Přejít k hlavnímu obsahu

Dráždí i ohromuje. Má Londýn architektonický div, nebo jen okurku?

Už 17 let provokuje jedna z nejvyšších staveb v Londyně obyvatele města svým tvarem. Mluví o ní jako o okurkce, kulce nebo mužském pohlavním orgánu? Je to hezké, či odpudivé? Myslete si o tom své, každopádně St. Mary Axe je prosklenou neofuturistickou hvězdou na poli moderní architektury.

Na výšku měří 180 m, má celkem 41 podlaží její kostru tvoří těžko uvěřitelných 10 548 tun oceli. Je postavena dle návrhu Normana Fostera – věhlasného britského architekta a designéra. Jeho prosklený klenot dokonce dostal v roce 2003 ocenění Emporis Skyscraper Award, které se uděluje vždy nejlepšímu dokončenému světovému mrakodrapu.

Oficiální název budovy zni St. Mary Axe, ale běžně se jí také říká Swiss Re Tower, protože jako první komerční nájemce byla právě švýcarská finanční společnost Swiss Re.

Proč má budova tak prazvláštní tvar?

Foster stavbu navrhl tak, aby minimalizovala energetické ztráty a dobře odolávala nárazům větru. Proto tedy ten typický tvar a sklo. Londýňané v ní ovšem vidí mužský pohlavní úd. Jistá podobnost tu doopravdy je. Na Google mapách je dokonce v závorce napsáno The Gherkin - okurka.

Na stavbě se podílelo 15 firem.
Zdroj: Bigstock.com

Na vrcholu je exkluzivní restaurace

Přestože St. Mary Axe plní zatím jen komeční účely, i turisté si mohou přijít na své. Ve 39. patře je totiž v provozu luxusní panoramatická restaurace a bar (ten o patro výše ve čtyřicítce).

Jen si to představte; výhled na zapadající slunce, vy a vaše drahá polovička a plná peněženka, protože tahle legrace taky stojí o trochu více než v obvyklé restauraci (velký panák stříbrné tequily přijde na 200 korun).

 
 

Místo

51° 30' 52.3152", -0° 4' 49.1016"
Rubrika:
Aktivity:

Poznání

Autor:
Pavel Jartym

Podívejte se na články ze stejných kategorií:

Dráždí i ohromuje. Má Londýn architektonický div, nebo jen okurku?