Kostarika

Hlavní město: San José. Počet obyvatel: 4,5 mil (údaj z roku 2009). Rozloha: 51 100 km² (129. největší země světa). Úřední jazyk: španělština. Měna: Kostarický colón. Sousední státy: Panama, Nikaragua.

Bezvízový styk pro obyvatele ČR: Občané ČR, držitelé cestovních pasů, mohou cestovat do Kostariky na dobu do 90 dnů bez víza (vzájemná vízová povinnost byla zrušena v roce 2000). Bezvízový pobyt za účelem turistiky do 90 dnů nelze prodloužit. Za účelem delšího pobytu je nutno z Kostariky vycestovat minimálně na 72 hodin a znovu se vrátit.

Velvyslanectví: Velvyslanectví České republiky v Kostarice není. Obrátit se můžete na honorární konzulát: Carretera a Pavas, De Euromobilia 50 m. norte, Rohrmoser, San José

Kostarice s občas přezdívá „Švýcarsko Latinské Ameriky“ – životní úroveň tu je vyšší než v okolních státech, protože Kostarika postavila velkou část svého úspěchu na pěstování banánů a kávy na zdejších plantážích. To s sebou sice nese i nepříjemnost v podobě ústupu pralesů právě kvůli rozlehlým plantážím, na druhou stranu je tady ale stále spousta téměř panenských míst.

Kostarika – země na okraji turistického zájmu

Tím spíše je s podivem, že je Kostarika i dnes spíše zemí na okraji turistického zájmu a na nekonečné davy turistů tady opravdu nenarazíte.

Kostarika leží v seizmicky aktivní oblasti – na jejím území leží hned devět pořádně aktivních vulkánů a právě panoramata krajiny s některým z nich jsou symbolem tohoto státu.

Možná nejznámějším vulkánem je sopka Arenal, okolo které se rozkládá i stejnojmenný národní park. Mimochodem nejnavštěvovanější v celé zemi. Stále aktivní, ale zároveň i nesmírně krásná je sopka Poás, ke které se také velmi často jezdí na výlety.

K vodopádům, nebo na pláž – jak je libo

Nedaleko Poás pak leží takzvaná Vodopádová zahrada – pět mohutných vodopádů tady vytváří až neuvěřitelné panorama, které člověk může sledovat jak ze spoda, tak z horní části. Vyhlídkových plošin je tu několik a dovolují i bezprostřední kontakt s vodou.

Prales a následný přechod na nádherné bílé pláže – to je pro změnu poznávací znamení národního parku Manuel Antonio. Když má člověk štěstí, může na zdejších plážích narazit i na želvy, které připlouvají, aby nakladly vajíčka.

Pro vyznavače klasické plážové dovolené je pak určené letovisko Tamarindo na severu země – sem se jezdí za sluncem a ležením na pláži. A také za vlnami – v některých částech roku je toto letovisko vyhlášené jako ráj pro surfaře.

Psali jsme o těchto místech

Javascript is required to view this map.

Oblíbené články

Kostarika - země, kde se v jednom dni můžete podívat do rudého oka vulkánu, zaskotačit si s delfíny, zasurfovat na obrovitých vlnách nebo si odpočinout na plážích lemovaných kokosovými palmami. Kostarika je krásná země, paradoxně ale za strany většiny turistů absolutně nedoceněná.

celý článek

Kterou zemí byl inspirován termín „banánová republika“, kdo dokáže rozpoutat válku kvůli fotbalu, a kde mají nejšťastnější obyvatele? To všechno, ale třeba i to, kde je opravdový ráj ptáků, stromů či památek starých Mayů, se dozvíte v tomto článku.

celý článek
  •  

Cestujete rádi? Pak jste na správné adrese! Právě tady najdete výběr těch nejlepších článků, videí a fotek s cestovatelskou tématikou. Magazín o cestování nejen pro dobrodruhy.