Přejít k hlavnímu obsahu

Keňa

Hlavní město: Nairobi. Počet obyvatel: 36,9 mil (údaj z roku 2007). Rozloha: 582 646 km² (46. největší země světa). Úřední jazyk: Svahilština, angličtina, arabština, kmenové jazyky. Měna: Keňský šilink. Sousední státy: Uganda, Jižní Súdán, Etiopie, Somálsko, Tanzanie.

Bezvízový styk pro obyvatele ČR: Cestovní režim pro občany ČR - vízový styk pro všechny druhy pasů. Požadavek pro vstup do země - platné vstupní nebo tranzitní vízum. Možnost získání víza: Velvyslanectví Keni v Haagu, ale též Velvyslanectví Velké Británie v Praze.

Velvyslanectví: Kirkos Kifle Ketema Rd., Kebele 15, House No. 289, Addis Ababa. P.O.Box 3108

Keňa – safari i plážové resorty

V posledních letech se sem nejezdí jen na pravé africké safari, ale už i do luxusních plážových resortů na pobřeží Indického oceánu. Keňa se tak stává oblíbenou zimní destinací pro exotickou dovolenou. Nicméně jejím poznávacím znamením jsou ještě stále nekonečné savany a národní parky a ne resorty na plážích Indického oceánu.

Keňa je stát ve východní Africe a můžeme říci, že její území je jedno z nejdéle osídlených na naší planetě. Dokazují to archeologické vykopávky, během kterých se našly kostry Homo Habilis staré 2,6 milionu let.

V průběhu několika posledních staletí pak území Keni bylo pod nadvládou Arabů, později Portugalců, po nich zanzibarského sultanátu a pak Velké Británie. Od roku 1964 je potom Keňa nezávislý stát.

Za Masaji a Velkou africkou pětkou

V Keni dnes leží zhruba čtyři desítky národních parků a přírodních rezervací. Jedním z nejznámějších je národní park Masai Mara na jihozápadě, který už svým názvem odkazuje k národu, který toto území obýval a stále obývá. Masajové jsou hrdý a nikdy nepokořený národ. Masai Mara pak na jihu přechází v tanzanské Serengeti, kam se na přelomu září a října přesouvají obrovská stáda zvěře. V pohybu je v této době několik milionů kusů zvěře. V Masai Mara se také můžete potkat s takzvanou Velkou africkou pětkou.

Dalším slavným národním parkem je park Tsavo – který se dělí na východní a západní část. Pokud ale sečteme rozlohy těchto dvou částí, vznikne nám plocha o velikosti zhruba čtvrtiny Česka. Není divu, že je národní park Tsavo jedním z největších parků planety.

Mount Kenya viditelná z Nairobi

Ve středu státu pak leží Mount Kenya – nejvyšší vrchol Keni a zároveň druhý nejvyšší vrchol celé Afriky. Vystoupat až do nadmořské výšky 5199 metrů přitom není příliš náročné, na vrchol vede několik velmi dobře udržovaných cest. Nicméně i tak se nedoporučuje výstup podcenit. Mount Kenya je navíc dobře viditelná i z hlavního města Nairobi.

Keňa má pobřeží dlouhé téměř 550 kilometrů. Na pobřeží Indického oceánu je navíc horké a vlhké podnebí. V únoru a březnu tu teploty běžně přesahují třicítku a období dešťů začíná až na konci března. Keňa se tak stává i oblíbenou destinací pro klasickou plážovou dovolenou. Názvy jako Diani, Nyali, Bamburi nebo Malindi se tak objevují v nabídkách cestovek stále častěji.

Psali jsme o těchto místech

Oblíbené články

Snídaně s žirafou - Cestovinky.cz
Parky a rezervace
Hotel v Africe nabízí snídaně se žirafou
Už jste někdy snídali obklopeni kriticky ohroženými zvířaty? Hotel Giraffe Manor na předměstí Nairobi v Keni zprostředkovává návštěvníkům takové nezapomenutelné zážitky.
nejdrsnější věznice světa Kamiti
To nejlepší
Nejdrsnější věznice světa: Kamiti v Keni je přeplněná, otřásají s ní kontroverze
Do vězení v Keni se nikdo dostat nechce. Za vůbec nejhorší je považována věznice s maximální ostrahou, Kamiti, kterou trápí přeplněnost a epidemie.
Malá holčička, kterou drží za ruku
Lidé a etnika
Když začne dívenka během obřezávání plakat, svážou ji. Navzdory zákazům takhle mrzačí i roční holčičky
Rituály dospělosti jsou jedním z nejvýznamnějších milníků v životě mnohých etnik. Většinou však jde o velmi bolestivé a často i nelidské zkoušky, které si v ničem nezadají s týráním a mrzačením.
Big Ben - Cestovinky.cz
Praktický rádce
Novinky roku 2017: Zákaz igelitek v Keni a Londýn bez symbolu
Konec léta nebo, chcete-li, začínající podzim je extrémně bohatý na zásadní události v oblasti cestovního ruchu. Třeba při cestě na východ Afriky si nyní musíte rozmyslet, v čem povezete svoje věci.