Přejít k hlavnímu obsahu

Srbsko

Hlavní město: Bělehrad. Počet obyvatel: 7 120 666 (odhad z roku 2011). Rozloha: 88 361 km² (115. největší země světa). Úřední jazyk: Srbština. Měna: srbský dinár. Sousední státy: Maďarsko, Rumunsko, Bulharsko, Makedonie, Černá Hora, Albánie, Bosna a Hercegovina a Chorvatsko.

Bezvízový styk pro obyvatele ČR: Občané ČR mají bezvízový styk se Srbskem po dobu 90 dní od vstupu do země.

Velvyslanectví: Velvyslanectví České republiky v Srbsku, Bulevar kralja Aleksandra 22, 11000 Belgrade telefon: +381 11 3336200, e-mail: belgrade@embassy.mzv.cz, provozní hodiny: pondělí, čtvrtek 07.30 – 16.15, pátek 07.30 - 15.00.

Srbská republika leží na jihovýchodě Evropy. Hrdost a především temperament tamních obyvatel je ve světě známý. Srbsko známe mimo jiné jako domovinu slavného revolučního fyzika a srbského “Edisona” Nikoly Tesly nebo balkánského hudebního mága Gorana Bregoviče. Stát je protkán mnohými zajímavými místy, mezi něž počítáme např. starobylé kláštery či tajuplné jeskynní komplexy.

“Bílé město” Bělehrad a bohémský Novi Sad

Na severu země leží na soutoku dvou významných evropských řek Sávy a Dunaje moderní metropole Bělehrad. Mezi hlavní památky města patří rozsáhlý komplex pevnosti Kalamegdan a (zatím stále nedokončený) velkolepý kostel sv. Sávy, který aspiruje na největší pravoslavných chrám Balkánu. Tedy až ho dostavějí.

O kousek výše na sever leží elegantní město Novi Sad. Turisté zde nejvíce obdivují pevnost Petrovaradin či místní stříbřitě měděnou synagogu. Zajímavostí pro našince je to, že svého času zde žákům na gymnáziu domácí úkoly zadával známý obrozenec Pavel Josef Šafařík.

Úchvatné jeskynní sály a římská naleziště

Příroda v Srbsku je živelná a nespoutaná. Nejlépe to na vlastní kůži pocítíte v národním parku Kopaonik (v překladu Stříbrná Hora) na jihu u Kosova. Celkem se v zemi nachází 5 národních parků. Fanoušky jeskyní jistě potěší podzemní krasové prostory na západu republiky v oblasti tzv. Zlotských jeskyní.

Pokud vás zajímá historie, tak klášter Studenica (též na jihu republiky) je tím pravým ořechovým. Od něho se totiž odvozuje počátek celého Srbska. Klášter se díky jedinečným freskám a architektuře ocitl na seznamu památek UNESCO. S historii státu souvisí i odkrytí mnohých jedinečných archeologických nalezišť památek na římskou kulturu. Město Niš a bývalá římská osada Viminacijum na východě Srbska to krásně dokládají.

Psali jsme o těchto místech

Oblíbené články

Felix Romuliana
Historické stavby
Nečekali byste římský poklad na východě Srbska? Je tam!
Podle archeologů se jedná zřejmě o nejdůležitější památku z pozdní fáze existence římského impéria. Komplex chrámů a paláců Felix Romuliana leží na východě Srbska, 11 km od města Zaječar.

Kvízy

Jméno římského císaře, který nechal vystavět Felix Romuliana?
Zobrazit odpověď
Galerius.