Přejít k hlavnímu obsahu

Zanzibar

Zanzibar je souostroví oficiálně spadající pod Tanzánii, proto všechny další informace platí pro celou Tanzanii.

Hlavní město: Dodoma. Počet obyvatel: 36,6 mil (údaj z roku 2004). Rozloha: 945 090 km² (80. největší země světa). Úřední jazyk: Svahilština, angličtina. Měna: Tanzanský šilink. Sousední státy: Keňa, Uganda, Rwanda, Burundi, Kongo, Zambie, Malawi, Mosambik.

Bezvízový styk pro obyvatele ČR: Vízum je možno získat na Velvyslanectví Tanzanie v Berlíně a na všech leteckých, silničních, železničních a námořních, resp. jezerních, hraničních přechodech. Cena jednorázového turistického víza je EUR 50 (expresní vízum EUR 70).

Velvyslanectví: Česká republika velvyslanectví v Tanzanii nemá. Veškerou agendu řeší velvyslanectví ČR v Etiopii.

Zanzibar- ostrovní část Tanzanie

Dříve se tady ve velkém obchodovalo s otroky, pak ve stejně velkém měřítku s kořením, dnes je Zanzibar spíše ostrovem, který láká movité turisty na resorty, v nichž týdenní pobyt stojí stovky tisíc. Krásu a kouzlo mu nicméně upřít nemůžeme.

Zanzibar je souostroví, které patří k Tanzanii a které tvoří celkem asi 40 ostrovů a ostrůvků. Tím největším ostrovem je ostrov Unguja, neboli Zanzibar – a právě na něj se jezdí na dovolenou.

Mimochodem na Zanzibaru se před lety narodil Farookh Bulsara alias Freddie Mercury a proslýchá se, že tu několik týdnů v roce tráví i Bill Gates s rodinou.

Zanzibar – největším bohatstvím jsou pláže

Tím největším bohatství m ostrova jsou samozřejmě pláže, které při odlivu, kdy moře ustupuje i několik set metrů od pobřeží, vypadají úplně jinak, než když má voda „plnou“ sílu. To nejhezčí jsou například Jambiani, Kiwengwa nebo Kendwa, která drží status nejkrásnější pláže celého Zanzibaru.

Mimo to jsou velmi populární takzvané spice-tours – cesty za kořením, kdy se turisté podívají na plantáže, do míst, kde se koření zpracováná, i do obchodů, kde mohou voňavé směsi nakoupit.

Za návštěvu stojí i hlavní město – Zanzibar – ve kterém se snoubí koloniální architektura s africkými vlivy i s modernou. Dříve se tu ve velkém obchodovalo s otroky a pozůstatky na tuto činnost jsou tu patrné v podobě některých památek dodnes.

Nedaleko hlavního města pak leží zbytky původního pralesa. V oblasti Jozani dnes žijí stovky a stovky živočichů, které jsou obrovským tahákem pro turisty. Stejně tak vesnička Kizimkazi na jižním cípu ostrova, kam se jezdí za pozorovnám delfínů.

Psali jsme o těchto místech

Oblíbené články

Zanzibarská palma - Cestovinky.cz
Průvodce státem
Jak to ty voňavé artefakty dělají? Zanzibarské farmy vyprávějí
Jakmile u nás udeří první mrazy, řada cestovatelů zvedne kotvy a vyrazí za sluncem do země, která je proslulá kilometry běloskvoucích pláží, ale také plantážemi, na nichž se pěstuje koření, vyvážené do celého svět
Pláž na Maledivách
Pláže a moře
Kam v zimě k moři? Vydejte se objevovat balijské krásy nebo zamiřte tam, kde není pro stres místo
Že už vám letošní zima leze krkem? Co takhle sbalit kufr a odfrčet za teplem? Máme pro vás blízké i vzdálenější destinace, kde si zimní dovolenou doopravdy užijete.
obrazek
Průvodce státem
Zanzibar – ostrovy koření, kam jezdí na dovolenou i Bill Gates
Jen několik desítek kilometrů od východního pobřeží Afriky leží ve vlnách Indického oceánu skupina ostrovů, které známe pod souhrnným označením Zanzibar.