Přejít k hlavnímu obsahu

Izrael

Hlavní město: Jeruzalém. Počet obyvatel: 8 mil. (údaj z roku 2013). Rozloha: 21 640 km² (150. největší země světa). Úřední jazyk: Hebrejština, arabština. Měna: Nový izraelský šekel. Sousední státy: Libanon, Sýrie, Jordánsko, Egypt. 

Bezvízový styk pro obyvatele ČR: Vízum se nevyžaduje, pakliže pobyt nepřesáhne tři měsíce a je nevýdělečné povahy. Pro krátkodobé turistické pobyty není tedy potřeba vízum. Víza pro ostatní účely (krátkodobé výdělečné a dlouhodobé) jsou nutná. Povinnost opatřit si vízum se týká i dobrovolné práce, např. v kibucu.

Velvyslanectví: Velvyslanectví ČR v Izraeli je v Tel Avivu. 23 Zeitlin Steet, 61664 Tel Aviv. P.O.Box 16361. V zemi jsou pak další dva honorování konzuláty.

Izrael – moderní dějiny plné krve

Moderní stát Izrael vznikl v roce 1948 a od té doby se koupe v krvi. Snaha o vznik židovského státu byla už v 19. století, kdy tuto mošlenku mocně prosazovalo sionistické hnutí, nicméně k prvním výrazným krokům došlo až po druhé světové válce.

Organizace spojených národů v roce 1947 schválila rozdělení Mandátu Palestina na dvě části, což ale Arabská liga odmítla. I přesto ale 14. května 1948 vyhlásil Izrael nezávislost. A ve Válce za nezávislost, která přišla hned potom, získal a obsadil i další území, která už byla nad rámec toho, co schválila Organizace spojených národů.

Následovala desetiletí bojů, válek, tisíce a tisíce obětí, roky neklidu a nestability, které de facto s přestávkami trvají dodnes. Izrael sice uzavřel mírové dohody s Egyptem a Jordánskem , nicméně stále nejsou uzavřené mírové dohody s Palestinci.

Navzdory válkám oblíbený turistický cíl

I přesto ale Izrael patří mezi velmi oblíbené turistické cíle. Ať už z důvodu toho, že leží pří východním pobřeží Středozemního moře a klima je tu od jara do podzimu velmi příjemné, nebo pro své přírodní, historické a kulturní památky.

Izraelci považují za své hlavní město Jeruzalém. Město, které je posvátným místem hned tří náboženství. Židé a křesťané sem jezdí ke Zdi nářků (Západní zdi), která je pozůstatkem Šalomounova chrámu, muslimové vyrážejí k mešitě Al-Aksá (známá je také pod označením Chrámová hora), kterou považují za hlavní město budoucího státu Palestina.

Zbytek světa nicméně považuje za hlavní město Izraele moderní a kosmopolitní Tel Aviv, který leží na pobřeží a je symbolem moderního Izraele. Vyznavači učení kabala pak vyrážejí do svatého města tohoto směru, kterým je město Safed. Častým cílem je i Betlém, rodiště Ježíše Krista i krále Davida.

Vykoupejte se v Mrtvém moři!

Do Izraele se jezdí i za léčivými účinky Mrtvého moře. Bezodtoké a extrémně slané jezero je nejníže položeným bodem planety – leží 420 metrů pod hladinou světového oceánu. Voda, která kvůli své slanosti nedovoluje život většině vodních živočichů, má paradoxně pozitivní dopady na lidský organismus. Navíc díky vysoké hustotě perfektně nadnáší.

Velmi fotogenická jsou pak některá místa v Negevské poušti, která zabírá asi 70 % rozlohy celého státu. Potkat se tu můžete i s beduíny, případně strávit pár příjemných dní v letovisku Ejlat.

Vzhledem k tomu, že Izrael leží v politicky nestabilní oblasti, je dobré se před cestou podívat na stránky Ministerstva zahraničních věcí, jaká je aktuální bezpečnostní situace v zemi.

Zajímavosti o Izraeli

 1. Izrael je jedinou liberální demokracií na Blízkém východě.
 2. První zmínka o Izraeli je doložena na vítězném sloupu faraona Merenptaha (1224-1204 př. n. l.).
 3. Druhým oficiálním jazykem je v Izraeli arabština. Dopravní značení v zemi jsou v hebrejštině, arabštině a angličtině.
 4. Na hranicích mezi Izraelem a Jordánskem leží nejníže položené místo na zemském povrchu – Mrtvé moře. Díky specifickým podmínkám má oblast Mrtvého moře příznivé účinky na léčbu kožních onemocněnínemocí dýchací soustavy a pohybového ústrojí. 
 5. Na jihozápadním okraji Mrtvého moře leží nejdelší solná jeskyně na světě, která měří 10 km.
 6. Nejoblíbenějším rychlým občerstvením v Izraeli je falafel.
 7. V Izraeli je největší koncentrace hi-tech společností na světě (kromě Silicon Valley).
 8. Z Izraele pochází řada vynálezů, které dnes považujeme za samozřejmost: textové zprávy SMS, hlasová schránka, program ICQ, počítačový antivirový program.
 9. V místní pobočce firmy Motorola byl vyroben první mobil na světě.
 10. Izrael je jedinou zemí na světě, která používá košer lepidlo na poštovní známky.
 11. Přístavní město Ejlat u Rudého moře je zónou volného obchodu. Všechny nákupy jsou osvobozeny od DPH.
 12. Izrael má nejvíce muzeí v přepočtu na obyvatele než kterákoli jiná země na světě.
 13. Olivová hora v Jeruzalémě je nejstarším používaným hřbitovem na světě. První záznamy o pohřbívání pocházejí z období Prvního chrámu před 3 000 lety.
 14. V roce 2010 byl Izrael  jednomyslně přijat za plnoprávného 32. člena Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj jako teprve druhý členský stát z Blízkého východu vedle Turecka.
 15. Dvakrát ročně je Chulské údolí na severu Izraele zastávkou asi 500 milionů ptáků. Ptáci, kteří v březnu opouštějí svá zimní stanoviště v Africe a odlétají do Evropy, udělají svou první zastávku v Izraeli.

