Přejít k hlavnímu obsahu

Kyichu Lhakhang - hlavní fotka

Kyichu Lhakhang v údolí Paro v Bhútánu - Cestovinky.cz
<a href="https://www.flickr.com/photos/2ni/8154494585/">tö</a> / <a href="http://foter.com/">Foter</a> / <a href="http://creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/2.0/">CC BY-NC-ND</a>

Chrám Kyichu Lhakhang: tady se ukrývají bhútánské duchovní poklady

Jen necelých 56 km od hlavního města Thimbú leží v údolí Paro, jeden z nejposvátnějších chrámů na území Bhútánu. Podle legendy byl postaven za jedinou noc prvním sjednotitelem Tibetu.

Chrám Kyichu Lhakhang není nějak extra velký a uvnitř rozhodně nečekejte labyrinty spletitých chodeb a místností. Jeho kouzlo tkví v atmosféře dávno zašlých dob reprezentované především sochu Buddhy ze 7. století. Velikost a mohutnost památek uvnitř kaple je ale kompenzována posvátností tohoto poutního místa a nádhernou přírodou kolem dokola.

Samotné chrámové zdi vzbuzují v každém příchozím hluboký respekt a úctu - vždyť základní kameny chrámu Kyichu Lhakhang leží na stejném místě už od 7. století n. l. Tehdy chrám nechal postavit „první tibetský buddhistický král“ Songcän Gampo. Za svého života plného starostlivého kralování a válčení se totiž i velmi činně podílel na budování chrámů - nechal jich postavit celkem 108.

Věděli jste, že tibetský král a sjednotitel země Songcän Gampo byl ve své době nazírán jako znovuzrození známého bódhisattvy (toho, kdo dosáhl stavu předcházejícího stavu buddhy) Avalókitešvary? Ten prý dnes existuje v těle 14. dalajlámy (Tändzin Gjamccho), jenž žije od roku 1959 v indickém exilu.

Významná rozšíření chrámu přišla v 18. a 19. století. Konkrétně v 18. století přibylo něco málo posvátných soch do vnitřku chrámu a v roce 1839 přibyla nová přístavba. A protože zub času si sem tam dovolil drze narušit základy kaple, tak vše v roce 1968 prošlo ještě jednou rekonstrukcí iniciovanou matkou královnou Aši Kesang.

Stúpa je drobná stavba symbolizující tělo meditujícího Buddhy

Chrámu žehnal „z lotosu zrozený“

Z lotosu zrozený, tak zní doslovný předklad jména Padmasambhava. Tento duchovní vůdce vůbec jako první přinesl buddhistickou zvěst o čtyřech ušlechtilých pravdách (pravda o utrpení pravda o vzniku utrpení, pravda o ustání utrpení a pravda o cestě vedoucí ke konci utrpení) do Tibetu. Zde je znám také pod jménem Guru rinpočhe (Velevzácný učitel).

Traduje se, že ke zdem Kyichu Lhakhang přišel v 8. století a prohlásil u nich, že chrám je obtěžkán mnohými duchovními poklady, stejně jako např. ovocný strom chutným a zralým ovocem, které dává tělu a duchu potřebnou sílu.

Možná, že v jednom z nich přebývá znovuzrozená duše samotného Buddhy...

Na důkaz jeho slov, zde byl také v roce 1992 proveden duchovní rituál zpopelnění, kdy Dilgo Khjence rinpočhe – svého času také duchovní rádce královské rodiny – svým popelem též požehnal celé místo. Na jeho počest zde stojí stúpa (čhörten) – relikviář.

Až při toulkách v prostoru okolo chrámu dorazíte k prapodivné skládce. Vězte, že s tímto harampádím pracoval Thangtong Gjalpo, buddhista a průkopnický stavitel železných mostů a obecně takový Ferda Mravenec východu. Celkem jich prý v Tibetu a Bhútánů postavil na pětaosmdesát! Dále si také rozhodně prohlédněte na nádvoří chrámu nástěnnou malbu krále Gesara – legendární mytickou postavu, určitou obdobu řeckého Odyssea. Vyprávění o králi Gesaerovi je nejdelší epos na celém světě. Tato epická báseň má více než milión veršů!

Dva pomerančovníky na nádvoří jsou ochránci klidu, míru a prosperity

Naklánějí se ve větru sem a tam, tam a sem...

Místní lidé a mniši vidí opravdu v těchto stromech něco víc než typický turista s fotoaparátem v ruce. Pomerančovníky opatrují duše místních a mniši věnující se meditativní rozjímání u jejich nádherně zelenohnědých kmenů a korun prý dosahuje rychle stavu naprostého uklidnění myšlenek.

Věděli jste, že Paro je nejúrodnější údolí v Bhútánu? Nejvíce se zde daří pěstovat červenou rýži, jablka nebo brambory.

A to nejlepší nakonec? Vyšlete do svého rodného kraje přání či modlitbu za zdraví a úspěch lidí, které máte rádi. K tomu vám pomohou krásně zdobené tradiční buddhistické modlitební mlýnky, kterými jsou osazené místní chrámové zdi (speciálně zvlášť stojí tři obrovské mlýny). Buddhisté to tak dělají pořád!

Těch je, panečku.
 
 

Místo

27° 26' 28.05", 89° 22' 32.9088"
Rubrika:
Aktivity:

Kultura

Autor:
Pavel Jartym

Podívejte se na články ze stejných kategorií:

Chrám Kyichu Lhakhang: tady se ukrývají bhútánské duchovní poklady