Zatopených lomů je v Česku nespočet. Některé slouží výlučně k odpočinku a relaxaci, na jiné jezdí milovníci rybaření nebo potápění. Ty odlehlejší nebo hůře dostupné jsou potom oblíbeným cílem naturistů a nudistů. Existují i takové, které doslova vybízí k adrenalinové zábavě. Našli jsme pro vás 20 nejkrásnějších lomů Česka, které stojí za návštěvu.
Přírodní památka, kterou najdete asi kilometr a půl od obce Kurovice, slouží v létě jako vyhledávané letní koupaliště. Mléčně modrá voda doslova vybízí k rychlému osvěžení. Dlouhá léta byl také lom veřejnosti nepřístupný, což se před několika roky změnilo. Za vstup se v sezóně platí 130 Kč za osobu a poplatek vás čeká i za parkování. Do lomu není umožněn vstup se psy.
Lom Borek najdete mezi Chotěboří a Golčovým Jeníkovem. Vyhledáván je především pro svou průzračnou vodu a dobrou viditelnost, což ocení především potápěči. Lom se rozkládá na ploše dvou hektarů, vstup do lomu je ale možný pouze v jednom místě a to směrem od polní cesty.
V minulosti se v těchto místech těžila žula. Dnes už lom slouží zejména k odpočinku a adrenalinové zábavě. Najdete tady totiž až deset metrů vysoké přírodní plošiny, které využívají zejména milovníci skoků do vody. Koncem července se zde pravidelně pořádá akce nazvaná "High Jump" neboli extrémní skoky do vody. Vstup do lomu je zcela zdarma.
Dlouhá léta bylo možno do lomu volně zavítat a strávit zde několik hodin sladkým nicneděláním a lenošením. V současné době je ale lom veřejnosti nepřístupný. Důvodem je skutečnost, že v prostoru lomu je povolena hornická činnost, a proto se zde aplikuje báňská legislativa.
Bývalý lignitový lom nyní nabízí ideální podmínky pro koupání celé rodiny. Součástí lomu je jezero a písčité pláže obklopené mladým lesem. Jezero je napájeno podzemní vodou, proto je její kvalita na stále stejně vysoké úrovni. Lom najdete v severní části okresu Liberec, nedaleko místa, kde se setkávají hranice České republiky, Německa a Polska.
Průzračně čistá voda je důsledkem těžařské činnosti břidlice. Vstup do lomu je poněkud strmý a na vlastní nebezpečí. Místo tak není příliš vhodné pro rodiny s dětmi anebo hůře pohyblivé osoby. Za vstup do lomu se neplatí. Nenajdete tady ale žádné sociální zařízení anebo stánky s občerstvením. Na durhou stranu vás jistě zaujme čistota zdejší vody, kterou prohlédnete až do hloubky pěti metrů.
Překrásnému přírodnímu koupání dominuje vysoká kolmá stěna, která tu zůstala po těžbě. K lomu se dostanete jednoduše po červené značce ze Žulové nebo Kaltenštejna. Nenajdete tady žádné toalety ani stánky s občerstvením. Odměnou vám ale bude panensky čarokrásná příroda s obří skalní dominantou.
Nedaleko Domažlic najdete další přírodní raritu. Je jí lom Starý Klíčov u Mrákova se zapuštěnou největší podvodní pozorovatelnou v České republice. V areálu naleznete písčité i travnaté pláže a dokonce stánky s občerstvením. Za vstup do areálu se platí.
Zatopený břidlicový lom obce Svobodné Heřmanice na Opavsku patří mezi nejnavštěvovanější na celé Severní Moravě. Díky čistotě vody tady totiž prohlédnete až do hloubky dvaceti metrů! Součástí dna lomu je několik atraktivních artefaktů pro potápěče. Výjimkou není třeba socha mořské panny, muže v kleci anebo truhly s pokladem.
Nedaleko Mikulova najdete další zatopenou krásu. Je jí Lom U Mariánského mlýna, který je též nazývaný „Na Janičově vrchu“. Lom se nachází v chráněné krajinné oblasti Pálava za Svatým kopečkem.
Dříve se tady těžila žula, dnes je lom určen ke koupání a odpočinku široké veřejnosti. Lom si oblíbili také milovníci potápění a adrenalinových skoků z vysokých skalnatých ploch. Na lomu vás pravděpodobně překvapí jeho hloubka, která hned u břehu dosahuje úctyhodných 13 metrů. V nejhlubším místě má lom asi 25 metrů.
Nedaleko Znojma se nachází Mašovický lom, kde se dříve těžil kámen na štěrk. Dnes místo slouží ke koupání nejen obyvatel obce Mašovice na Znojemsku. V okolí lomu můžete narazit na vzácné zástupce zdejší fauny a flory (například na čolka dravého).
Přezdívá se mu též „Český Grand Canyon“, natáčel se tady Limonádový Joe, ale šlo také o cílovou stanici nepohodlných politických vězňů. Víte, o čem je řeč? O vápencových lomech Velká a Malá Amerika, které jsou součástí Českého krasu. Kolem lomu jsou hezká vyhlídková místa, kde můžete pořídit krásné fotky. Vstup přímo do lomu je zakázán.
Kamenolom najdete mezi obcemi Drysice a Želeč. Zhruba polovinu lomu obklopují vysoké skalní stěny, které v některých místech dosahují i 18 metrů. Možná si na ně vzpomenete z několika českých filmů a pohádek (např. Za humny je drak). Za vstup do lomu se neplatí.
Bývalý kamenolom najdete mezi obcemi Bukovany, Citice, Hlavno a Dasnice. Těžební činnost v lomu skončila v roce 2004. O pár měsíců později započaly v okolí lomu rekultivační práce, jejichž výsledkem bylo vysázení nových stromů, vysypání břehů a nových cest. Práce byly dokončeny v roce 2018. Výsledkem je dvouhektarová vodní plocha, mladý les a spousta míst k odpočinku.
Nedaleko Konstantinových lázní na Hradišťském vrchu najdete lom Okrouhlák. Svým tvarem vám bude pravděpodobně připomínat tlapu obřího psa. Lom je velmi bohatý, co se živočichů v něm žijících týče. Jezero lomu je v nejhlubším místě 13 metrů hluboké. Díky čistotě vody zde můžete prohlédnout až do čtyř metrů.
Pokud hledáte opravdu čistou vodu, zamiřte do lomu Jimlíkov, který najdete nedaleko stejnojmenné vesničky. Jde o bývalý lom na kaolin, který je známý především svou čistotou a písečnými dunami, které svádí ke kaskadérským kouskům.
Tento lom je u svého vstupu opatřený žulovým pomníkem s vyobrazením zakladatele Jana Vycpálka. Lom je ideálním místem pro letní odpočinek a najdete ho asi východně od obce Vápenná po levé straně silnice vedoucí do osady Zelená Hora.
Jedno z nejkrásnějších míst ke koupání na Přerovsku lze jistě absolvovat v lomu Výkleky. Lom obklopují obří skaliska, která mu dodávají na majestátnosti. Voda je zde nesmírně čistá a prohlédnout jí můžete až do tří metrů hloubky.
Pokud hledáte opravdu romantické místo ke strávení parných letních dnů, pak se vydejte severně od obce Nečín. Najdete tady několik menších lomů, z nichž některé se objevily také v českých pohádkách (například Nesmrtelná teta). Některé z lomů jsou veřejnosti zapovězeny, žijí zde totiž chránění obojživelníci, jiné jsou volně přístupné.