Přejít k hlavnímu obsahu

Sedm divů Česka: Elektrárna Dlouhé stráně je nejvýkonnější a nejnavštěvovanější v Česku

Jedním ze Sedmi divů Česka je podle ankety iDnes i přečerpávací vodní elektrárna společnosti ČEZ vybudovaná v Hrubém Jeseníku. Vedle takových skvostů jako je Karlův most, Pražský hrad anebo Karlštejn může tahle moderní památka působit poněkud netradičně. Přesto se však do výběru probojovala a to hned z několika důvodů.

Dostavbu elektrárny ohrozily protesty i poruchy

Stavby elektrárny byla zahájena v roce 1978. Na počátku osmdesátých let však vláda rozhodla o útlumu stavby a nebylo jasné, zda bude elektrárna vůbec dokončena. V roce 1985 prošel projekt elektrárny mnohými inovacemi. Namísto původního plánu, kdy měly být její součástí čtyři soustrojí s oddělenými turbínami a čerpadly, byly navrženy dvě reverzní turbíny o vyšším výkonu. O dokončení elektrárny bylo rozhodnuto až v roce 1989. Ani její otevření ale neproběhlo v poklidu. Po protestech ochránců přírody a technických problémech s jednou turbínou byla elektrárna do ostrého provozu uvedena až 20. června 1996. Od té doby ale sbírá jedno „nej“ za druhým.

Do ostrého provozu byla elektrárna uvedena ž v roce 1996.
Zdroj: bigstock.com

Kde tenhle Div najdete?

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně je vybudována v Chráněné krajinné oblasti Jeseníky. Vzhledem k této skutečnosti byly mnohé její části umístěny do podzemí. Samotné objekty na povrchu jsou ohleduplně začleněny do přírody. I přesto se však čas od času vznese mezi lidmi vlna nevole a protestů. Na druhou stranu je spousta těch, kteří chtějí elektrárnu vidět na vlastní oči. Ročně ji navštíví zhruba šedesát tisíc návštěvníků. V roce 2017 tady dokonce napočítali miliontého návštěvníka.

Rekordy a zajímavosti Dlouhých strání

  • Jde o nejvýkonnější vodní elektrárnu v Česku
  • Elektrárna se může pochlubit největší reverzní vodní turbínou v Evropě - 325 MW
  • Jde o elektrárnu s největším spádem v České republice - 510,7 m
  • Od roku 2010 je horní nádrž přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé stráně přístupná 6 sedačkovou lanovkou (jedinou v ČR) z blízkého lyžařského areálu Kouty
V roce 2017 tady napočítali miliontého návštěvníka
Zdroj: Pixabay.com

Na exkurzi do Dlouhých strání

Do Dlouhých strání můžete přijet také na exkurzi. Exkurze do přečerpávací elektrárny je možná celoročně ve všedních dnech vč. svátků, sobot a nedělí od 8.00 do 17.00 hod. vždy po předchozím on-line objednání (poslední exkurze v 16:00). A na co se můžete během exkurze těšit? Při prohlídce navštívíte technologické provozy v obrovských podzemních prostorách, dolní nádrž i impozantní horní nádrž v nadmořské výšce 1 350 m na hoře Mravenečník. Součástí exkurze je rovněž prohlídka Návštěvnického centra na Dlouhých Stráních, kde zhlédnete film o unikátním vodním díle, prohlédnete si model s průřezem podzemní elektrárny a získáte informace o okolní přírodě. Pokud byste se na exkurzi chtěli vydat v zimě, počítejte s tím, že kvůli závějím se k dolní nádrži nedostanete.

Mohlo by vás zajímat: Od 1. dubna 2009 je zrušena přeprava osobními automobily. Proto je nutné použít autobusovou dopravu provozovatele elektrárny a to v případě, že návštěvníci nejsou součástí organizované skupiny přepravující se vlastním autobusem. Osobní automobily je možné ponechat na bezplatném parkovišti v blízkosti objektu Helia sport.
 
 

Místo

50° 5' 7.62", 17° 10' 46.0596"
Rubrika:
Aktivity:

Poznání

Autor:
Vendula Flassig Vrablová

Podívejte se na články ze stejných kategorií:

Sedm divů Česka: Elektrárna Dlouhé stráně je nejvýkonnější a nejnavštěvovanější v Česku