Přejít k hlavnímu obsahu
prison island - Cestovinky.cz

Zanzibar s krosnou na zádech? V klidu a v pohodě!

Taky máte v hlavě utkvělou představu, že Zanzibar je místo pro vyvolenou smetánku? Že to je místo zaslíbené pouze bohatým, úspěšným a těm, co se vyžívají v luxusních hotelích a válení se na lehátku u bazénu? Opak je pravdou. 

Taky máte v hlavě utkvělou představu, že Zanzibar je místo pro vyvolenou smetánku? Že to je místo zaslíbené pouze bohatým, úspěšným a těm, co se vyžívají v luxusních hotelích a válení se na lehátku u bazénu? Opak je pravdou. V první fázi se věnuji pouze hlavnímu městu a okolí.

Po dvou měsících na cestách s batohem na zádech, kdy jsem navštívil Jihoafrickou republiku, Lesotho a Tanzanii, jsem chtěl vyzkoušet ten slavný Zanzibar. Rozhodně to pro mě nebyla destinace číslo jedna, spíš v kolonce „Tak když už jsem tady kousek“. A čekalo na mě velmi příjemné překvapení.

Na Zanzibar jsem připlul z pevniny pomocí trajektu. Cesta zabere asi 2 hodiny a stojí asi 40 dolarů v závislosti na termínu a třídě, kterou chcete plout. Zanzibar má vlastní vstupní procedury, však se taky snaží od Tanzanie odtrhnout úplně a být definitivně samostatný.

 

Zanzibar City vs. Stone Town

Hlavním městem celého ostrova je Zanzibar City. Jeho historické centrum je nazýváno Stone Town, ale pod tímto jménem je často referováno celé město. Zároveň se můžete setkat s použitím výrazu Zanzibar Town či zkráceně Zanzibar. Ze začátku to může člověka trochu mást, ale po chvíli stejně zjistíte, že město (a především historické centrum) moc rozlehlé není. Hlavní destinace jsou v pohodě dosažitelné chůzí, proto doporučuju neodbytné taxikáře a průvodce ignorovat či s poděkováním odpálkovat.

Největší výhoda na Zanzibaru (v Tanzanii obecně) je možnost smlouvat. To se stahuje i na ubytování, takže já jsem v Malindi Guest House spal za 10 dolarů na noc sám v pokoji. Angličtina není moc problém, pokud chcete efektivněji smlouvat (opět vřele doporučuji), základy svahilštiny výrazně zvýší šanci na úspěch. Já například první den byl na trhu požádán o 40 000 šilinků za jídlo, o kterém mi místní řekli, že by zaplatili tak 3 000. V těch nejvíce turistických oblastech jsou místní prodavači doopravdy šikovní obchodníci, proto nemusíte mít výčitky, když budete také tvrdí a neústupní.

 

Hlavní atrakce Zanzibar City

V Zanzibar City a jeho okolí naleznete dost atrakcí, aby vás to zabavilo na 3 nabité dny. Nebo klidnější týden. Mezi ty nejznámější a nejlepší patří:

 • Prison Island,
 • Darajani market (bazar),
 • The Old Fort,
 • Rodný dům Freddieho Mercuryho,
 • House of Wonders,
 • Různé výpravy za kořením (spice tours),
 • Slave market (Trh otroků),
 • Forodhani Gardens (zahrady Forodhani).

Prison Island (Changuu)

Nedaleký soukromý ostrůvek, kam se dostanete za cca 20 minut plavby lodí. O dopravu se bát nemusíte, nahánět na svůj člun vás v městě bude někdo každých 5 minut. Na ostrově, který měl sloužit jako vězení a přitom doopravdy sloužil jako karanténa pro infikované žlutou horečkou, dnes najdete především množství želv obrovských, přičemž těm nejstarším táhne skoro na 200 let. Jsou zvyklé na turisty a vypadají nadmíru spokojeně. Celý park lze obejít za tři minutky, ale pokud máte rádi želvičky, počítejte nejméně s hodinou. U ostrovu se lze samozřejmě také koupat, lákadlem je také nedaleký korálový útes vhodný na šnorchlování.

 

Spice Tours

Spice Tours je vhodné zařadit do svého itineráře, když chcete volnější den. Místní turistické společnosti vás vyzvednou před vaším ho(s)telem a dopraví vás na ukázkovou farmu. Neuvidíte velké plantáže, ale koncentrované místo, kde rostou veškeré druhy místního koření. A že ho není málo. Takže dostáváte na jednom místě možnost ochutnávat nebo očuchávat od hřebíčku, pepř, vanilku přes bobkový list, zázvor až po muškátové oříšky nebo šafrán. Vše se nese v lehkém tónu poklidné procházky s výkladem.

 

Slave market

Na místě, kde dnes stojí anglikánský kostel, se dříve obchodovalo s otroky ve velkém. S průvodcem se můžete podívat na sklepní prostory, kde byli otroci držení před prodejem, dozvědět se něco o historii nebo se jen podívat na památník. Taková klasická turistická záležitost.

 

Mercury House – rodný dům Freddieho Mercuryho

Pro mě největší zklamání. Jakožto velký fanoušek Queenů bych čekal něco více pompézního než plakáty na stěně domu, který dnes funguje jako hotel. Pravděpodobně půjdete okolo, takže tím neztratíte čas, ale neplánujte si návštěvu města jen kvůli této památce. To už bych radši jel do švýcarského Montreuxu k Freddieho soše.

 

Atmosféra Zanzibar City

Když si odmyslíte trochu otravné prodavače, kterým ale jde jen o živnost, Zanzibar City je úžasné město překypující energií. Úzké uličky, kde se mísí prodavači nejrůznějšího zboží a místní kluci hrající fotbal, nádherné západy Slunce, delikátní čerstvě vymačkaná šťáva z cukrové třtiny nebo grilované mořské plody – to je jen zlomek toho, co stihnete za jedno odpoledne. Životem také překypuje Darajani market, kde si určitě musíte nakoupit koření jako suvenýr pro svoji mamku nebo městská pláž v podvečer, kde místní trénují bojová umění.

 

Doplňující informace

 • Zanzibar je jedno z mála míst Tanzanie, kde údajně nehrozí malárie. Pokud jedete na dovolenou přímo sem, můžete být klidní.
 • Pozor na bankomaty, ty patřící místním bankám mi moji MasterCard kartu vůbec nebraly. Zachránil mě až pátý navštívený, který patřil Barclay’s. Zarazilo mě, že každý bankomat je hlídán stráží ozbrojenou samopalem. O bezpečnost jsem ale starost neměl, i noční návraty z baru probíhaly v pohodě.
 • Nebojte se domlouvat až na místě, mít vše naplánované dopředu vám bere svobodu z rukou. Místo na výlet tu seženete vždy. Místní „naháněči“ se o vás spíše poperou.
 • I zde se řídí na levé straně. Především v úzkých uličkách může být vyhýbání veškerým dopravním prostředkům o trochu náročnější.

Autor:

Další blog ke čtení:

Julské alpy - Cestovinky.cz

Slovinsko – outdoorová destinace na dosah aneb hory, jezera a Laško pivo (část I.)

Slovinsko je nádherná země, kde si každý návštěvník najde to svoje. Kousek moře, jezera, hory i velmi příjemní lidé. A hlavně je lehce dosažitelná a rozhodně ne drahá.