Přejít k hlavnímu obsahu

Maďarsko

Hlavní město: Budapešť. Počet obyvatel: 9,9 mil (údaj z roku 2013), Rozloha: 93 030 km² (96. největší země světa) Úřední jazyk: Maďarština. Měna: Forint. Sousední státy: Rakousko, Slovinsko, Slovensko, Ukrajina, Srbsko, Chorvatsko, Rumunsko.

Bezvízový styk pro obyvatele ČR: Občané ČR nepotřebují k cestě do Maďarska víza. Po příjezdu do Maďarska občan České republiky nemá přihlašovací povinnost. Může se zdržovat na území Maďarska bez dalšího povolení max. po dobu 90 dnů. Po tomto termínu by měl požádat o povolení k pobytu.

Velvyslanectví: Velvyslanectví České republiky v Maďarsku: Rózsa utca 61., 1064 Budapest.

Maďarsko je vnitrozemský stát, ale dříve se sem jezdilo k moři – tomu Maďarskému. Vždyť jezero Balaton, kterému se přezdívalo právě Maďarské moře, je jednou z největších atrakcí tohoto státu.

Země papriky a nekonečných nížin

A ty další? O Maďarsku se často hovoří jako o zemi tokajského vína, pikantní papriky, guláše, perkeltu, nekonečných nížin, ale i bohaté kultury, která je v některých ohledech tak odlišná od té „naší“ středoevropské.

Vezměte si už jen jazyk – maďarština patří do kategorie ugrofinských jazyků, takže při cestě do Maďarska nepočítejte s tím, že se s místními „prostě nějak domluvíte“. Maďarština je pro nezasvěcené jedním velkým jazykolamem a neumělé pokusy turistů o správnou výslovnost jsou místními přijímány s mírným pousmáním.

Od Arpáda k Osmanům

Maďaři, vedení Arpádem, přišli do Evropy v 9. století. Tedy v době, kdy už na současném území Maďarska nebylo ani vidu, ani slechu po Římanech, jež tu kdysi mívali několik provincií. Tou nejznámější je pravděpodobně Pannonia, jejíž centrem bylo Aquincum. Mimochodem - pozůstatky této osady jsou dodnes k vidění na okraji Budapešti.

Ve středověku bylo na území dnešního Maďarska Uherské království, v 16. století se část dostala pod nadvládu Osmanů a od 17. století se stalo součástí Habsburské monarchie. Současné Maďarsko bylo částí historického Uherska.

Hlavním městem Maďarska je Budapešť, perla na Dunaji. Město, které neuvěřitelně trpělo za druhé světové války, dokázalo ale povstat z popela. Centrum města je dnes výstavní, široké ulice připomínají tak trochu Paříž a nad tím vším se tyčí Budínský hrad a Rybářská bašta.

Na dovolenou k Balatonu

Před revolucí se pak ve velkém jezdilo k jezeru Balaton, jež vzniklo v tektonické puklině a které je největším jezerem ve střední Evropě. Jeho délka je 78 kilometrů, šířka v nejširším bodě je 12 kilometrů. Takže jediné, co člověka může trochu zklamat je jeho průměrná hloubka – ta činí pouhé tři metry. Maximum je pak jedenáct metrů.

Jezero se také velmi rychle zanáší sedimenty – pokud by nebylo pravidelně bagrováno, pak by za pár stovek let svou velikost zmenšilo hned několikrát. Ostatně už teď se předpokládá, že vrstva sedimentů na dně je silná asi deset metrů a jezero od svého vzniku zmenšilo svou velikost zhruba na třetinu původní velikosti. Mikroklima je u Balatonu srovnatelné se středomořským – takže je i dnes častým cílem dovolené.

Za zmínku stojí určitě i městečko Moháč – ano, to městečko, kde v roce 1526 proběhla bitva, ze které utekl Ludvík Jagellonský… aby se hned vzápětí utopil v bažině.

K větším městům, jež stojí za zmínku a případně i za návštěvu, patří Debrecín, Miškovec, Segedín, Pětikostelí nebo Ráb

Psali jsme o těchto místech

Oblíbené články

obrazek
Historické stavby
Čeští turisté objevují Maďarsko: Budapešť je hit posledních let
Je to blízko, je tam levně, bezpečně a navíc docela levno. Není divu, že v posledních letem se počet českých turistů cestujících do maďarské metropole zvýšil.
Ritz-Carlton - Cestovinky.cz
To nejlepší
TOP 10 hotelů světa: Češi patří na špici, v desítce mají svého zástupce
Jako každý rok i letos jeden z největších recenzních serverů planety nedávno zveřejnil tradiční anketu „Travelers Choice 2017“, v níž se objevily luxusní hotely z celého světa, které získaly nejvyšší hod
Pár v termálním bazénu - Cestovinky.cz - Cestovinky.cz
Pláže a moře
Termální lázně v Maďarsku: Relaxace pro tělo i duši
Hledáte klidné a příjemné místo pro rodinnou dovolenou? Možná některé z vás překvapí, že takové místo, kde můžete načerpat tělesnou i duševní energii, se nachází v blízké vzdálenosti od našich hranic.
Greenfield Hotel Golf & Spa - Maďarsko
Praktický rádce
Recenze hotelu: Maďarsko - Greenfield Hotel Golf & Spa
Chystáte se do proslulé západomaďarské termální oblasti a sháníte ubytování? Přečtěte si naši recenzi na Greenfield Hotel Golf & Spa. Třeba vás právě ten osloví!
Balaton v Maďarsku
Řeky a jezera
Balaton plný tajemství: Voda jako kafe a vyhlášené víno i levandulová oáza co by kamenem dohodil
Balaton je zase „in“! Maďarské moře vám pomůže obnovit zašlé vzpomínky na retro dovolenou, ale také získat mnoho zbrusu nových! Co jste o tomhle místě (ne)věděli?
10 tipů na výlety v okolí města Bük
Průvodce městem
10 tipů na výlety v okolí Bük: zkuste lázně, golf nebo naučnou stezku
Bük je lázeňské město v Maďarsku, které se nachází v okresu Kőszeg v maďarské župě Vas. Oblíbená turistická oblast Bükfürdő nabízí kromě termálních lázní velké množství krásných míst, která stojí za to prozkoumat s celou rodinou.
Maďarsko – Budapešť
Průvodce státem
TOP 10 maďarských klenotů: Navštivte vyhlášené termály i místní „moře“
Plánujete dovolenou v Maďarsku a přemýšlíte, kam během ní zamířit? Máme pro vás 10 tipů na místa, která nesmíte během návštěvy vynechat!
Historie guláše
Praktický rádce
(Ne)chutná historie guláše je plná kanibalů a hnijících mrtvol
Každá rodina má svůj zaručený recept na ten nejlepší guláš. A málokterá se o něj chce dělit. Víte, ale jaká je jeho historie? Pokud máte silný žaludek, čtěte dál. 
nejkrásnější kavárny na světě
To nejlepší
Milovníci kávy, pozor! Tohle jsou nejkrásnější kavárny světa
Dokážete si coby kávomilové představit, jak vypadá nejkrásnější kavárna na světě? Ne? Tak my jsme ji pro vás našli. A nejen jednu, rovnou několik. 
Hévíz PR
Průvodce městem
Relaxace v přírodním jezeru s horkou vodou
Věděli jste, že pouhých 6 km od Balatonu se nachází největší termální jezero v Evropě a druhé největší na světě? Před ním je už jenom jezero Tarawera na Novém Zélandu. Nyní se však vypravíme do nejznámějších lázní v Maďarsku – do Hévízu.