Přejít k hlavnímu obsahu

Srí Lanka

Hlavní město: Šrí Džajavardanapura Kotte. Počet obyvatel: 20,2 mil (údaj z roku 2005). Rozloha: 65 610 km² (122. největší země světa). Úřední jazyk: Sinhálština. Měna: Srílanská rupie.

Bezvízový styk pro obyvatele ČR: Sri Lanka od 1. ledna 2012 zpoplatňuje krátkodobý pobyt cizinců (do 30 dnů). Každý zájemce o pobyt na ostrově se musí před příjezdem na Sri Lanku elektronicky registrovat na www.eta.gov.lk (ETA=Electronic Travel Authorization) a zaplatit kartou 35 USD (stejná částka pro turistická i business víza).

Velvyslanectví: Česká republika velvyslanectví na Srí Lance nemá. Veškerou agendu řeší velvyslanectví ČR v Indii.

Srí Lanka – je indickou kapkou?

Jedna z mnoha legend, které se ke Srí Lance vážou, říká, že je tento ostrov slzou, kapkou, kterou uronila velká Indie. Pravdou je, že indický vliv tady patrný rozhodně je, zároveň se ale snoubí i s dalšími vlivy jiných kultur a Srí Lanka je tak naprosto unikátní destinací.

Srí Lanka je tedy ostrovní stát v jihovýchodní Asii – ostrov, na kterém leží, se jmenuje Cejlon (dříve se tak jmenoval i samotný stát) a hlavním městem je Šrí Džajavardanapura Kotte. Místní mu nicméně zkráceně říkají Kotte. Paradoxní je, že Kotte je pouze jakýmsi předměstím největšího města na ostrově – tím je Kolombo.

Dlouhá léta v koloniálním područí

Srí Lanku objevili v roce 1505 Portugalci a udělali z ní svou kolonii, pak nadvládu nad ostrovem převzali na nějaký čas Nizozemci a po nich to byli ještě Britové. Nezávislost získala Srí Lanka až v roce 1948. Nicméně byly tu ještě separatistické snahy takzvaných Tamilských tygrů o to, aby na severu ostrova vznikl ještě jeden na Srí Lance nezávislý stát. Tamilští tygři se ale v roce 2009 definitivně vzdali. Zdá se tak, že je konec konfliktu, který si od 70. let 20. století vyžádal asi 70 tisíc mrtvých.

Turismus na Srí Lance tak v posledních letech jede naplno. Cesta sem sice není nejlevnější, letenku člověk pořídí obvykle okolo 20 tisíc korun, život tady už je ale pro našince „za hubičku“.

Srí Lanka je unikátní v tom, že se tu snoubí krásná tropická příroda s dávnými památkami. Na ostrově jsou velké klimatické rozdíly – jsou tu nížiny, v centrální části pohoří, jsou tu deštné pralesy i monzunové lesy.

Za čajem, nebo na pláž!

Projít se tu tedy můžete po horách, na jejich svazích místní pěstují proslulý cejlonský čaj, vydat se můžete i na trek do džungle. A když budete mít štěstí, tak možná potkáte i divokého slona. A pozor – můžete tu strávit i tradiční letní plážovou dovolenou. Letoviska Galle, Trincomalee nebo Hikkaduwa jsou dnes místy, kam se jezdí na klasickou plážovou relaxační dovolenou.

Žádný turista by ale na Srí Lance neměl vynechat výstup na tzv. Adam´s Peak k takzvané Svaté stopě. Na vrcholu této hory je skutečně obtisknuto obrovské chodidlo – o kterém jedni tvrdí, že je Adamovo, jiní, že je Buddhovo a další, že patří Kršnovi, případně Alláhovi.

Nejnavštěvovanějším turistickým cílem Srí Lanky je takzvaná Lví skála – u které ale dodnes nevíme, jestli šlo o unikátní pevnost v oblacích, nebo snad o palác neřesti. Standardní součástí itinerářů poznávacích cest jsou i města Polonnaruwa, Dambula nebo Kandy, kde leží slavný chrám Buddhova zubu. Část turistů pak podniká výpravy do některého z národních parků.

