Přejít k hlavnímu obsahu

Afghánistán

Základní přehled a charakteristika

Oficiální název státu: Afghánská islámská republika (Jomhuri-ye Eslami-ye Afghanestan /darí/, Da Afganistan Islami Jomhoriyat /paštunsky/).
Hlavní město: Kábul.
Počet obyvatel: 38 598 884 (39. země na světě, 2020; zdroj: Wikipedie).
Rozloha: 652 230 km2 (41. země na světě).
Úřední jazyk: afghánská perština (darí), paštunština (paštó).
Měna: 1 afghánský afghán = 100 pulů.
Sousední státy: Čína, Írán, Pákistán, Tádžikistán, Turkmenistán, Uzbekistán.

Režim vstupu pro obyvatele ČR: Pro vstup do země jsou vyžadována víza, která vydávají afghánské zastupitelské úřady v cizině. K žádosti o vízum se přikládají 2 fotografie, cestovní pas, vyplněná žádost a doporučující dopis (není podmínkou). Víza jsou vydávána na dobu pobytu do 3 měsíců. Zdroj: mzv.cz.

Zdravotnictví: Lékaři a lékařská zařízení mohou vyžadovat placení předem a v hotovosti i konvertibilní měnou. Mezi ČR a Afghánistánem je v platnosti mezivládní dohoda o spolupráci v oblasti zdravotnictví a lékařských věd (č.103/1987 Sb.), která předpokládá oboustranné poskytnutí bezplatné nezbytné péče v případě akutního onemocnění nebo úrazu občanům ČR, kteří se přechodně nacházejí v Afghánistánu, je však velmi nepravděpodobné, že by její ustanovení byla v praxi dodržována. Zdroj: mzv.cz.

Bezpečnostní situace: Žádný region v Afghánistánu nelze považovat za bezpečný. Bezpečnostní situace je nestabilní a nepředvídatelná v celé zemi. Schopnost afghánských státních a bezpečnostních složek udržet stabilitu a zajistit bezpečnost místního obyvatelstva i zahraničních návštěvníků je stále omezená. Zdroj: mzv.cz.

Kontaktní český úřad: Afghánistán - Velvyslanectví Kábul
Adresa: St. No. 10, House No. 337, Wazir Akbar Khan, Kabul.
Telefon: +93/798417418 – sekretář
E-mail: kabul@embassy.mzv.cz
Vedoucí úřadu: Ing. Jiří BALOUN, Ph.D., MSc
Provozní hodiny úřadu: neděle - čtvrtek 08.00 - 16.30

Kontaktní cizí úřad: Afghánistán - Velvyslanectví Afghánské islámské republiky
Adresa: Nad Šárkou 1512/63, 160 00 Praha 6
Telefon: 233 544 228, 601 510 248
E-mail: pa.prague@mfa.af
Vedoucí úřadu: J.E. p. Shahzad Gul ARYOBEE
Provozní hodiny úřadu: 09.00 - 16.00 /Po-Čt/ 09.00 - 14.00 /Pá/

Afghánistán – krásná, exotická i nebezpečná země

Afghánistán je hornatý stát na jihu Asie. Mezi jednotlivými ročními obdobími i mezi dnem a nocí jsou velké výkyvy teplot. V pouštních oblastech na jihu může teplota v létě přesáhnout 45 °C. 

Afghánistán byl obydlen už ve starší době kamenné. V 7. století sem přišli Arabové a s nimi islám. V roce 1919 získal Afghánistán samostatnost. V roce 1979 vstoupilo do Afghánistánu sovětské vojsko, které mělo podpořit nestabilní komunistický režim. O deset let později Sověti ze země s nepořízenou stáhli. V letech 1996-2001 se dostalo k moci radikální nábožensko-politické hnutí Talibán. Od roku 2001 s ním bojuje koalice vedená Spojenými státy.

Modrá mešita

Na severu země leží čtvrté největší město Mazar-e-Sharif. V listopadu roku 2001 bylo prvním městem, které se přidalo na stranu Afghánské severní aliance a Taliban vyhnalo. Místem největších oslav se stala Modrá mešita neboli svatyně Harzat Ali.

První přírodní rezervace v zemi

V roce 2012 afghánská vláda otevřela v provincii Bámján první přírodní rezervaci v zemioblast horských jezer Band-e Amir. Mnozí Afghánci věří, že voda v jezerech je posvátná a že má léčivé účinky. Snad brzy nastane čas, kdy se Afghánistán opět stane vyhledávanou turistickou destinací.

Psali jsme o těchto místech

Oblíbené články

muzeum džihádu v Herátu
Moderní stavby
Muzeum džihádu v Herátu vystavuje Sověty ubité lopatami
Když se začne mluvit o džihádu, naskakuje našincům husí kůže. Představujeme si násilí, nesmyslné zabíjení, utrpení, boj. 
Mešita Hazrat Ali
Historické stavby
Modrá mešita v Mazar-e-Sharifu prý ukrývá ostatky jednoho ze zakladatelů islámu
Doby, kdy budou do Afganistánu proudit davy turistů, jsou vzdálené asi stejně, jako pravidelné linky převážející cestovatele na Mars. I tahle země ale ukrývá mnohá tajemství.