kam na výlet ve Středočeském kraji

Přemýšlíte nad tím, co byste měli objevit ve Středočeském kraji? Zajímavých míst je tu spousta, my jsme pro vás vybrali 5 tipů na výlet!
Středočeský kraj byl, je a bude jedinečný. Svým (na naše poměry neobvyklým) tvarem, ale i tím, co nabízí turistům.
Tenhle hrad prostě ve Středočeském kraji nesmíte vynechat. Milují ho totiž nejen „obyčejní“ návštěvníci, ale dokonce i filmaři – a to už o něčem svědčí! Jeden z nejstarších a nejvýznamnějších královských hradů u nás tu stojí už na počátku 12. století.
Původní dřevěné hradiště vzniklo jako lovecký hrad. Za Přemysla Otakara II. pak stavba dostala kamenný „kabátek“ a z hradu bylo rázem reprezentační sídlo českých králů. Neminuly ho ale požáry a gotickou podobu na sebe vzal během 15. a 16. století, když byl u moci Vladislav II. Jagellonský.
V 19. století pak díky Fürstenberkům došlo k rekonstrukci severního křídla (Královnino křídlo) a zůstala po nich i úchvatná knihovna s asi 50 tisíci svazků iluminovaných rukopisů.
Propracované jsou tu tři okruhy (základní okruh, jádro hradu nebo okruh po celém hradu), bez průvodce si můžete projít ostatní prostory, tedy hradby a expozici ve velké věži. Ovšem jen za příznivého počasí.
Otevírací doba: od května do konce září každý den kromě pondělků od 9.00 do 15.30 až 17.00 hod. (záleží na okruhu), v říjnu se zavírá o hodinu dřív, v listopadu na některé okruhy můžete o víkendu, na jiné už se nechodí
Vstupné: záleží na vybraném okruhu, za dospělého se vstupné pohybuje od 140 do 340 Kč, snížené vstupné začíná na 40 Kč a končí na 100 Kč
5 hradů v Česku, které rozhodně musíte navštívit
Při návštěvě Středočeského kraje se můžete vydat taky do nejdelšího jeskynního systému v Čechách. Prostor Koněpruských jeskyní má tři patra a každé od sebe dělí asi 70 metrů. Jako první bylo objeveno prostřední patro, a to úplně náhodou, když jen kousek odsud v roce 1950 probíhal odstřel v lomu.
Pro veřejnost jsou otevřená dvě patra, to spodní bohužel ne. Ví se ale, že jde spíš o systém chodeb, které tu zřejmě utvořila dešťová voda. Jeskyně jsou taky místem nálezu lidských kostí asi 45 000 let starých (homo sapiens sapiens) a zvířecích kostí, které dosahují stáří i 600 000 let.
Délka prohlídkové trasy je 620 metrů a prohlídka zabere zhruba hodinu. Připravte se na teplotu pohybující se kolem 10 °C (takže minimálně mikiny rozhodně s sebou, zvlášť v parném létě). Čeká vás tu 483 schodů.
Otevírací doba: v květnu a září od 8.30 do 16.00 hod, v červenci a srpnu až do 17.00 hod., v říjnu do 15.00 hod., v listopadu ve všední dny vždycky v 9.00, 11.00 a 14.00 hod.
Vstupné: 220 Kč za dospělého, snížené vstupné pro seniory 65+ a pro všechny mezi 15 a 26 lety je 180 Kč, dětské vstupné (6–15 let) 120 Kč
Sedm divů Česka: hrad Karlštejn ukrývá tajné chodby i brutální tajemství
Vápencovému lomu Velká Amerika se právem přezdívá český Grand Canyon. Tenhle lom je největší ze zdejší soustavy – měří 750 x 150 metrů a hluboký je 67–80 metrů (přesněji se to neví).
Dole v lomu je bezodtoké jezero. Nadšenci a dobrodruzi se sem chodívali tajně koupat nebo jen tak kochat, některé to bohužel stálo život. Vstup sem je zakázán. Úžasný pohled se vám ale naskytne z vyhlídkových míst na obou koncích lomu, přičemž na východním konci je ten nejhezčí a nejznámější.
Z parkoviště mezi Mořinou a Bubovicemi se tu můžete projít po žluté turistické značce a kolem celého lomu vede NS Grand Canyon a Český Mauthausen. Zmínit samozřejmě musíme i lom Malá Amerika, ale především lom Mexiko, na který odkazuje právě název naučné stezky.
Lom Mexiko je nechvalně proslulý. Za 2. světové války tu byl trestanecký pracovní tábor, po válce tu přežívali zajatí Němci. Mezi lety 1949 a 1953 tu fungoval trestanecký tábor pro politické vězně, kteří tu pracovali pro místní vápenku. V dole bylo sedm hlubinných pracovišť a jedno povrchové.
V kamenolomu byly nastavené prakticky nesplnitelné normy a vězni tu obvykle vydrželi pracovat 14 dní až 3 měsíce. Pak zpravidla končili ve vězeňské nemocnici. Tedy ti, kteří zacházení v jednom z nejhorších lágrů v tehdejším Československu přežili. Celkem tudy prošly asi 2 000 vězňů.
Nejkrásnější lomy Česka nabízí soukromí i průzračnou vodu
Teď už ale veseleji! V obci Želízy na cestě mezi Mělníkem a Dubou najdete úžasné dílo sochaře Václava Levého. Zdejší skulptury Čertovy hlavy jsou vyhlášené a za vidění rozhodně stojí.
Skalní reliéfy dosahují výšky 9 metrů a vznikly tu v letech 1841–1846. V 19. století známý sochař Václav Levý původně působil na zámku v Liběchově jako kuchař, jeho talent ale naštěstí nezůstal skryt.
K reliéfům se jednoduše dostanete od parkoviště v obci, a to během 20–30 minut. Projít si tu můžete i okruh po modré a zelené turistické značce (3 kilometry), na němž potkáte jeskyni Klácelku a reliéfy Jana Žižky, Prokopa Holého a další.
Doporučujeme ale zvolit i delší trasu a vidět další skalní reliéfy na okruhu Václava Levého – čeká tu na vás Had a Sfinga, především ale pěkná příroda a procházka, na které si dokonale vyčistíte hlavu (dalších 8 kilometrů, po modré ze Želíz na Tupadly a pak zpátky po modré, zelené a žluté).
Na závěr se podíváme do jednoho krásného města. Není jím žádné jiné než Kutná Hora. Vsadíme se, že pokud jste v ní někdy byli, pak to možná bylo naposledy na školním výletě se základkou. Tak si připomeňme, co je ve městě, které je spojeno s těžbou stříbrných rud a tavením stříbra, k vidění:
Tolik tentokrát ze Středočeského kraje. Kam se vydáte a co byste do seznamu doplnili?
Použité zdroje: