Cestování > Země > Afrika > Etiopie

Etiopie

Hlavní město: Addis Abeba. Počet obyvatel: 105 350 020 (2017). Rozloha: 1 127 127 km2 (26. na světě). Úřední jazyk: amharština. Měna: etiopský birr. Sousední státy: Eritrea, Džibutsko, Somálsko, Keňa, Súdán, Jižní Súdán.

Přišla o moře, ale pyšní se pestrou přírodou

Až do roku 1993 měla Etiopie přístup k moři, čemuž udělala přítrž Eritrea svým prohlášením nezávislosti. Zemi v tzv. africkém rohu, jenž se nachází na východě Afriky, dominuje náhorní plošina v centrální části. Součástí tohoto masivu jsou horské hřebeny, hluboké rokle a údolí hlavně na severu. Směrem na jihovýchod a západ se postupně svažuje a mění se v nížinu.

Kulturně a demograficky bohatá země

Ačkoli patří Etiopie k nejchudším africkým státům, kulturně a demograficky je bohatá. Právě na jejím území se dochovaly pozůstatky člověka z rodu Australopithecus. Země prošla obdobím křesťanství i islámu, evropského kolonialismu či komunismu, který skončil až s pádem sovětského bloku.

Zároveň je na Etiopii zvláštní to ohromné množství etnických skupin, které zde žije, i to, že se v zemi používá přes 80 jazyků a další asi dvě stovky dialektů.

Psali jsme o těchto místech

Javascript is required to view this map.

Oblíbené články

Žádné zábradlí, žádné stezky. Tady jste na vlastní pěst a v nebezpečí – jen vy a teplota přes 40°C a nepřetržité a ohlušující erupce z lávového jezera. Sopka Erta Ale. 

celý článek
  •  

Kvízy

Jak se říká sopce Erta Ale na severovýchodě Etiopie?
Zobrazit odpověď
Kouřící hora.
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď

Cestujete rádi? Pak jste na správné adrese! Právě tady najdete výběr těch nejlepších článků, videí a fotek s cestovatelskou tématikou. Magazín o cestování nejen pro dobrodruhy.