Přejít k hlavnímu obsahu

To jste ještě neviděli: Jak to vypadá, když rozkvete nejsušší poušť světa

Poušť Atacama (v originále také Puna de Atacama) je vůbec tou nejsušší nepolární pouští světa. Najdete ji v Jižní Americe, kde se táhne na 1 000 km okolo Pacifiku od jižní hranice horského státu Peru až do centrálních oblastí Chile. V některých místech dokonce zasahuje do vnitrozemí a na úpatí Kordiller.

Poušť je ne nadarmo považována za nejsušší na světě. Ačkoli do jejích okrajových oblastí déšť přichází zhruba co pět anebo sedm let, v jejím nitru se nachází místa, která nesvlažila voda stovky, možná i tisíce let. O to zajímavější je, že v roce 2015 zaplavila poušť vlna pestrobarevných květů.

Poušť Atacama rozkvetla po sedmi letech sucha.
Zdroj: Youtube.com

7 let sucha

Před zmiňovaným prudkým deštěm, který poušť zachvátil v roce 2015, celých sedm let nepršelo. V některých částech pouště jen během 12 hodin napršelo tolik, co za několik let. V důsledku toho zde vykvetl koberec nádherně růžových květů slézu a dvou stovek dalších rostlin. Navíc déšť poušť nezachvátil jednou, ale dvakrát v jednom roce, což místní ani historici nikdy v minulosti nepamatují.

Měsíc krásy

Mohutný liják probudil k životu semínka rostlin, která následně vytvořila fenomén zvaný kvetoucí poušť. Kromě Chile ho můžeme pozorovat také v USA a Austrálii. Protože jde o vskutku okouzlující zážitek a zázrak, který nemá dlouhé trvání, na poušť se v tomto roce vydaly tisícovky turistů z celého světa. Ti toužili pouze po jediném – vidět tuhle nádheru na vlastní oči. Aby taky ne, během měsíce začaly květy schnout a odkvétat.

 
 

Místo

-23° 51' 47.1744", -69° 8' 2.1192"
Rubrika:
Aktivity:

Poznání

Autor:
Vendula Flassig Vrablová

Podívejte se na články ze stejných kategorií:

To jste ještě neviděli: Jak to vypadá, když rozkvete nejsušší poušť světa