Psali jsme o těchto místech

Oblíbené články

Sigiriya na Srí Lance - Cestovinky.cz
Hory a ledovce
Lví skála: jedno z míst, které musíte na Srí Lance zákonitě vidět
Ohromný a slavný skalní masiv Sigiriya je jedním z nejznámějších míst na Srí Lance. Turisté ho touží spatřit podobně jako ve Francii Eiffelovku. Čím blíž se k němu člověk dostává, tím menší si připadá. A je to úžasný pocit.
obrazek
Hory a ledovce
Pevnost v oblacích a chrám Buddhova zubu: Poznejte rajskou Srí Lanku!
Jižně od Indie leží stále zelený ostrov, který je prý jedním z nejkrásnějších na naší planetě – Srí Lanka. Je až neuvěřitelné, kolik historických, kulturních i náboženských památek se vejde na tak malé území.
Pláž a maják na Srí Lance - Cestovinky.cz
Praktický rádce
Vízum na Srí Lanku zdarma. Ale jen po omezeně krátkou dobu
Každý, kdo cestuje na ostrov Srí Lanka, musí před příjezdem obdržet elektronickou cestovní autorizaci, tzv.
Buddha - Cestovinky.cz
Průvodce státem
VESAK POYA DEN aneb tradiční oslavy úplňku na Srí Lance
Věděli jste, že Srí Lanka má ve svém kalendáři nejvíce svátků a nepracovních dnů na světě? Myslím, že lepší zemi pro život jsem si vybrat nemohla!
Spiritualita, ta je na ostrově všude.  - Cestovinky.cz
Průvodce státem
Srí Lanka, země barev a vůní
Dříve jsem znala Srí Lanku, nacházející se na ostrově Cejlon, hlavně díky čaji a koření, které se z ní do Evropy dováží.
Pláže Srí Lanky - Cestovinky.cz
Pláže a moře
To nejlepší ze Srí Lanky - pláže, památky a nádherná příroda
Srí Lanka, tropický ostrov omývaný vlnami Indického oceánu, si podmaní vaše smysly - vůní čaje a jasmínu, nekonečným množstvím chutí a výhledy, které jsou pastvou pro oči.
Kolombo na Srí Lance - Cestovinky.cz
Průvodce státem
Ostrý první týden na Srí Lance a korupce jako hrom
Přijde mi to trochu divné, ale už budeme na Srí Lance skoro týden. Na spoustu věcí zírám jako z jara. Na druhou stranu už tu máme svého bagetáře, svého distributora banánů a masérku, které půjdem nejspíš brzo na svatbu.
Srí Lanka - Cestovinky.cz
Průvodce městem
Cirkusáci poznávají Srí Lanku pod dohledem Batmana
Za sušenými lidskými hlavami se vydala do bornejského pralesa, cestou na Machu Picchu míjela rokliny s havarovanými auty. Nyní naše redaktorka prožívá dobrodružství na Srí Lance, kde spousta věcí probíhá dost neobvykle.
Exotická dovolená na ostrově Srí Lanka PR
Praktický rádce
Exotická dovolená na ostrově Srí Lanka
Přemýšlíte kam na exotickou dovolenou? Pojeďte s CK Blue Style na ostrov Srí Lanka, který nabízí překrásné pláže, jedinečné historické památky, dechberoucí hory a okouzlující čajové plantáže.
Srí Lanka úvodní
Průvodce státem
Srí Lanka - tropický ráj pro cestovatele
Najdete tu překrásné pláže, majestátní chrámy, historické památky i rozmanitou přírodu. Jak si užít Srí Lanku na maximum a co opravdu musíte vidět, když je Vaše cestování časově omezené?

Kvízy

Co je, dle turistů, nejkrásnější památkou Srí Lánky?
Zobrazit odpověď
Sigiriya neboli Lví skála.
Který stát má v kalendáři nejvíce svátků a dnů pracovního volna?
Zobrazit odpověď
Asijský ostrovní stát Srí Lanka.