Přejít k hlavnímu obsahu

Izrael

Hlavní město: Jeruzalém. Počet obyvatel: 8 mil. (údaj z roku 2013). Rozloha: 21 640 km² (150. největší země světa). Úřední jazyk: Hebrejština, arabština. Měna: Nový izraelský šekel. Sousední státy: Libanon, Sýrie, Jordánsko, Egypt. 

Bezvízový styk pro obyvatele ČR: Vízum se nevyžaduje, pakliže pobyt nepřesáhne tři měsíce a je nevýdělečné povahy. Pro krátkodobé turistické pobyty není tedy potřeba vízum. Víza pro ostatní účely (krátkodobé výdělečné a dlouhodobé) jsou nutná. Povinnost opatřit si vízum se týká i dobrovolné práce, např. v kibucu.

Velvyslanectví: Velvyslanectví ČR v Izraeli je v Tel Avivu. 23 Zeitlin Steet, 61664 Tel Aviv. P.O.Box 16361. V zemi jsou pak další dva honorování konzuláty.

Izrael – moderní dějiny plné krve

Moderní stát Izrael vznikl v roce 1948 a od té doby se koupe v krvi. Snaha o vznik židovského státu byla už v 19. století, kdy tuto mošlenku mocně prosazovalo sionistické hnutí, nicméně k prvním výrazným krokům došlo až po druhé světové válce.

Organizace spojených národů v roce 1947 schválila rozdělení Mandátu Palestina na dvě části, což ale Arabská liga odmítla. I přesto ale 14. května 1948 vyhlásil Izrael nezávislost. A ve Válce za nezávislost, která přišla hned potom, získal a obsadil i další území, která už byla nad rámec toho, co schválila Organizace spojených národů.

Následovala desetiletí bojů, válek, tisíce a tisíce obětí, roky neklidu a nestability, které de facto s přestávkami trvají dodnes. Izrael sice uzavřel mírové dohody s Egyptem a Jordánskem , nicméně stále nejsou uzavřené mírové dohody s Palestinci.

Navzdory válkám oblíbený turistický cíl

I přesto ale Izrael patří mezi velmi oblíbené turistické cíle. Ať už z důvodu toho, že leží pří východním pobřeží Středozemního moře a klima je tu od jara do podzimu velmi příjemné, nebo pro své přírodní, historické a kulturní památky.

Izraelci považují za své hlavní město Jeruzalém. Město, které je posvátným místem hned tří náboženství. Židé a křesťané sem jezdí ke Zdi nářků (Západní zdi), která je pozůstatkem Šalomounova chrámu, muslimové vyrážejí k mešitě Al-Aksá (známá je také pod označením Chrámová hora), kterou považují za hlavní město budoucího státu Palestina.

Zbytek světa nicméně považuje za hlavní město Izraele moderní a kosmopolitní Tel Aviv, který leží na pobřeží a je symbolem moderního Izraele. Vyznavači učení kabala pak vyrážejí do svatého města tohoto směru, kterým je město Safed. Častým cílem je i Betlém, rodiště Ježíše Krista i krále Davida.

Vykoupejte se v Mrtvém moři!

Do Izraele se jezdí i za léčivými účinky Mrtvého moře. Bezodtoké a extrémně slané jezero je nejníže položeným bodem planety – leží 420 metrů pod hladinou světového oceánu. Voda, která kvůli své slanosti nedovoluje život většině vodních živočichů, má paradoxně pozitivní dopady na lidský organismus. Navíc díky vysoké hustotě perfektně nadnáší.

Velmi fotogenická jsou pak některá místa v Negevské poušti, která zabírá asi 70 % rozlohy celého státu. Potkat se tu můžete i s beduíny, případně strávit pár příjemných dní v letovisku Ejlat.

Vzhledem k tomu, že Izrael leží v politicky nestabilní oblasti, je dobré se před cestou podívat na stránky Ministerstva zahraničních věcí, jaká je aktuální bezpečnostní situace v zemi.

Psali jsme o těchto místech

Oblíbené články

Galilejské jezero
Řeky a jezera
Galilejské jezero - největší izraelské sladkovodní jezero
Galilejské jezero je nejníže položeným sladkovodním jezerem na světě a druhým nejníže položeným jezerem po Mrtvém moři. Ještě před několika lety bylo největší zásobárnou sladké vody v Izraeli. 
Izraelská Netanya
Pláže a moře
Z nuly na 200 tisíc: Poznejte izraelskou riviéru
Zatímco před dvaceti lety do Izraele jezdili na dovolenou hlavně dobrodruzi, dnes tam míří stále více Čechů. Létají hlavně k moři do míst, kde mají jistotu prvotřídní úrovně služeb.
Noční Jeruzálem se Zdí Nářků - Cestovinky.cz
Historické stavby
E-modlitba je jen zrnkem toho, co nevíte o Zdi nářků
Pokud se chystáte do Jeruzaléma, neměli byste si nechat ujít návštěvu Zdi nářků. Prozradíme vám skutečně nečekané perly.
nánosy soli na břehu Mrtvého moře - Cestovinky.cz
Pláže a moře
Mrtvé moře: relaxační ráj na kraji pouště
Jen asi 30 kilometrů vzdušnou čarou od Jeruzaléma se nachází nejníže položené slané jezero na světě.
Davidova věž v Jeruzalémě - Cestovinky.cz
Historické stavby
Poznejte 10 nejkrásnějších míst Jeruzaléma: projděte branami historie několika náboženství
Jeruzalém je zajímavý a obdivuhodný z mnoha důvodů. Především ho ale chápeme jako místo, kde se setkávají náboženství a s náboženstvím se tu setkávají věřící i nevěřící.
obrazek
Řeky a jezera
Místu, které pamatuje Sodomu a Gomoru, zvoní umíráček
Je desetkrát slanější než Středozemní moře, osm a půl krát slanější než kterýkoli světový oceán. Na jeho břehu se návštěvníci od hlavy až k patě pomažou blahodárným bahnem a odchází levitovat do vody.
Jeruzalém a jeho panorama, Izrael - Cestovinky.cz - Cestovinky.cz
Pláže a moře
Na dovolené v Izraeli si užijete teplo a koupání po celý rok
Chcete si užít slunce v letním i zimním období a zároveň poznat neobyčejná místa? Mnoho turistů míří do Jeruzaléma, jednoho z nejstarších měst na světě, a touží navštívit místa spjatá s biblickými příběhy.
Izrael PR
To nejlepší
6 nejkrásnějších míst v Izraeli
Rádi byste prozkoumali jednu z historicky nejzajímavějších zemí na světě? Izrael má za sebou opravdu hodně bohatou historii, která vás v mnohém určitě dost překvapí. My jsme pro vás sepsali 6 míst, která při návštěvě nevynechat. Čtěte dál.
Pohled do průčelí izraelské budovy
Praktický rádce
Izrael znovu zpřísňuje. Do karantény musí i naočkovaní Češi
Premianta v počtu plně očkovaných obyvatel drtí mutace delta. Proto izraelský parlament schválil nová omezující opatření pro vstup a pobyt v zemi.
Letovisko Ejlat na jihu Izraele
Pláže a moře
Ejlat – nejjižnější poklad Izraele
V Ejlatu u Rudého moře je teplo takřka po celý rok. Můžete zde poznávat podmanivý podmořský svět nebo vyrazit na výlet do Negevské pouště.