Přejít k hlavnímu obsahu

Kam na výlet ve Středočeském kraji: mezi ostatky 40 000 lidí, do jeskyní nebo k úchvatným skalním reliéfům

Přemýšlíte nad tím, co byste měli objevit ve Středočeském kraji? Zajímavých míst je tu spousta, my jsme pro vás vybrali 5 tipů na výlet!

Středočeský kraj byl, je a bude jedinečný. Svým (na naše poměry neobvyklým) tvarem, ale i tím, co nabízí turistům. 

Křivoklát

Tenhle hrad prostě ve Středočeském kraji nesmíte vynechat. Milují ho totiž nejen „obyčejní“ návštěvníci, ale dokonce i filmaři – a to už o něčem svědčí! Jeden z nejstarších a nejvýznamnějších královských hradů u nás tu stojí už na počátku 12. století.

Původní dřevěné hradiště vzniklo jako lovecký hrad. Za Přemysla Otakara II. pak stavba dostala kamenný „kabátek“ a z hradu bylo rázem reprezentační sídlo českých králů. Neminuly ho ale požáry a gotickou podobu na sebe vzal během 15. a 16. století, když byl u moci Vladislav II. Jagellonský. 

V 19. století pak díky Fürstenberkům došlo k rekonstrukci severního křídla (Královnino křídlo) a zůstala po nich i úchvatná knihovna s asi 50 tisíci svazků iluminovaných rukopisů.

Nemusíte zůstat jen na hradě. Celé Křivoklátsko nabízí pěknou přírodu.
Zdroj:
Shutterstock

Propracované jsou tu tři okruhy (základní okruh, jádro hradu nebo okruh po celém hradu), bez průvodce si můžete projít ostatní prostory, tedy hradby a expozici ve velké věži. Ovšem jen za příznivého počasí.

Otevírací doba: od května do konce září každý den kromě pondělků od 9.00 do 15.30 až 17.00 hod. (záleží na okruhu), v říjnu se zavírá o hodinu dřív, v listopadu na některé okruhy můžete o víkendu, na jiné už se nechodí

Vstupné: záleží na vybraném okruhu, za dospělého se vstupné pohybuje od 140 do 340 Kč, snížené vstupné začíná na 40 Kč a končí na 100 Kč

5 hradů v Česku, které rozhodně musíte navštívit

Koněpruské jeskyně

Při návštěvě Středočeského kraje se můžete vydat taky do nejdelšího jeskynního systému v Čechách. Prostor Koněpruských jeskynítři patra a každé od sebe dělí asi 70 metrů. Jako první bylo objeveno prostřední patro, a to úplně náhodou, když jen kousek odsud v roce 1950 probíhal odstřel v lomu.

Pro veřejnost jsou otevřená dvě patra, to spodní bohužel ne. Ví se ale, že jde spíš o systém chodeb, které tu zřejmě utvořila dešťová voda. Jeskyně jsou taky místem nálezu lidských kostí asi 45 000 let starých (homo sapiens sapiens) a zvířecích kostí, které dosahují stáří i 600 000 let.

Koněpruské jeskyně se vám určitě budou líbit. Jen se do nich dobře oblékněte.
Zdroj:
Shutterstock

Délka prohlídkové trasy je 620 metrů a prohlídka zabere zhruba hodinu. Připravte se na teplotu pohybující se kolem 10 °C (takže minimálně mikiny rozhodně s sebou, zvlášť v parném létě). Čeká vás tu 483 schodů.

Otevírací doba: v květnu a září od 8.30 do 16.00 hod, v červenci a srpnu až do 17.00 hod., v říjnu do 15.00 hod., v listopadu ve všední dny vždycky v 9.00, 11.00 a 14.00 hod. 

Vstupné: 220 Kč za dospělého, snížené vstupné pro seniory 65+ a pro všechny mezi 15 a 26 lety je 180 Kč, dětské vstupné (6–15 let) 120 Kč

Sedm divů Česka: hrad Karlštejn ukrývá tajné chodby i brutální tajemství

Velká Amerika

Vápencovému lomu Velká Amerika se právem přezdívá český Grand Canyon. Tenhle lom je největší ze zdejší soustavy – měří 750 x 150 metrů a hluboký je 67–80 metrů (přesněji se to neví).

Dole v lomu je bezodtoké jezero. Nadšenci a dobrodruzi se sem chodívali tajně koupat nebo jen tak kochat, některé to bohužel stálo život. Vstup sem je zakázán. Úžasný pohled se vám ale naskytne z vyhlídkových míst na obou koncích lomu, přičemž na východním konci je ten nejhezčí a nejznámější. 

Z parkoviště mezi Mořinou a Bubovicemi se tu můžete projít po žluté turistické značce a kolem celého lomu vede NS Grand Canyon a Český Mauthausen. Zmínit samozřejmě musíme i lom Malá Amerika, ale především lom Mexiko, na který odkazuje právě název naučné stezky.

