Přejít k hlavnímu obsahu

Bhútán

Hlavní město: Thimphu. Počet obyvatel: 682 321 (odhad z roku 2005). Rozloha: 47 000 km² (131. největší země světa). Úřední jazyk: Dzongkha. Měna: bhútánský ngultrum  Sousední státy: Indie a Tibetská autonomní oblast.

Vstup do království pro obyvatele ČR: Občané České republiky potřebují cestovní pas platný ještě 6 měsíců po návratu. Pro vyřízení turistického víza se předkládají 3 vyplněné formuláře, 3 pasové fotografie, předběžný program, rezervace hotelů). Turistické vízum lze získat i přes internet nebo v Bangkoku.

Velvyslanectví: Velvyslanectví České republiky pro Bhútán, No. 109/B2 Aung Taw Mu Lane, Than Lwin Road, Bahan Township, Yangon. telefon: +95 1 505 019, +95 1 2306174, +95 1 2306175, e-mail: yangon@embassy.mzv.cz, provozní hodiny: pondělí, pátek 08.45 – 17.15.

Bhútán lze označit za tajuplnou a cestovatelům těžce přístupnou zemi ve znamení lámaistického buddhismu a nádherné panenské přírody s otisky stop sněžných levhartů. Předně je však zemí himálajských velehor a úchvatných monzunových lesů (tvoří cca 70 % rozlohy). Celý svět si na bhútánském království (složeno z 20 okresů) cení vedle tradice výroby papíru a vysoce kultivované spirituální atmosféry také nezkrotné flóry.

Bhútán - země hřmícího draka a zlatého takina

Hora Gangkhar Puensum ležící na severu země je nejvyšší horou vstátu. Lidský noha nemůže zatím dojít na její vrchol, kvůli oficiálnímu zákazu ze strany místní královské vlády, a to z čistě náboženských důvodů. Ale to nijak nebrání obdivovat jí z dálky či zblízka, podle toho, jak si kdo troufá. Pak na vás čeká malebná zákoutí údolí Bumthang - „asijského Švýcarska”. Je zde k vidění nejvíce klášterů v celém Bhútánu!

Hlavní město Thimphu vás zase nadchne krásným palácem Tashicho Dzong. Thimphu slouží jako sídlo vlády. Je to jediné hlavní město na světě, kde nebliká červený, oranžový či zelený panáček neboli semafor! V místní zoo se zase seznámíte s ohroženým zvířecím symbolem, království takinem zlatým, a v Národní knihovny budete mít zase jedinečnou možnost nahlédnout do starověkých buddhistických rukopisů.

V Bhútánu se létá na zádech tygra i na nejobtížnější přistávací plochu

Unikátní horský klášter Taktsang neboli Tygří hnízdo, vybudovaný přímo nad nebezpečně hlubokou strží, leží v údolí Paro poblíž stejnojmenného významného města. Podle legend a mýtů sem přiletěl Guru Rimpoche (zakladatel buddhismu v Tibetu) na zádech obrovského řvoucího tygra.

Aby těch prapodivných věcí v Bhútánu nebylo málo (vedle zavedení hodnoty „hrubého domácího štěstí"), tak také v údolí Paro, poblíž kláštera se nachází jedno z nejnáročnějších přistávacích ploch pro letadla na celém světě! Je ukryta ve vrcholcích hor a povolení k přistání na ni mají jen speciálně vyškolení piloti!  

Zajímá vás více o této krásné zemi na úpatí mocných kopců Himálaje? Podívejte se do našich dalších cestopisných článků o Bhútánů níže!

Psali jsme o těchto místech

Oblíbené články

Kyichu Lhakhang v údolí Paro v Bhútánu - Cestovinky.cz
Historické stavby
Chrám Kyichu Lhakhang: tady se ukrývají bhútánské duchovní poklady
Jen necelých 56 km od hlavního města Thimbú leží v údolí Paro, jeden z nejposvátnějších chrámů na území Bhútánu. Podle legendy byl postaven za jedinou noc prvním sjednotitelem Tibetu.

Kvízy

S jakým náboženstvím jsou spojeny modlitební mlýnky?
Zobrazit odpověď
S buddhismem.