Přejít k hlavnímu obsahu

Lví skála: jedno z míst, které musíte na Srí Lance zákonitě vidět

Ohromný a slavný skalní masiv Sigiriya je jedním z nejznámějších míst na Srí Lance. Turisté ho touží spatřit podobně jako ve Francii Eiffelovku. Čím blíž se k němu člověk dostává, tím menší si připadá. A je to úžasný pocit. Komplexu, který stával nahoře na skále, se oprávněně říkalo pevnost v oblacích.

Vršek masivu byl podle vědců obydlen už v pravěku, ještě před naším letopočtem tu údajně stál klášter a ruiny, které si dnes turisté nahoře prohlížejí, mají svůj původ v 5. století n. l. Legendy praví, že pevnost na vrcholu vznikla na popud prince Kassapa, jenž jen krátce před tím nechal zaživa zazdít svého otce a chopil se vlády na ostrově. Jeho bratr z ostrova uprchl do Indie, ale sliboval návrat, velkou pomstu otce a převzetí panovnictví.

Kassapa bral jeho výhružky vážně, proto právě na tomto skalním masivu nechal vybudovat onu pevnost a na 18 let udělal ze skály hlavní město ostrova. Jeho bratr se skutečně vrátil, ale pevnost byla princi k ničemu, když ho opustila armáda. Nakonec raději zvolil sebevraždu. Alespoň po něm ale zbylo jedno z osmi míst na Srí Lance, která nyní patří pod ochranu UNESCO.

Měli jste pocit, že má být větší? Nebojte se, zdání jen klame. Začněte lézt nahoru!

Na Lví skálu radši brzy ráno

Jestli máte možnost, vydejte se sem na výlet už brzy ráno. Později sem totiž proudy davy zvídavých turistů a místo už nemá takové kouzlo, jako když ho obdivujete v komornější atmosféře. Turisty neodrazuje ani vstupné, které se pohybuje v přepočtu kolem 700 Kč.

A co tady?

Když už stanete u Lví skály, nesoustřeďte se jenom na vrchol, ale také na jeho okolí. Najdete tu vodní a terasovité zahrady, zahrady plné kamenů, jezírek a nádrží. Jakmile se dostanete k dolnímu paláci, začnete stoupat po kovových schodištích, po schodech cihlových a nakonec i po žebřících.

Už z dálky vypadá skála impozantně.
Zdroj: Bigstock.com

Minete skalní stěnu s nakreslenými ženami, zrcadlovou zeď, která se podle legendy tak leskla, až se v ní dalo prohlížet, a vystoupáte ke Lví bráně, z níž dosud zbyly jen dvě lví tlapy. Při výstupu po prudkém železném schodišti se trochu zapotíte a na stín se netěšte, ten na vrcholu nenajdete, i když vás čeká plocha o rozloze dvou hektarů. Z ruin, které tu zůstaly, můžete s trochou fantazie „oživit“ palácové budovy. Co je absolutně nejúžasnější, to je výhled po okolí. Užijte si ho!

 
 

Místo

7° 57' 24.6456", 80° 45' 35.7264"
Rubrika:
Aktivity:

Poznání

Autor:
Petra Malá

Podívejte se na články ze stejných kategorií:

Lví skála: jedno z míst, které musíte na Srí Lance zákonitě vidět