Doby, kdy budou do Afganistánu proudit davy turistů, jsou vzdálené asi stejně, jako pravidelné linky převážející cestovatele na Mars. I tahle země ale ukrývá mnohá tajemství.
Jedním z nich je i tzv. Modrá mešita (Hazrat Ali) – svatyně v centru města Mazar-e-Sharif, k níž neustále proudí davy poutníků z blízkého i vzdáleného okolí. Vyfotografovat se při krmení zdejších holubů je vyvrcholením pouti do svatého místa. Pro muslimy je totiž svatyně a její okolí místem neuvěřitelného významu.
Mnozí totiž věří, že právě tady, a nikoliv v iráckém Nadžafu, jak tvrdí některé zdroje, má být pohřben čtvrtý chalífa, tedy nejvyšší imám, Ali – bratranec a zeť samotného proroka Mohameda. Sunnité považují Aliho za čtvrtého kalifa Rashiduna , šíitští muslimové pak za prvního kalifa a imáma po Mohamedovi. Zároveň také věří, že Ali a další šíitští imámové, jsou právoplatnými nástupci Mohameda. Proto je pro místní Modrá mešita tak významná.
Tělo Aliho prý původně dlouho spočívalo v Nadžafu. Potom jej ale jeho příznivci přenesli do Afghánistánu a ukryli ho na tajném místě. Legenda tvrdí, že do hrobu tělo dokonce přivezl bílý velbloud. Místo posledního odpočinku Aliho bylo v průběhu let zapomenuto a to až do dne, kdy se místnímu mulovi zdál sen, ve kterém mu samotný Ali bin Abi Talib vyjevil, že byl tajně pohřben nedaleko Balchu, starobylého města na hedvábné stezce.
Hrob objevený ve vesnici Khwaya Chairan, byl svým vzezřením neuvěřitelně jednoduchý a tělo prý i po pětiset letech vypadalo jako živé. Nález hrobu ve své podstatě položil základy města Mazar-e-Sharif. Vládnoucí Sultán Sanjar tady totiž nechal postavit první mešitu, do jejíž blízkosti se začali stěhovat lidé z dalekého okolí. Během poměrně krátké doby se tak z vesnice Khwaya Chairan stalo město Mazar-e-Sharif, což v překladu znamená svatyně nebo hrobka vznešeného.
Centrem města a hlavním symbolem byla právě Modrá mešita. Proč modrá? V 15. století ji totiž při výstavbě ozdobili ornamenty z převážně modrých kachlíků. Závěrem musíme zmínit ještě jednu zajímavost, která se k mešitě a především městu Mazar-e-Sharif váže. Město se v roce 2001 stalo vůbec prvním, které se přidalo na stranu Afghánské severní aliance. Během novoročních oslav, které Talibán původně zrušil jako neislámské, se do Modré mešity v tento rok sjelo kolem milionu lidí.