Přejít k hlavnímu obsahu

Kuba

Hlavní město: Havana. Počet obyvatel: 11,2 mil (údaj z roku 2012). Rozloha: 109 884 km² (17. největší ostrov světa a šestý v Americe). Úřední jazyk: Španělština. Měna: Kubánské peso. Sousední státy: Kuba je ostrov. Nejblíže má na východě Haiti, na západě Mexiko, na severu Bahamy a americkou Floridu, na jihu Jamajku a Kajmanské ostrovy.

Bezvízový styk pro obyvatele ČR: 19. ledna 2000 přestal platit bezvízový styk mezi Českou republikou a Kubou. Pro turistický pobyt nepřesahující 30 dní ale stačí poměrně jednoduše na velvyslanectví vyřídit tzv. turistickou kartu.

Velvyslanectví: Velvyslanectví České republiky na Kubě - Embajada de la República Checa, Avenida Kohly, No. 259, e/ 41 y 43, Nuevo Vedado, Havana. Úřad funguje také jako velvyslanectví pro Bahamy.

Kuba, země vyhlášených doutníků, rumu světově uznávané hudby.

Největší hity na Kubě

Proč ještě, pomineme-li zmíněné doutníky, rum a hudbu bychom vlastně měli Kubu navštívit? Třeba kvůli starým americkým autům, které jezdí po Kubě a ve velké míře především po hlavním městě Havaně, nebo kvůli pohodě a zázemí na pláži Varadero a v nedalenkém Santiago de Cuba.

Revoluční vývoj na ostrově svobody

Proti přezdívce „ostrov svobody“ by kdekdo mohl něco namítat, to ovšem ponechme stranou a zopakujme si jen fakta týkající se nedávné historie země. Po Kolumbově osídlení se zde začalo mluvit španělsky, postupem času si na ostrov začaly dělat nároky Spojené státy americké. Na konci devatenáctého se mocnosti střetly v takzvané Španělsko-americké válce.

Na pozadí tohoto konfliktu se začala v Americe rozvíjet senzacechtivá žurnalistika, nicméně to není podstatné. Důležité je, že po válce se Španělé z ostrova stáhli, Američané si na Guantánamu vybudovali vojenskou základnu, která funguje dodnes a Kuba získala nezávislost.

O pár desetiletí později se odehrály události, které ovlivnily osud ostrova na dlouhá léta. V roce 1959 totiž vyvrcholila Kubánská revoluce, z níž vyšel vítězně Fidel Castro a jeho stoupenci. Země se vydala na cestu socialismu.

Další informace najdete na stránkách Ministerstva zahraničí.

Zajímá vás toho o Kubě ještě víc? Mrkněte do článků!

Psali jsme o těchto místech

Oblíbené články

most Bacunayagua úvodní
Moderní stavby
Most Bacunayagua: stavitelská pýcha a jeden ze sedmi divů Kuby
Havana, Varadero a výlet do hor nebo do výrobny rumu. Tak často vypadá turistický pobyt na Kubě. Pokud si potrpíte na trošku toho poznání, vydejte se v severní části Kuby na místo, na které jsou zdejší obyvatelé náležitě hrdí.
Písečné pláže na Kubě - Cestovinky.cz
Pláže a moře
Ostrov Mládeže bez mladých, zato však s příslibem zlatého pokladu
Isla de la Juventud je druhým největším ostrovem Kuby. Původně se tomuhle malému kousku země říkalo ostrov Borovic. Asi nikdo nemusí dlouze přemýšlet proč.
MSC Armonia kotvící v Karibiku - Cestovinky.cz - Cestovinky.cz
Pláže a moře
Češi vyplují do Karibiku. Na konci zimy se ohřejí na Kubě a Jamajce
Začátkem příštího roku se na plavbu na Kubu, Jamajku, Kajmanské ostrovy a do Mexika vydává loď MSC Armonia, na jejíž palubě budou i Češi. Prožijí perfektně prosluněné dny na plážích středoamerických rájů!
Starý muž s doutníkem, Kuba - Cestovinky.cz - Cestovinky.cz
Průvodce státem
Konec atmosféry staré dobré Kuby? Známe místa, kde ji zachovali
Z domů se line lahodná tabáková vůně proslavených doutníků, kolem zní salsa pouličních muzikantů a v půvabných zapadlých uličkách Havany se vznáší hemingwayovské atmosféra. Víte, kde dnes nasát jedinečnou chuť Kuby?
Kubánské pivo Cristal - Cestovinky.cz
Průvodce státem
Na Kubě stále není pivo. Američtí násoskové ještě nemají dost
Kuba má velký problém. Ve státem dotovaných barech a hospodách dochází od dubna tohoto roku pivo. Je tohle vůbec možné? A jak velkou roli v tom hrají Američané? 
kubánská kuchyně
Praktický rádce
Kubánská kuchyně není jen smažený banán. Ochutnáte „roztrhané hadry“ nebo sýr s marmeládou?
Chystáte se na Kubu a chcete si včas udělat představu o tom, co tu stojí za ochutnání? Máme pro vás přehled, s nímž se snadno zorientujete!
Kuba
Průvodce státem
Jak voní a zní ostrov svobody? 5 věcí, které dělají Kubu Kubou
Kdyby existovala technologie přenosu pachů, museli bychom čtení zakázat osobám mladším 18 let. Půjde tady totiž o rum, doutníky a všechno, co dodává Kubě punc jedné z nejatraktivnějších turistických lokalit současnosti.
Nejkrásnější karibské pláže
Pláže a moře
Moře uprostřed obýváku: Tohle jsou ty nejkrásnější karibské pláže, které vám nedají spát
Říká se, že cestování je jediným způsob, jak utratit peníze a stát se ještě bohatším. Pokud hledáte ideální místo pro trávení (pod)zimní dovolené, máme pro vás 10 karibských tipů!
Sancti Spiritus
Průvodce městem
Sancti Spiritus hostí nejstarší kamenný most i kostel na Kubě
Kubánské vnitrozemské město není sice tak proslulé a navštěvované jako Trinidad, přesto má své jedinečné kouzlo, které by bylo hřích neobjevit.