo jak vypadají Myšpulínovy vynálezy. V muzeu je místo na hraní, kreslení, prostor pro besedy, přednášky a minivýstavy. Od Máchova jezera je vzdáleno cca 4,7 kilometru.

Muzeum Čtyřlístku nedaleko Máchova jezera
V muzeu se seznámíte s hrdiny komiksu i jejich vývojem.
Zdroj:
http://www.muzeumctyrlistek.cz

Zoopark Doksy

Jeden z mála soukromých zooparků umožňuje navštívit bílé lvy, bílé tygry z vlastního chovu, černé pantery, skvrnité levharty, zebry, americké nosály, opičky makak rhezus, velkou skupinu mladých klokanů rudokrkých nebo ochočené antilopy. Děti si mohou zvířátka nakrmit nebo se s nimi vyfotit. K dispozici je i jízda na ponících. Samozřejmostí je nedaleké parkoviště, občerstvení, ale také historický kolotoč a spousta zajímavých aktivit pro velké i malé. Od Máchova jezera je zoopark vzdálený necelých pět kilometrů.

Zoopark Berousek Doksy
Jeden z mála českých soukromých zooparků, ve kterém si můžete prohlédnout třeba bílé lvy a další exotická zvířata.
Zdroj:
www.zoodoksy.cz

Jeskyně Psí kostel

Jeskyně zvaná Psí kostel je nevídanou hříčkou přírody v oblasti pískovcových skal, kterým místní neřeknou jinak než Hradčanské stěny. Jeskyně vznikla přirozenou přírodní cestou na sklonku dob ledových. Samotné prostory pod skalním blokem o rozměrech asi 7 x 9 x 5 metrů dosahují výšky až 2,5 metru. Zvláště efektně vypadají podpěrné sloupy největších prostor, které mají podobu přesýpacích hodin. A proč se vlastně jeskyni přezdívá „Psí kostel“? Některé zdroje hovoří o tom, že její německý název Hundskirche (hund je pes a kirche kostel) je odvozen od loveckých aktivit v okolí. Jeskyni najdete na Českolipsku, zhruba 14 kilometrů od Máchova jezera.

Netradiční skalní útvar
Jeskyně vznikala několik tisíc let.
Zdroj:
Youtube.com

Hrad Bezděz

Přezdívá se mu Hrad hradů - lze ho i spatřit z Milešovky. To zejména proto, že patří mezi nejoblíbenější hrady v Česku (poznejte i nejvíce navštěvované hrady ČR). Zachoval se totiž v původní, čisté podobě a nabízí i takové skvosty jako je vzácná raně gotická hradní kaple nebo křížová cesta, kterou lemuje mnoho kapliček. Od roku 2018 tady můžete navštívit i nově opravený Templářský palác na II. hradním nádvoří, kde zjistíte, jaký byl průběh zastřešení tohoto paláce a jak probíhala záchrana klenebního systému. Prohlídka s průvodcem trvá asi hodinu a zahrnuje také výstup na Velkou věž, která měří 34 metrů a nabízí nádherný panoramatický výhled do kraje.

Bezděz
Hrad Bezděz patří mezi ty nejzachovalejší a nejkrásnější v celé České republice.
Zdroj:
Wikimedia Commons

 
 

Místo

50° 34' 59.0844", 14° 38' 59.1396"
Rubrika:
Aktivity:

Poznání

Autor:
Vendula Flassig Vrablová

Podívejte se na články ze stejných kategorií:

Sedm tipů na výlet v okolí Máchova jezera