Lom Velká Amerika je krásný a fotogenický. Lom Mexiko opodál zase ukrývá děsivou minulost.
Zdroj:
Shutterstock

Lom Mexiko je nechvalně proslulý. Za 2. světové války tu byl trestanecký pracovní tábor, po válce tu přežívali zajatí Němci. Mezi lety 1949 a 1953 tu fungoval trestanecký tábor pro politické vězně, kteří tu pracovali pro místní vápenku. V dole bylo sedm hlubinných pracovišť a jedno povrchové.

V kamenolomu byly nastavené prakticky nesplnitelné normy a vězni tu obvykle vydrželi pracovat 14 dní až 3 měsíce. Pak zpravidla končili ve vězeňské nemocnici. Tedy ti, kteří zacházení v jednom z nejhorších lágrů v tehdejším Československu přežili. Celkem tudy prošly asi 2 000 vězňů.

Nejkrásnější lomy Česka nabízí soukromí i průzračnou vodu

Čertovy hlavy

Teď už ale veseleji! V obci Želízy na cestě mezi Mělníkem a Dubou najdete úžasné dílo sochaře Václava Levého. Zdejší skulptury Čertovy hlavy jsou vyhlášené a za vidění rozhodně stojí. 

Skalní reliéfy dosahují výšky 9 metrů a vznikly tu v letech 1841–1846. V 19. století známý sochař Václav Levý původně působil na zámku v Liběchově jako kuchař, jeho talent ale naštěstí nezůstal skryt. 

K reliéfům se jednoduše dostanete od parkoviště v obci, a to během 20–30 minut. Projít si tu můžete i okruh po modré a zelené turistické značce (3 kilometry), na němž potkáte jeskyni Klácelku a reliéfy Jana Žižky, Prokopa Holého a další.

Doporučujeme ale zvolit i delší trasu a vidět další skalní reliéfy na okruhu Václava Levého – čeká tu na vás Had a Sfinga, především ale pěkná příroda a procházka, na které si dokonale vyčistíte hlavu (dalších 8 kilometrů, po modré ze Želíz na Tupadly a pak zpátky po modré, zelené a žluté).

Kutná Hora

Na závěr se podíváme do jednoho krásného města. Není jím žádné jiné než Kutná Hora. Vsadíme se, že pokud jste v ní někdy byli, pak to možná bylo naposledy na školním výletě se základkou. Tak si připomeňme, co je ve městě, které je spojeno s těžbou stříbrných rud a tavením stříbra, k vidění:

  • Chrám sv. Barbory: nejznámější zdejší památka, výstavba probíhala v letech 1388–1558, ale nynější podobu má z přelomu 19. a 20. století; pozdně gotická katedrála návštěvníky ohromí zvnějšku i zevnitř.
  • Jezuitská kolej: barokní stavba z let 1667–1750, postavená na návrh G. D. Orsiho; v areálu je pěkný městský park pro procházky i zábavu a taky zajímavé prvky jako vodní schody nebo přírodní amfiteátr
  • Historické jádro města: to nejkouzelnější a nejpohádkovější je právě tady – měšťanské domy, dlážděné uličky, atmosféra dávných časů
  • Muzeum čokolády: malé soukromé muzeum s krásnou duší a taky čokoládovnou, kde není nouze o ochutnávky a kde můžete taky koupit vybrané čokolády z celého světa
  • Kostnice: na kraji Kutné Hory (v Sedlci), spočívají tu ostatky asi 40 000 osob, které zemřely na mor nebo během husitských válek, unikátní výzdoba – lustr z kostí a zhmotnění memento mori
Pokud jste v Kutné Hoře dlouho nebyli, vypravte se sem. Je okouzlující i při několikáté návštěvě.
Zdroj:
Shutterstock

Tolik tentokrát ze Středočeského kraje. Kam se vydáte a co byste do seznamu doplnili?

Použité zdroje:

  • hrad-krivoklat.cz/cs
  • konepruske.caves.cz
  • npu.cz/cs/hrady-a-zamky/tipy-na-vylet/14245-lom-velka-amerika
  • idobnet.cz/smutna-historie-morinske-rude-peklo
  • kudyznudy.cz/aktivity/certovy-hlavy-a-jeskyne-klacelka-skryvaji-monument
  • chramsvatebarbory.cz
  • kudyznudy.cz/aktivity/zahrady-u-jezuitske-koleje-v-kutne-hore
  • smilingway.cz/kutna-hora
  • chocomuseum.cz
 
 

Místo

49° 56' 53.7", 15° 16' 4.692"
Rubrika:
Aktivity:

Dobrodružství

Autor:
Petra Malá

Podívejte se na články ze stejných kategorií:

Kam na výlet ve Středočeském kraji: mezi ostatky 40 000 lidí, do jeskyní nebo k úchvatným skalním reliéfům