Psali jsme o těchto místech

Oblíbené články

Galilejské jezero
Řeky a jezera
Galilejské jezero - největší izraelské sladkovodní jezero
Galilejské jezero je nejníže položeným sladkovodním jezerem na světě a druhým nejníže položeným jezerem po Mrtvém moři. Ještě před několika lety bylo největší zásobárnou sladké vody v Izraeli. 
Izraelská Netanya
Pláže a moře
Z nuly na 200 tisíc: Poznejte izraelskou riviéru
Zatímco před dvaceti lety do Izraele jezdili na dovolenou hlavně dobrodruzi, dnes tam míří stále více Čechů. Létají hlavně k moři do míst, kde mají jistotu prvotřídní úrovně služeb.
Noční Jeruzálem se Zdí Nářků - Cestovinky.cz
Historické stavby
E-modlitba je jen zrnkem toho, co nevíte o Zdi nářků
Pokud se chystáte do Jeruzaléma, neměli byste si nechat ujít návštěvu Zdi nářků. Prozradíme vám skutečně nečekané perly.
nánosy soli na břehu Mrtvého moře - Cestovinky.cz
Pláže a moře
Mrtvé moře: relaxační ráj na kraji pouště
Jen asi 30 kilometrů vzdušnou čarou od Jeruzaléma se nachází nejníže položené slané jezero na světě.
Davidova věž v Jeruzalémě - Cestovinky.cz
Historické stavby
Poznejte 10 nejkrásnějších míst Jeruzaléma: projděte branami historie několika náboženství
Jeruzalém je zajímavý a obdivuhodný z mnoha důvodů. Především ho ale chápeme jako místo, kde se setkávají náboženství a s náboženstvím se tu setkávají věřící i nevěřící.
obrazek
Řeky a jezera
Místu, které pamatuje Sodomu a Gomoru, zvoní umíráček
Je desetkrát slanější než Středozemní moře, osm a půl krát slanější než kterýkoli světový oceán. Na jeho břehu se návštěvníci od hlavy až k patě pomažou blahodárným bahnem a odchází levitovat do vody.
Jeruzalém a jeho panorama, Izrael - Cestovinky.cz - Cestovinky.cz
Pláže a moře
Na dovolené v Izraeli si užijete teplo a koupání po celý rok
Chcete si užít slunce v letním i zimním období a zároveň poznat neobyčejná místa? Mnoho turistů míří do Jeruzaléma, jednoho z nejstarších měst na světě, a touží navštívit místa spjatá s biblickými příběhy.
TOP 10 Izraele
Průvodce státem
TOP 10 Izraele: nezaměnitelný Jeruzalém, stařičká Jaffa zasvěcená astrologii nebo místní Grand Canyon
Přemýšlíte o cestě do Svaté země a chcete znát desítku top míst, která tu stojí za návštěvu? Žádný problém, sepsali jsme je pro vás. Stačí se začíst!
Jaffa úvodní
Průvodce městem
Starobylá Jaffa: ztraťte se v uličkách pojmenovaných podle znamení zvěrokruhu
Když už se našinec vypraví do Izraele, pak je to hlavně do Jeruzaléma, k Mrtvému moři nebo do Ejlatu. To je fajn. Zároveň by ale byla škoda vynechat Tel Aviv a Jaffu.
Tel Aviv panorama
Průvodce městem
Tel Aviv: Město, které tančí, vzniklo poměrně nedávno a na písečných dunách
Když se mluví o Izraeli, Svaté zemi, nejspíš vás jako první napadne Jeruzalém. Když pak vítězoslavně dodáte ještě něco o Mrtvém moři, možná pak dojde i na Tel Aviv.

Kvízy

Jak se jmenuje jedno z nejstarších měst na světě, které tvoří jeden celek s Tel Avivem?
Zobrazit odpověď
Jaffa
Jak se jmenuje 40 kilometrů dlouhé a 2–10 kilometrů široké vápencové údolí v jižní části Izraele, které svým tvarem připomíná protáhlé srdce?
Zobrazit odpověď
Machteš Ramon