Přejít k hlavnímu obsahu

Guyana

Hlavní město: Georgetown. Počet obyvatel: 765 283 (2005). Rozloha: 214 970 km2 (83. na světě). Úřední jazyk: angličtina. Měna: guyanský dolar. Sousední státy: Brazílie, Surinam, Venezuela.

O Guyanu, kterou původně osídlili Arawakové a Karibové, byl ohromný zájem – po Kolumbově objevení Ameriky sem přišli Španělé, následně i Holanďani, Francouzi a Britové. Do povědomí se Guyana zapsala nešťastnou hromadnou sebevraždou 918 příslušníků americké sekty Chrám lidu, k níž došlo v 70. letech.

Táhnou hlavně vodopády

Jako další jihoamerické země, i Guyana nabízí turistům nádhernou a pestrou přírodu. Velmi zajímavé jsou zdejší vodopády, například Marshallovy vodopády, u nichž se dá koupat v několika jezírkách a v jehož blízkosti můžete navštívit i deštný prales, či vodopád Kaieteur, který díky kombinaci výšky a rychlosti průtoku vody působí skutečně majestátně a dojem z něj můžete mít tak báječný jako třeba z Niagary.

Do hor i na savany

Dalším skvostem, který Guyana nabízí, jsou hory a savany. Jako příklad můžeme uvést pohoří Kanuku a savanu Rupununi, v níž se nacházejí i indiánské vesnice a mnoho úchvatných druhů zvířat.

Psali jsme o těchto místech

Oblíbené články

Jedny z nejkrásnějších vodopádů světa Kaieteur - Cestovinky.cz
Parky a rezervace
Patří mezi nejkrásnější vodopády na světě. Přesto mají nelichotivé pojmenování
Jsou vysoké asi jako čtyři na sobě postavené Petřínské rozhledny. Voda sem padá z výšky 226 metrů (s kaskádami 251 metrů), přesto tady během dne zahlédnete jen tolik lidí, kolik byste napočítali na prstech jedné ruky.
obrazek
Řeky a jezera
10 nejúžasnějších vodopádů na světě
Nejvyšší, hřmící do dáli, pojmenovaný po smrti nepříjemného Indiána, přístupný jen pro turisty s fyzičkou, málem zničný... Vodopády v našem seznamu jsou každý jiný.

Kvízy

Ve které zemi najdete "vodopády mrtvého muže"?
Zobrazit odpověď
V Guayaně (vodopády Kaieteur).