Přejít k hlavnímu obsahu

Laos

Hlavní město: Vientiane. Počet obyvatel: 6 477 211 (údaj z roku 2013). Rozloha: 236 800 km² (82. na světě). Úřední jazyk: Laoština (úřední), francouzština a angličtina. Měna: Laoský kip. Sousední státy: Čína, Myanmar, Thajsko, Kambodža a Vietnam.

Bezvízový styk pro obyvatele ČR: Občané ČR potřebují pas, jehož platnost přesahuje o 3 měsíce platnost víza a má alespoň 2 stránky volné. Zkontrolujte si, zda nemáte jakkoli poškozený pas. Turistické vízum se uděluje po příletu na mezinárodní letiště ve Vientiane a rovněž v Luang Prabangu, má platnost 15 dnů a stojí 30 USD.

Velvyslanectví: Velvyslanectví České republiky v Bangkoku, 71/6 Ruam Rudee Soi 2, Ploenchit Rd., 10330 Bangkok, telefon: +66/22509223, 22509224, e-mail: bangkok@embassy.mzv.cz, provozní hodiny: pondělí, pátek 08.30 – 12.30, 13.00 – 17.00.

Laoská lidově demokratická republika, zkráceně Laos, je pro „bílou tvář“ velmi záhadnou zemí s tropickým podnebím, ležící v jihovýchodní Asii. Při cestování Laosem na vás čekají rozlehlé náhorní plošiny, ledové hory a především džungle a pralesy, dosud stále neurčených rostlinných a živočišných druhů.

Luang Prabang - unikát zapsaný od roku 1995 na seznamu UNESCO

Bývalé hlavní město Luang Prabang leží na severu země na soutoku řek Mekong (řeka Devíti draků) a Nam Khan. Jedná se zřejmě o nejhezčí město Laosu. Na malém prostoru na vás dýchne elegantní atmosféra francouzské koloniální architektury a tradičně přítomných buddhistických chrámů. Všemu patřičně vévodí královský palác Haw Hham, fungující dnes jako muzeum a známý chrám - Wat Xieng Thong (Wat Zlatého města).

Kousek od města se nacházejí malebné vodopády Kuang Si s mnoha vodními bazénky zbarvenými do tyrkysové barvy. Při plavbě proti proudu Mekongu narazíte na dvě posvátné jeskyně (Tham Ting a Tham Thung), které skrývají přes více než dva tisíce soch Buddhy v různých velikostí!

Na obrovité řece Mekong, poblíž hranic s Thajskem, leží i město santalového dřeva neboli hlavní město Laosu Vientiane. Symboly vůbec celého Laosu, kterou zde můžete vidět, jsou např. známá stúpa Pha That Luang, vítězný oblouk Patuxai či chrám Wat Si Muang z 16. století.

Mystický komplex Vat Phou a krásná příroda vápencových skal u Vang Vieng

Pokud do Laosu zavítáte, tak se rozhodně musíte projít po troskách chrámového komplexu Vat Phou, které se roku 2001 také dostalo na seznam světového dědictví UNESCO. Více než tisíce let staré buddhistické a hinduistické stavby v sobě mají úžasnou duchovní atmosféru dávno minulých věků.

Opravdovou turistickou „mekkou“ Laosu a takovým St. Tropez Asie, je malé městečko Vang Vieng. Sjíždění řeky na pneumatikách, krasová krajina, sakrální kláštery, pravá rýžová whisky, dobrodružný tep zvuku okolní džungle a vápencové jeskyně jsou tím, co sem láká lidi z celého koutu naší planety.

Spolu s našimi články se podíváte na ty nejzajímavější místa k cestování v Laosu. Vše důležité naleznete níže!  

Psali jsme o těchto místech

Oblíbené články

Xieng Khuan Buddha Park
Parky a rezervace
V bizarním parku Xieng Khuan stojí víc než 200 fascinujících soch
Přes půl století obdivují lidé v Xieng Khuan v Laosu úžasné sochy hrůzostrašných mytologických stvoření buddhistického a hinduistického duchovního světa.
Kaskády vodopádů u Luang Prabang - Cestovinky.cz
Řeky a jezera
Očarují i vás: vodopády nedaleko klenotu UNESCO Luang Prabang
Mezi stromy se nesměle proplétají sluneční paprsky, které na hladině jezírka vytvářejí úžasné světelné divadlo. Vodopády nedaleko Luang Prabang patří k tomu nejkrásnějšímu, co pro nás tak trochu tajemný Laos nabízí.

Kvízy

V jakém roce byl vybudován Buddha Park v Laosu?
Zobrazit odpověď
1958.