Přejít k hlavnímu obsahu

Etiopie

Hlavní město: Addis Abeba. Počet obyvatel: 105 350 020 (2017). Rozloha: 1 127 127 km2 (26. na světě). Úřední jazyk: amharština. Měna: etiopský birr. Sousední státy: Eritrea, Džibutsko, Somálsko, Keňa, Súdán, Jižní Súdán.

Přišla o moře, ale pyšní se pestrou přírodou

Až do roku 1993 měla Etiopie přístup k moři, čemuž udělala přítrž Eritrea svým prohlášením nezávislosti. Zemi v tzv. africkém rohu, jenž se nachází na východě Afriky, dominuje náhorní plošina v centrální části. Součástí tohoto masivu jsou horské hřebeny, hluboké rokle a údolí hlavně na severu. Směrem na jihovýchod a západ se postupně svažuje a mění se v nížinu.

Kulturně a demograficky bohatá země

Ačkoli patří Etiopie k nejchudším africkým státům, kulturně a demograficky je bohatá. Právě na jejím území se dochovaly pozůstatky člověka z rodu Australopithecus. Země prošla obdobím křesťanství i islámu, evropského kolonialismu či komunismu, který skončil až s pádem sovětského bloku.

Zároveň je na Etiopii zvláštní to ohromné množství etnických skupin, které zde žije, i to, že se v zemi používá přes 80 jazyků a další asi dvě stovky dialektů.

Psali jsme o těchto místech

Oblíbené články

Proláklina Danakil - Cestovinky.cz
Řeky a jezera
Vstup do pekla uprostřed pouště, to je proláklina Danakil
Všechno to začalo vcelku nevinně. Jednoho dne podmořské zemské desky v Rudém moři a v Adenském zálivu vrazily do Východoafrického zlomu a odrazem odskočily zpět.
Vulkán Erta Ale na severovýchodě Etiopie a jeho lávové jezero. - Cestovinky.cz
Hory a ledovce
"Nechoďte tam," varují vědci. Lidé však velbloudím taxi jezdí k Erta Ale dál
Žádné zábradlí, žádné stezky. Tady jste na vlastní pěst a v nebezpečí – jen vy a teplota přes 40°C a nepřetržité a ohlušující erupce z lávového jezera. Sopka Erta Ale. 
Muži v Etiopii
To nejlepší
Muži z kmene Me'en vypijí litry krve denně přímo z rány zvířete. Ten nejtlustší po půlroce nemůže ani chodit
Ve světě existuje řada podivných a často i nechutných tradic, z nichž přechází mráz po zádech i těm nejotrlejším jedincům. Jednu takovou dodržují i muži z kmene Me'en v Etiopii.
Žena z kmene Surma
To nejlepší
Po první menstruaci vrazí dívce do rtu kůl. Kultura Surmů se vám prostě vryje pod kůži, ať chcete, nebo ne
Existují zvyky a tradice, které dodržujeme rádi, a pak jsou takové, nad kterými zvídavě zvedáme obočí. Nebo rovnou křivíme ústa a klepeme si na čelo.

Kvízy

Ve skalách, nebo v poušti? Kde je etiopský "vstup do pekla" Danakil?
Zobrazit odpověď
Je to proláklina uprostřed pouště.
Jak se říká sopce Erta Ale na severovýchodě Etiopie?
Zobrazit odpověď
Kouřící hora.