Cestování > Země > Evropa > Velká Británie

Velká Británie

Hlavní město: Londýn. Počet obyvatel: 64 100 000 (údaj z roku 2013). Rozloha: 243 610 km² (77. na světě). Úřední jazyk: Angličtina. Měna: Libra šterlingů. Sousední státy:

Bezvízový styk pro obyvatele ČR:  Občan ČR nepotřebuje ke vstupu na území Francie vízum ani pobytové povolení.

Velvyslanectví: Velvyslanectví České republiky v Spojeném království, 26-30 Kensington Palace Gardens ,London W8 4QY, telefon: (+44) 20 7243 1115, e-mail: london@embassy.mzv.cz, telefonní linka pro sjednání konzulární schůzky: (+44) 20 7243 7931 (pondělí - pátek 9:00 - 12:00).

Velká Británie neboli Spojené království (složené z Anglie, Skotska, Severního Irska a Walesu) je ostrovním státem, ležícím na severozápadu Evropy. Spojené království má ve správě dalších 14 zámořských území. Ostrov je se pevninskou částí evropského kontinentu spojen známou podmořskou spojnicí - Eurotunnelem.

Rozmanité přírodní scenérie a kraj magických druidů

Mimo dvou hlavních ostrovu, Velké Británie a Irska (pod správu Velké Británie patří jen jeho část - Severní Irsko), je kolem ostrých skalnatých útesů a chladné mořské hladiny roztroušeno mnoho malých ostrůvku. Krajinu na území Velké Británie charakterizují především kopce, pahorkatiny, třpytivá jezera, vřesoviště a oblázkové pláže.

Drsnou Skotskou vysočinu na severu ostrova lze patrně označit za jeden z nejkrásnějších a nejrozmanitějších kusů země. Jedná se o tradiční kraj světoznámé skotské whisky, jezera Loch Ness a starobylých romantických hradních zřícenin. Najdete zde také nejvyšší horu země Ben Nevis (1 344m). Mnohem jižněji k hlavním turistickým magnetům patří magický kruh menhirů ve Stonhenge blízko dalšího zajímavého města Salisbury. Menhiry na jihovýchodu Anglie jsou neznámější megalitickou památkou vůbec na celém světě.

Londýn vždy překvapí

Hlavním městem Británie je Londýn. Když máte možnost vidět stavby jako Tower Bridge, Westminsterský a Buckinghamský palac, musíte městu podlehnout. Do Manchesteru se zase sjíždějí fotbaloví fanoušci z celého světa. Pro slavný stadion Old Trafford místních „Red Devils“ se dme pýchou celé město. Obecně je fotbal v celé Británii národním sportem číslo jedno. V těsném závěsu následují golf, kriket či ragby.

Liverpool je zase městem, který dal svět revoluční hudební těleso minulého století – The Beatles. Ale neméně slavné zákoutí a uličky najdete i ve skotském Glasgow či severoirském Belfastu. Velký zážitek také přijde, když v Británii nasajete dechberoucí atmosféru svátku, které zde všichni lidé milují, a to např. Svatojánské noci, Halloweenu či každoročně v červnu oficiální oslavy královniných narozenin.

Navštivte stát s obrovským kulturním bohatstvím, a který byl kolébkou takových světových osobností, jako byly např. William Shakespeare, Isaac Newton, James Cook nebo Charles Darwina. Rozhodně nebudete litovat!

V článcích níže vám představíme zajímavá místa ve Velké Británii a další jedinečné informace. 

Psali jsme o těchto místech

Javascript is required to view this map.

