Přejít k hlavnímu obsahu

Velká Británie

Hlavní město: Londýn. Počet obyvatel: 64 100 000 (údaj z roku 2013). Rozloha: 243 610 km² (77. na světě). Úřední jazyk: Angličtina. Měna: Libra šterlingů. Sousední státy:

Bezvízový styk pro obyvatele ČR:  Občan ČR nepotřebuje ke vstupu na území Francie vízum ani pobytové povolení.

Velvyslanectví: Velvyslanectví České republiky v Spojeném království, 26-30 Kensington Palace Gardens ,London W8 4QY, telefon: (+44) 20 7243 1115, e-mail: london@embassy.mzv.cz, telefonní linka pro sjednání konzulární schůzky: (+44) 20 7243 7931 (pondělí - pátek 9:00 - 12:00).

Velká Británie neboli Spojené království (složené z Anglie, Skotska, Severního Irska a Walesu) je ostrovním státem, ležícím na severozápadu Evropy. Spojené království má ve správě dalších 14 zámořských území. Ostrov je se pevninskou částí evropského kontinentu spojen známou podmořskou spojnicí - Eurotunnelem.

Rozmanité přírodní scenérie a kraj magických druidů

Mimo dvou hlavních ostrovu, Velké Británie a Irska (pod správu Velké Británie patří jen jeho část - Severní Irsko), je kolem ostrých skalnatých útesů a chladné mořské hladiny roztroušeno mnoho malých ostrůvku. Krajinu na území Velké Británie charakterizují především kopce, pahorkatiny, třpytivá jezera, vřesoviště a oblázkové pláže.

Drsnou Skotskou vysočinu na severu ostrova lze patrně označit za jeden z nejkrásnějších a nejrozmanitějších kusů země. Jedná se o tradiční kraj světoznámé skotské whisky, jezera Loch Ness a starobylých romantických hradních zřícenin. Najdete zde také nejvyšší horu země Ben Nevis (1 344m). Mnohem jižněji k hlavním turistickým magnetům patří magický kruh menhirů ve Stonhenge blízko dalšího zajímavého města Salisbury. Menhiry na jihovýchodu Anglie jsou neznámější megalitickou památkou vůbec na celém světě.

Londýn vždy překvapí

Hlavním městem Británie je Londýn. Když máte možnost vidět stavby jako Tower Bridge, Westminsterský a Buckinghamský palac, musíte městu podlehnout. Do Manchesteru se zase sjíždějí fotbaloví fanoušci z celého světa. Pro slavný stadion Old Trafford místních „Red Devils“ se dme pýchou celé město. Obecně je fotbal v celé Británii národním sportem číslo jedno. V těsném závěsu následují golf, kriket či ragby.

Liverpool je zase městem, který dal svět revoluční hudební těleso minulého století – The Beatles. Ale neméně slavné zákoutí a uličky najdete i ve skotském Glasgow či severoirském Belfastu. Velký zážitek také přijde, když v Británii nasajete dechberoucí atmosféru svátku, které zde všichni lidé milují, a to např. Svatojánské noci, Halloweenu či každoročně v červnu oficiální oslavy královniných narozenin.

Navštivte stát s obrovským kulturním bohatstvím, a který byl kolébkou takových světových osobností, jako byly např. William Shakespeare, Isaac Newton, James Cook nebo Charles Darwina. Rozhodně nebudete litovat!

V článcích níže vám představíme zajímavá místa ve Velké Británii a další jedinečné informace. 

