Přejít k hlavnímu obsahu

Keňa

Hlavní město: Nairobi. Počet obyvatel: 36,9 mil (údaj z roku 2007). Rozloha: 582 646 km² (46. největší země světa). Úřední jazyk: Svahilština, angličtina, arabština, kmenové jazyky. Měna: Keňský šilink. Sousední státy: Uganda, Jižní Súdán, Etiopie, Somálsko, Tanzanie.

Bezvízový styk pro obyvatele ČR: Cestovní režim pro občany ČR - vízový styk pro všechny druhy pasů. Požadavek pro vstup do země - platné vstupní nebo tranzitní vízum. Možnost získání víza: Velvyslanectví Keni v Haagu, ale též Velvyslanectví Velké Británie v Praze.

Velvyslanectví: Kirkos Kifle Ketema Rd., Kebele 15, House No. 289, Addis Ababa. P.O.Box 3108

Keňa – safari i plážové resorty

V posledních letech se sem nejezdí jen na pravé africké safari, ale už i do luxusních plážových resortů na pobřeží Indického oceánu. Keňa se tak stává oblíbenou zimní destinací pro exotickou dovolenou. Nicméně jejím poznávacím znamením jsou ještě stále nekonečné savany a národní parky a ne resorty na plážích Indického oceánu.

Keňa je stát ve východní Africe a můžeme říci, že její území je jedno z nejdéle osídlených na naší planetě. Dokazují to archeologické vykopávky, během kterých se našly kostry Homo Habilis staré 2,6 milionu let.

V průběhu několika posledních staletí pak území Keni bylo pod nadvládou Arabů, později Portugalců, po nich zanzibarského sultanátu a pak Velké Británie. Od roku 1964 je potom Keňa nezávislý stát.

Za Masaji a Velkou africkou pětkou

V Keni dnes leží zhruba čtyři desítky národních parků a přírodních rezervací. Jedním z nejznámějších je národní park Masai Mara na jihozápadě, který už svým názvem odkazuje k národu, který toto území obýval a stále obývá. Masajové jsou hrdý a nikdy nepokořený národ. Masai Mara pak na jihu přechází v tanzanské Serengeti, kam se na přelomu září a října přesouvají obrovská stáda zvěře. V pohybu je v této době několik milionů kusů zvěře. V Masai Mara se také můžete potkat s takzvanou Velkou africkou pětkou.

Dalším slavným národním parkem je park Tsavo – který se dělí na východní a západní část. Pokud ale sečteme rozlohy těchto dvou částí, vznikne nám plocha o velikosti zhruba čtvrtiny Česka. Není divu, že je národní park Tsavo jedním z největších parků planety.

Mount Kenya viditelná z Nairobi

Ve středu státu pak leží Mount Kenya – nejvyšší vrchol Keni a zároveň druhý nejvyšší vrchol celé Afriky. Vystoupat až do nadmořské výšky 5199 metrů přitom není příliš náročné, na vrchol vede několik velmi dobře udržovaných cest. Nicméně i tak se nedoporučuje výstup podcenit. Mount Kenya je navíc dobře viditelná i z hlavního města Nairobi.

Keňa má pobřeží dlouhé téměř 550 kilometrů. Na pobřeží Indického oceánu je navíc horké a vlhké podnebí. V únoru a březnu tu teploty běžně přesahují třicítku a období dešťů začíná až na konci března. Keňa se tak stává i oblíbenou destinací pro klasickou plážovou dovolenou. Názvy jako Diani, Nyali, Bamburi nebo Malindi se tak objevují v nabídkách cestovek stále častěji.

Psali jsme o těchto místech

Oblíbené články

Snídaně s žirafou - Cestovinky.cz
Parky a rezervace
Hotel v Africe nabízí snídaně se žirafou
Už jste někdy snídali obklopeni kriticky ohroženými zvířaty? Hotel Giraffe Manor na předměstí Nairobi v Keni zprostředkovává návštěvníkům takové nezapomenutelné zážitky.
Keňa zajímavosti
Průvodce státem
Keňa a její nejzajímavější místa: 10 tipů na města, pláže i zvířata
Keňa si v poslední době u turistů získává na oblíbenosti. Aby ne. Tahle země ve východní Africe má co nabídnout, ať už chcete za zvířaty, nebo na pláž.
nejdrsnější věznice světa Kamiti
To nejlepší
Nejdrsnější věznice světa: Kamiti v Keni je přeplněná, otřásají s ní kontroverze
Do vězení v Keni se nikdo dostat nechce. Za vůbec nejhorší je považována věznice s maximální ostrahou, Kamiti, kterou trápí přeplněnost a epidemie.
Malá holčička, kterou drží za ruku
Lidé a etnika
Když začne dívenka během obřezávání plakat, svážou ji. Navzdory zákazům takhle mrzačí i roční holčičky
Rituály dospělosti jsou jedním z nejvýznamnějších milníků v životě mnohých etnik. Většinou však jde o velmi bolestivé a často i nelidské zkoušky, které si v ničem nezadají s týráním a mrzačením.
Big Ben - Cestovinky.cz
Praktický rádce
Novinky roku 2017: Zákaz igelitek v Keni a Londýn bez symbolu
Konec léta nebo, chcete-li, začínající podzim je extrémně bohatý na zásadní události v oblasti cestovního ruchu. Třeba při cestě na východ Afriky si nyní musíte rozmyslet, v čem povezete svoje věci.