Chile

Hlavní město: Santiago de Chile. Počet obyvatel: 17,2 mil (údaj z roku 2011). Rozloha: 756 626 km² (39. největší země světa). Úřední jazyk: Španělština. Měna: Chilské peso. Sousední státy: Peru, Bolívie, Argentina.

Bezvízový styk pro obyvatele ČR:  Vízum k cestám do Chile za účelem turistiky není zapotřebí, a to na základě dohody o oboustranném zrušení vízové povinnosti, která vstoupila v platnost již v roce 1996.

Velvyslanectví: Av. El Golf 254, Las Condes, Santiago de Chile

Chile jen nejdelší zemí planety a díky 4380 kilometrům délky tu tak mohou turisté v rámci jednoho státu navštívit nejsušší místo planety na poušti Atacama, nebo ledové pláně Patagonie. Záleží jen na vkusu, na síle a na preferencích. Chile má pro každého něco.

Čísla, která charakterizují podobu této jihoamerické země, jsou svým způsobem fascinující. Chile je skutečně nejdelší stát planety, 4380 kilometrů je úctyhodná délka, na druhou stranu má v průměru šířku ale jen pouhých 180 kilometrů. Jde tedy o dlouhou „nudli“ táhnoucí se napříč Jižní Amerikou. I do této „nudle“ se ale vešlo přes třicet národních parků, nádherné hlavní město a desítky a desítky dalších míst, která dělají z této jihoamerické země ráj všech dobrodruhů.

Santiago de Chile – brána do země

Branou do Chile je logicky hlavní město Santiago de Chile, které je unikátním mixem moderní a koloniální architektury. Jde o jedno z nejstarších měst Latinské Ameriky, o město, které dýchá neopakovatelnou atmosférou. V Santiagu určitě stojí za prohlídku budova Palacio de la Moneda, ve které je prezidentský palác a zároveň sídlo tří ministerstev. Romantickým duším pak učaruje čtvrť Bellavista.

Co se přírodních krás týká, je potřeba vzít opět v potaz podlouhlý tvar celého státu – díky tomu území Chile zahrnuje několik klimatických a vegetačních pásem. Navštívit tu můžete třeba poušť Atacama, jedno z nejsušších míst planety, kde jsou oblasti, na které už stovky let nedopadla kapka deště. Mimochodem – americká NASA tady dokonce testuje přístroje, které chce v budoucnu poslat na Mars.

Navštivte jezerní oblast a Torres del Paine

Půvab má i takzvaná jezerní oblast – kde se v rozlehlých jezerech zrcadlí třeba známý vulkán Villarica. Do této oblasti de facto spadá i národní park Huerquehué a město růží Puerto Varas.

Pro dobrodružnější povahy se pak nabízí cesta na jih země, do města Punta Arenas, které je branou do ledového království Patagonie a do národního parku Torres del Paine se slavným „W“ trekem. Mimochodem – právě tato místa jsou v Chile ze strany turistů vůbec nejnavštěvovanější.

Pod Chile navíc minimálně politicky spadá i Velikonoční ostrov, nejodlehlejší trvale obydlené místo na planetě, které proslulo tajemnými sochami Moai.

Doporučujeme: Obsáhlé články o zajímavých místech Chile!

Psali jsme o těchto místech

Javascript is required to view this map.

Oblíbené články

Poušť Atacama (v originále také Puna de Atacama) je vůbec tou nejsušší nepolární pouští světa. Najdete ji v Jižní Americe, kde se táhne na 1 000 km okolo Pacifiku od jižní hranice horského státu Peru až do centrálních oblastí Chile. V některých místech dokonce zasahuje do vnitrozemí a na úpatí Kordiller.

celý článek

Torres del Paine jako by byl stvořený přímo pro fotografy. Tento unikátní kout Země mnozí označují za místo, kde začíná konec světa. Co tu ale určitě končí je civilizace. Tady jste mnohdy jen vy, nekonečné pláně a drsné počasí. I přesto ale cesta sem rozhodně stojí za to!

celý článek

Na začátku roku 1992 byla v chilské poušti Atacama odhalena jedenáctimetrová socha ve tvaru ruky. Říká se jí Mano del Desierto (v překladu „ruka z pouště“) a už více než dvě desítky let patří k nejzajímavějším místům celé země.

celý článek

Jednu z nejčastějších pohlednic z jihoamerického Chile tvoří tisíce malých dřevěných domků natřených zářící barvou a sedících na kopci se sklonem až 45 stupňů. Málokdo ale ví, že za touhle veselou fasádou je slavná historie, světové umění a přetrvávající nuzné poměry obyvatel. Ve Valparaísu nemají zavedenou vodu celé čtvrtě, přesto se tu životu daří.

celý článek
  •  

Kvízy

Jak se jmenuje nejslavnější poušť Chile?
Zobrazit odpověď
Atacama.
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď

Cestujete rádi? Pak jste na správné adrese! Právě tady najdete výběr těch nejlepších článků, videí a fotek s cestovatelskou tématikou. Magazín o cestování nejen pro dobrodruhy.