Psali jsme o těchto místech

Oblíbené články

Gherkin London
Moderní stavby
Dráždí i ohromuje. Má Londýn architektonický div, nebo jen okurku?
Už 20 let provokuje jedna z nejvyšších staveb v Londýně obyvatele města svým tvarem. Mluví o ní jako o okurce, kulce nebo mužském pohlavním orgánu. 
Pitcairn úvodní
Pláže a moře
Peklo pro nezletilé: Pitcairn je pro děti nejdrsnější ostrov světa
S dětmi do 15 let nemůžete cestovat na ostrov Pitcairn. Hrozí jim tam, že se stanou oběťmi trestného činu. Znásilnit velmi mladou dívku je tam součástí folklóru.
Bermudy - Cestovinky.cz
Pláže a moře
Záhada bermudského trojúhelníku: i ta nejlogičtější teorie má pořádné trhliny
Mezi jižním cípem Floridy, kde se nachází Miami, Portorikem a Bermudami je místo opředené záhadami. Říká se mu bermudský trojúhelník, ale nezřídka ho lidé nazývají ďáblovým trojúhelníkem.
kanál ve městě Cheddar - Cestovinky.cz
Průvodce městem
V Cheddaru omylem vyrobili famózní sýr. Královna Viktorie ho dostala jako svatební dar
Vyrábí se z kravského nebo kozího mléka, zraje od šesti do osmnácti měsíců, jeho bochníky mají tvrdou hnědou kůru a jeho první kousky vznikly docela náhodou.
Stonehenge - Cestovinky.cz
Historické stavby
Tajemné Stonehenge: Stvořil více než 5 000 let starou stavbu kouzelník Merlin?
Komplex menhirů a kamenných kruhů na Salisburské pláni asi 13 km od Salisbury patří k nejnavštěvovanějším místům v celém Spojeném království.
Londýn - Velká Británie
Průvodce městem
Londýn jinak: 6 míst, která v průvodcích nenajdete
Kdo by neznal Tower Bridge, Big Ben nebo Buckinghamský palác. Devítimilionový Londýn však skrývá i méně známá, ale zajímavá místa. Pokud chcete zažít Londýn jinak, vybrali jsme pro vás šest nejlepších míst, která stojí za návštěvu.
Destinace oceněné portálem Tripadvisor
Pláže a moře
Travellers' Choice 2019: Tohle jsou nejlepší destinace světa a Praha opět boduje
Oblíbená cestovatelská anketa Travellers' Choice známého recenzního portálu odhalila další vítěze. Po sérii nejlépe hodnocených restaurací a hotelů vám prozradíme, které světové destinace obsadily první příčky.
Nejlepší evropské silnice - Cestovinky.cz
Moderní stavby
Nejlepší silnice v Evropě lákají na neomezenou rychlost i pohádkové scenerie
Nejdelší, nejklikatější, nejrychlejší anebo nejnebezpečnější. Takové jsou silnice, kterým dnes budou věnovány následující řádky.
Ostrov Man objevili Vikingové - Cestovinky.cz
Parky a rezervace
Top Gear, bezocasé kočky, proklatě vysoká rychlost: vítejte na ostrově Man
Slyšeli jste někdy o ostrově Man? Možná ano. Zajímavý je totiž rovnou z několika hledisek.
Stonehenge - Cestovinky.cz
Historické stavby
Stonehenge patří královně už 100 let
Dnes je to přesně 100 let ode dne, kdy Cecil Chubb předal unikátní památku Stonehenge. Ta už celé století není soukromým vlastnictvím a může ji vidět každý.

Kvízy

Jak se jmenuje ostrov, kde žijí potomci vzbouřenců z Bounty?
Zobrazit odpověď
Pitcairn.
Které tři budovy jsou oficiálními rezidencemi britské královské rodiny?
Zobrazit odpověď
Hrad Windsor, Buckinghamský palác, palác Holyrood
Jak se jmenoval italský přítel Marie Stuartovny, který byl ubodán v Holyroodském paláci?
Zobrazit odpověď
David Rizzio.
Jak se jmenuje zámek, na kterém zemřela Alžběta II.?
Zobrazit odpověď
Balmoral
Jak se jmenuje hlavní město Skotska?
Zobrazit odpověď
Edinburgh
Proč vznikl komplex menhirů Stonehenge?
Zobrazit odpověď
Chyták! Nevíme to přesně, existuje více teorií.
Dáme si jednu lehkou: jak se jmenuje hlavní město Velké Británie?
Zobrazit odpověď
Londýn.
Který evropský ostrov proslul neomezenou rychlostí na silnicích?
Zobrazit odpověď
Ostrov Man (patří Velké Británii).
Na území které části Velké Británie stojí Stonehenge?
Zobrazit odpověď
Na území Anglie. Kameny ovšem pochází z lomů ve Walesu.
Víte, jak se jmenuje poslední známý vlastník Boleskine House?
Zobrazit odpověď
Jimmy Page.