Přejít k hlavnímu obsahu

Singapur

Hlavní město: Singapur. Počet obyvatel: 5,4 mil. (údaj z roku 2010), Rozloha: 710  km² (1,51× větší než Praha). Úřední jazyk: Angličtina, čínština, malajština a tamilština. Měna: Singapurský dolar. Sousední státy: Přímo žádný, za úzkým průlivem se nachází Malajsie.

Bezvízový styk pro obyvatele ČR: Občané České republiky mohou vstoupit na území Singapuru bez víza a pobývat na něm po dobu nepřesahující 90 dnů ode dne vstupu, pokud se nejedná o výdělečnou činnost či studijní pobyt.

Velvyslanectví: Honorární konzulát České republiky sídlí na adrese 1 Temasek Avenue, #41- 00 Millenia Tower, 039192 Singapore.

Singapur je malý, ale extrémně přelidněný městský stát. Vyšší hustotu zalidnění má jen Monako a Macao. A to ještě tuto metropoli asijského hazardu navštíví ročně necelých 12 milionů turistů.

Singapur – tady žijí jen mladí

Do Singapuru se jezdí především ze tří důvodů:

1)     Za luxusem a zázraky. Už samotné panorama Sentosy, hlavní části „země“, viditelné od moře, napovídá, že Singapur není jen tak nějaký obyčejný mikrostát. Obří ruské kolo v popředí potvrzuje věty z průvodcovských příruček o tom, že Sentosa je vlastně takový velký ostrovní zábavní park. U ní stojí několik mrakodrapů, mimo jiné 223 m vysoká Millenia Tower, v níž sídlí český honorární konzulát. Doporučujeme se do ní podívat. Na toto místo se totiž nejezdí za přírodou nebo dobrodružstvím, ale za prvotřídním servisem špičkových hotelů či kasin a luxusem. A zázraky, mezi nimiž dominuje úchvatná budova Marina Bay Sands, která si v tomto textu zasloužila samostatný odstavec.

2)     Za hazardem. Boom kasin tady proběhl neskutečně rychle. V roce 2010 se otevřelo první, v následujícín roce už se Singapur stal druhým největším hazardním trhem v Asii. A rychle se dotahuje na Macao, dosavadního kontinentálního lídra.

3)     Do jednoho z největších a nejdůležitějších přístavů světa. Jde o důležité překladiště nákladu mezi Asií a Amerikou. Obří lodě dlouhé jako několik fotbalových stadionů za sebou s bednami naskládanými na sobě do výšky několika desítek metrů plují do mělkých vod přístavu každý den. Organizovat je pomáhá zařízení schopné sledovat 10 tisíc plavidel najednou.

Marina Bay Sands – zázrak ze sociálních sítí

Dříve se psalo o fotografiích z pohlednic a průvodců, dnes dominují spíše snímky a videa ze sociálních sítí. Na mnoha z nich hraje hlavní úlohu impozantní, loď připomínající stavba Marina Bay Sands. Ukrývá kasino s více než 350 herními stoly a 1600 automaty, hotel s 2500 pokoji, několik restaurací, muzejní a umělecké expozice (například high-tech výstava digitálního umění), dvě velká divadla… je toho zkrátka hodně. Upozornit bychom ale měli hlavně na koupání v bazénu na střeše. Lepší selfie než z kraje bazénu na hraně střechy těžko pořídíte.

Psali jsme o těchto místech

Oblíbené články

Singapur je úžasný - Cestovinky.cz
Pláže a moře
Před 200 lety vznikl přístav, kterým projdou 2,3 miliardy tun nákladu
Už je to 200 let, co udělali Britové z ospalé přímořské kolonie velký přístav pro lodě na obchodních cestách. Stal se z něj kolos, o jakém se jim nesnilo.

Kvízy

Které státy mají nejvyšší hustotu zalidnění?
Zobrazit odpověď
1. Macao, 2. Monako, 3. Singapur.