Oblíbené články

Dnes je to přesně 100 let ode dne, kdy Cecil Chubb předal unikátní památku Stonehenge. Ta už celé století není soukromým vlastnictvím a může ji vidět každý.

celý článek

O Warner Bros. Studiu jste pravděpodobně už někdy slyšeli. A zaslechli jste něco taky o ateliérech Harryho Pottera v Londýně? Prozradíme, že jde o obří komplex, který vám nabídne autentický výlet do Příčné ulice, Brumbálovy pracovny, bradavického zámku anebo tajemné komnaty. Asi neexistuje fanoušek mladého kouzelnického učně a jeho party, který by ateliéry nenavštívil anebo o jejich návštěvě alespoň tajně nesnil.

celý článek

Vyrábí se z kravského nebo kozího mléka, zraje od šesti do osmnácti měsíců, jeho bochníky mají tvrdou hnědou kůru a jeho první kousky vznikly docela náhodou. Čím ještě je specifický tolik oblíbený sýr čedar a jaká je stejnojmenná obec, z níž pochází?

celý článek

S dětmi do 15 let nemůžete cestovat na ostrov Pitcairn. Hrozí jim tam, že se stanou oběťmi trestného činu. Znásilnit velmi mladou dívku je tam součástí folklóru.

celý článek

Snad žádné místo v celé Británii není tak nechvalně známé díky spojení okultních mystérií a rockové hudby jako Boleskine House. Sídlo 22 let vlastnil legendární kytarista Led Zeppelin Jimmy Page, fanatický příznivec tvorby „nejzlejšího muže Británie“ své doby, charismatického Aleistera Crowleyho. Mimochodem, Crowley v Boleskine House přebýval 14 let a zanechal tu nesmazatelné stopy.

celý článek

Už 17 let provokuje jedna z nejvyšších staveb v Londyně obyvatele města svým tvarem. Mluví o ní jako o okurkce, kulce nebo mužském pohlavním orgánu? Je to hezké, či odpudivé? Myslete si o tom své, každopádně St. Mary Axe je prosklenou neofuturistickou hvězdou na poli moderní architektury.

celý článek

Mezi jižním cípem Floridy, kde se nachází Miami, Portorikem a Bermudami je místo opředené záhadami. Říká se mu bermudský trojúhelník, ale nezřídka ho lidé nazývají ďáblovým trojúhelníkem. Patří hlavně do hledáčku lidí, kteří milují záhady a nevysvětlitelné jevy. 

celý článek

Postavu podivínského Sherlocka Holmese si zahrálo jenom v jeho domovině na 75 herců a bylo jí věnováno 200 filmů. Neortodoxní minisérie Sherlock však vzala všem verzím vítr z plachet. A při té příležitosti oživila zájem o holmesovská poutní místa v Londýně. Cestování do Anglie má nyní další rozměr.

celý článek

Komplex menhirů a kamenných kruhů na Salisburské pláni asi 13 km od Salisbury patří k nejnavštěvovanějším místům v celém Spojeném království. Magická atmosféra prehistorického monumentu přitahuje turisty i badatele a zájem o něj neutichá. Moc se toho o úkazu totiž nepodařilo zjistit!

celý článek

Londýn dnes považujeme za jedno ze tří nejdůležitějších měst světa, hned vedle New Yorku a Tokia. Britská metropole ležící při ústí řeky Temže spíš cestovatele ale spíš ohromuje svými nádhernými stavbami a památkami, o nichž slyšel snad každý, pestrou historií, směsicí kultur a bohatým vyžitím. 

celý článek

Kvízy

Víte, jak se jmenuje poslední známý vlastník Boleskine House?
Zobrazit odpověď
Jimmy Page.
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď
Proč vznikl komplex menhirů Stonehenge?
Zobrazit odpověď
Chyták! Nevíme to přesně, existuje více teorií.
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď
Jak se jmenuje ostrov, kde žijí potomci vzbouřenců z Bounty?
Zobrazit odpověď
Pitcairn.
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď
Na území které části Velké Británie stojí Stonehenge?
Zobrazit odpověď
Na území Anglie. Kameny ovšem pochází z lomů ve Walesu.
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď

Cestujete rádi? Pak jste na správné adrese! Právě tady najdete výběr těch nejlepších článků, videí a fotek s cestovatelskou tématikou. Magazín o cestování nejen pro dobrodruhy.