Přejít k hlavnímu obsahu

Chile

Hlavní město: Santiago de Chile. Počet obyvatel: 17,2 mil (údaj z roku 2011). Rozloha: 756 626 km² (39. největší země světa). Úřední jazyk: Španělština. Měna: Chilské peso. Sousední státy: Peru, Bolívie, Argentina.

Bezvízový styk pro obyvatele ČR:  Vízum k cestám do Chile za účelem turistiky není zapotřebí, a to na základě dohody o oboustranném zrušení vízové povinnosti, která vstoupila v platnost již v roce 1996.

Velvyslanectví: Av. El Golf 254, Las Condes, Santiago de Chile

Chile jen nejdelší zemí planety a díky 4380 kilometrům délky tu tak mohou turisté v rámci jednoho státu navštívit nejsušší místo planety na poušti Atacama, nebo ledové pláně Patagonie. Záleží jen na vkusu, na síle a na preferencích. Chile má pro každého něco.

Čísla, která charakterizují podobu této jihoamerické země, jsou svým způsobem fascinující. Chile je skutečně nejdelší stát planety, 4380 kilometrů je úctyhodná délka, na druhou stranu má v průměru šířku ale jen pouhých 180 kilometrů. Jde tedy o dlouhou „nudli“ táhnoucí se napříč Jižní Amerikou. I do této „nudle“ se ale vešlo přes třicet národních parků, nádherné hlavní město a desítky a desítky dalších míst, která dělají z této jihoamerické země ráj všech dobrodruhů.

Santiago de Chile – brána do země

Branou do Chile je logicky hlavní město Santiago de Chile, které je unikátním mixem moderní a koloniální architektury. Jde o jedno z nejstarších měst Latinské Ameriky, o město, které dýchá neopakovatelnou atmosférou. V Santiagu určitě stojí za prohlídku budova Palacio de la Moneda, ve které je prezidentský palác a zároveň sídlo tří ministerstev. Romantickým duším pak učaruje čtvrť Bellavista.

Co se přírodních krás týká, je potřeba vzít opět v potaz podlouhlý tvar celého státu – díky tomu území Chile zahrnuje několik klimatických a vegetačních pásem. Navštívit tu můžete třeba poušť Atacama, jedno z nejsušších míst planety, kde jsou oblasti, na které už stovky let nedopadla kapka deště. Mimochodem – americká NASA tady dokonce testuje přístroje, které chce v budoucnu poslat na Mars.

Navštivte jezerní oblast a Torres del Paine

Půvab má i takzvaná jezerní oblast – kde se v rozlehlých jezerech zrcadlí třeba známý vulkán Villarica. Do této oblasti de facto spadá i národní park Huerquehué a město růží Puerto Varas.

Pro dobrodružnější povahy se pak nabízí cesta na jih země, do města Punta Arenas, které je branou do ledového království Patagonie a do národního parku Torres del Paine se slavným „W“ trekem. Mimochodem – právě tato místa jsou v Chile ze strany turistů vůbec nejnavštěvovanější.

Pod Chile navíc minimálně politicky spadá i Velikonoční ostrov, nejodlehlejší trvale obydlené místo na planetě, které proslulo tajemnými sochami Moai.

Doporučujeme: Obsáhlé články o zajímavých místech Chile!

Psali jsme o těchto místech

Oblíbené články

Atacama úvodní
Parky a rezervace
To jste ještě neviděli: Jak to vypadá, když rozkvete nejsušší poušť světa
Poušť Atacama je vůbec tou nejsušší nepolární pouští světa. Najdete ji v Jižní Americe, kde se táhne na 1 000 km podél Pacifiku od jižní hranice Peru až do centrálních oblastí Chile. 
Ruka v poušti - Cestovinky.cz
Parky a rezervace
Ruka v poušti prosí o pomoc už 29 let
Na začátku roku 1992 byla v chilské poušti Atacama odhalena jedenáctimetrová socha ve tvaru ruky. Říká se jí Mano del Desierto (v překladu „ruka z pouště“) a už více než dvě desítky let patří k nejzajímavějším místům celé země.
obrazek
Průvodce městem
Město jak z pohlednic stíhá jedna pohroma za druhou
Jednu z nejčastějších pohlednic z jihoamerického Chile tvoří tisíce malých dřevěných domků natřených zářící barvou a sedících na kopci se sklonem až 45 stupňů.
Torres del Paine
Parky a rezervace
Kde končí civilizace a začíná ledová divočina? V Torres del Paine
Torres del Paine jako by byl stvořený přímo pro fotografy. Tento unikátní kout Země mnozí označují za místo, kde začíná konec světa. Co tu ale určitě končí, je civilizace. 
Národní park Chile
Průvodce státem, To nejlepší
Zajímavá místa v Chile: Nejsušší místo světa i jeden z nejizolovanějších ostrovů planety
Chile je zemí plnou kontrastů. V pevném sevření ji objímají Andy z jedné strany a Pacifický oceán ze strany druhé. Chystáte se sem a přemýšlíte, co navštívit? Máme pro vás pár tipů!

Kvízy

Jak se jmenuje nejslavnější poušť Chile?
Zobrazit odpověď
Atacama.
Znáte město Valparaíso? Ve kterém státě je?
Zobrazit odpověď
V jihoamerickém Chile.